3 lut 2022

A Ty jak go przezwyciężysz? - recenzja dodatku Kataklizm do gry Palec Boży

W naszej redakcji większość z nas jest fanem pstrykanek. Niezależnie, czy są one bardziej precyzyjne, jak Crocinole, czy chaotyczne niczym Kiwi leć nielocie leć. Dlatego też w naszym gronie dobrze przyjął się Palec Boży wydany przez Foxgames. Czy warto zainwestować w dodatek do niego – Kataklizm? Sprawdźmy!

Palec Boży: Kataklizm to dodatek do gry Palec Boży wprowadzający różne moduły, z których możemy skorzystać wybiórczo lub zbiorczo – decyzja należy do nas. W małym pudełku znajdziemy dwustronną kartę Boga, rampę, 20 kart praw, 7 dysków proroków, 2 dyski templariuszy, 4 dyski świątyń, zestaw naklejek na dyski, kartę pomocy, żetony, 20 kart kataklizmów, znaczniki kataklizmów, 10 dysków mistyków, 10 kart mistyków.

Dodatek ten wprowadza 3 warianty oraz możliwość grania w pięcioro. Piąty gracz będzie zaczynał z dowolnego rogu i zawsze będzie pierwszym graczem. Jeżeli zaś chodzi o pozostałe warianty to:

- dodatek obfitości zwiększa regrywalność dzięki nowym kartom praw. Nowe karty możecie wtasować do pozostałych lub używać oddzielnie – decyzja należy do Was.

- dodatek Mistycy wprowadza nową cechę do rozgrywki – na początku każdy z graczy otrzymuje kartę Mistyka oraz dwa dyski Mistyków. Karty Mistyków dają różne bonusy, na przykład „jeżeli mistyk znajduje się na wyspie, to możesz zbudować na niej 2 świątynie”

- tytułowy kataklizm daje chyba najwięcej zmian. Przede wszystkim wprowadza fazę kataklizmu po fazie misji (czyli jak się już wszyscy wypstrykają z dysków). W trakcie przygotowania do gry odkrywa się 3 kataklizmy z którymi zapoznają się gracze. W fazie kataklizmu gracz, którego pion jest najbliżej Pępka Świata, zostaje arbitrem i wybiera jedną z trzech odkrytych kart kataklizmów. Realizuje to, co zostało tam napisane, a następnie odkrywa w to miejsce nową kartę. Może nas spotkać na przykład osuwisko czy lawina, która przykładowo może zepchnąć nasze żetony z planszy.

Dodatek Kataklizm jest ciekawym urozmaiceniem rozgrywki. Można wprowadzać od razu wszystkie moduły, a można grać stopniowo – zależy od tego jak bardzo chcecie sobie urozmaicić rozgrywkę. Dodatkowe karty praw zwiększają regrywalność, gdyż rzadziej będą się one powtarzać.

Dla nas najciekawszym modułem jest Kataklizm, gdyż najwięcej on zmienia i trochę wymusza na graczach, że jeśli chcą mieć możliwość wyboru co ich spotka w grze, to muszą się starać nie tylko stwarzać przewagi i punktować, ale i być blisko Pępka świata.

Palec Boży: Kataklizm to dla nas dodatek z kategorii „must have” jeśli podoba się Wam Palec Boży. W naszym gronie przyjął się on bardzo szybko i znów popadliśmy w syndrom jeszcze jednej partii. Dodatkowo autorzy stworzyli zasady turniejowe, które mają zmniejszyć losowość w oficjalnych i nieoficjalnych turniejach. Polecamy!

 


Nazwa: Palec Boży: Kataklizm
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2021
Najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
FoxGames 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive