8 lut 2022

Jak wiele zapamiętasz? - recenzja gry Brainbox Harry Potter

Brainbox to seria gier, które sprawdzają naszą spostrzegawczość i pamięć. Było już kilka różnych tematycznych wydań, pierwotnie przez Albi, potem już przez Rebel. W nasze ręce trafił Brainbox Harry Potter. Czy jest sens po niego sięgać?

Brainbox Harry Potter to gra pamięciowa od Rebela, do której możecie zasiąść w… dowolną liczbę osób! W kwadratowym pudełku znajdziecie 55 dwustronnych tekturowych kart, kartę z zasadami, klepsydrę, kostkę. Wykonanie jest bardzo dobre i starczy na wiele rozgrywek. Dodatkowo same pudełko wpasowuje się w linię pozostałych gier z serii o Harrym Potterze (jak Time’s Up, Dobble czy Story Cubes).

Zasady gry są banalnie proste. Gracz dobiera kartę, przypatruje się przez 10 sekund obrazkowi i detalom na nim zawartym, obraca kartę, rzuca kostką i odpowiada na pytanie z wyrzuconym numerem. Gra trwa 10 minut, a gracz z największą liczbą poprawnych odpowiedzi zostaje zwycięzcą.

Tak, zasad jest dokładnie tyle. Czy to sprawia, że gra jest nudna albo mało emocjonująca? Otóż nie. Gra ćwiczy przede wszystkim spostrzegawczość, gdyż pytania potrafią być naprawdę szczegółowe – na przykład o to, czy było widać okno, albo ile osób jest na danym plakacie. Na samych kartach mogą albo pojawiać się różne obrazki, albo scena z filmu z cytatem, do którego również znajdziecie pytania.

Jak opisuje się tę grę innym osobom, to wydaje się ona prosta. Ot, co to za problem zapamiętać parę rzeczy z obrazka i potem odpowiedzieć na pytanie… Otóż nie jest to takie proste, gdyż 10 sekund to wcale nie tak wiele, szczególnie jeśli chodzi o cytaty, gdzie trzeba i przeczytać ze zrozumieniem i jeszcze przyjrzeć się obrazkowi.

Czy jest to tytuł tylko dla fanów Harrego Pottera? Nie. Wszystkie informacje, które będą potrzebne do udzielenia odpowiedzi, znajdują się na karcie. Jednak osoby, które znają dane uniwersum, mogą mieć czasem łatwiej (na przykład, gdy pytanie dotyczy szczegółów osób czy potworów), ale nie oznacza to, że inni są bez szans.

My bawiliśmy się dobrze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyznaczony czas wydłużyć/skrócić i dostosować długość rozgrywki do własnych upodobań. Przede wszystkim podobał nam się fakt, że możemy zasiąść w dowolną liczbę osób i nadal się dobrze bawić. Można też próbować grać w drużynach, co zwiększy emocje jeszcze bardziej!

Czy polecamy Brainbox Harry Potter – tak. Nadal jest to ciekawa pozycja, która nieźle ćwiczy spostrzegawczość, choć traci swój walor edukacyjny, który zdecydowanie mają inne tytuły z tej serii. To nie zmienia jednak faktu, że jest to pozycja warta uwagi i zachęcamy Was do wypróbowania swoich sił.


Nazwa: Brainbox Harry Potter
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu 
Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive