13 lut 2022

Zbuduj imperium w godzinę – recenzja gry Khora: Rozkwit Imperium

Tytuł, recenzowany przez nas w tym artykule, jest reklamowany jako cywilizacyjna gra planszowa z szybką i dynamiczną rozgrywką, którego partyjkę można zamknąć w godzinę. Czy wydawnictwo Portal dodało do swojego portfolio dobrą grę, do której będziecie często wracać? A może jest to kolejny nudny tytuł, w którym każdy sobie rzepkę skrobie? Sprawdźcie, co sądzimy o grze Khora: Rozkwit Imperium.

Khora: Rozkwit Imperium to strategiczna gra planszowa dla 2-4 graczy w wieku 14+. Przenosicie się w niej do starożytnej Grecji, by stanąć na czele jednego z państw – miast, takich jak Teby czy Sparta. Będziecie handlować, pobierać podatki, knuć polityczne spiski i uczyć się nowych technologii, a także prowadzić militarne potyczki. Osoba, która zakończy grę z najwyższym wynikiem punktowym, wygra i będzie mogła ogłosić, że jej miasto jest najlepiej rozwinięte.

Wydawnictwo Portal jak zwykle nie zawodzi pod względem wykonania gry. Nie da się do czegokolwiek przyczepić – dbałość o wykonanie komponentów, ładne ilustracje i coś, co sobie szczególnie cenimy – przejrzystość i czytelność plansz. Wszystko to stoi na naprawdę wysokim poziomie. Trzeba też wspomnieć o wyżłobieniach w planszetkach graczy. Dzięki nim drobne znaczniki pozostają na swoich miejscach, gdy przypadkiem trącimy je ręką. No i wypraska! Każdy element ma swoje dedykowane miejsce w pudełku i rozkładanie gry to czysta przyjemność.

Postaramy się teraz przybliżyć wam zasady gry Khora: Rozkwit Imperium. Jak wspomnieliśmy – dzięki wyprasce możecie łatwo rozdać graczom elementy w wybranym przez nich kolorze itp. Jednak pozostaje jeszcze sporo innych rzeczy do rozłożenia, ale przy pomocy dobrze napisanej instrukcji w mig sobie poradzicie. Gra podzielona jest na 9 rund, a w każdej z nich występuje 7 faz rozgrywanych w następującej kolejności. Zapowiedź wydarzenia – odkrywacie kartę i zapoznajecie się z wydarzeniem, które rozpatrzycie w 6 fazie. Następnie zyskujecie drachmy, równe waszemu poziomowi na torze podatków. Kolejne dwie fazy to clue gry – najpierw rzucacie kośćmi i przypisujecie każdą kość do odpowiedniego kafelka akcji. Musicie jednak pamiętać, że możecie wybrać tylko te kafle, których cyfra wskazuje wartość równą, bądź niższą od wartości na kości. Jeśli wartość kości jest niższa niż cyfra na kaflu akcji, to musicie obniżyć swój znacznik na torze Obywateli, by móc skorzystać z danej akcji. I w ten sposób płynnie przechodzimy do fazy numer cztery, czyli akcji – zgodnie z naszym wyborem, rozpatrujemy je zgodnie z ich kolejnością numeryczną. Tutaj odpowiednio mamy do wyboru filozofię, prawodawstwo, kulturę, handel, wojsko, politykę lub rozwój. Nie opiszemy dokładnie ich skutków, ale wiedzcie, że do wyboru jest między innymi dobieranie nowych kart, kupno lub militarny wojaż po żetony wiedzy, rozwój technologiczny lub też wyłożenie nowych kart dających ciekawe umiejętności. Po akcjach następuje faza Postępu – to w niej możecie awansować w jednej dziedzinie na jednym z torów swojej planszy: ekonomii, kulturze lub wojsku. Szósta faza to rozpatrzenie wspomnianego wyżej wydarzenia – mogą was spotkać miłe lub przykre rzeczy. A ostatnią, siódmą fazą jest sprawdzenie, czy któryś z graczy spełnił warunki, by uzyskać żeton osiągnięcia i nagrody z nim związane.
 
Tak pokrótce prezentuje się zarys rozgrywki w grę Khora: Rozkwit Imperium. Jest to namiastka i zachęcamy do sprawdzenia całej gry na własną rękę. Jest jeszcze parę rzeczy, o których wam nie wspomnieliśmy, ale tylko dlatego, że zachęcamy byście sami je odkryli. Tak jak na przykład zdobywanie żetonów wiedzy, potrzebnych, by rozwijać swoje umiejętności danego państwa. Jednak nie myślcie, że jest tego dużo – Khora to szybka i prosta gra. Naszym zdaniem przeznaczona jest dla osób już trochę obeznanych z nowoczesnymi planszówkami, ale ma też zadatek na bycie grą, która wprowadzi nowe osoby w świat naszego hobby. Stąd też nie może być przesadnie skomplikowana.

Bardzo nam się podoba system wyboru akcji – rzut kością, przypisanie do danego kafla, a jeśli los nie był zbyt łaskawy, to dopłata przez obniżenie swojego znacznika na odpowiednim torze. Bardzo proste i jakże efektywne. Liczba akcji jest wystarczająca – jest z czego wybierać, ale też nie na tyle, by siedzieć i długo myśleć nad decyzją. Warto tutaj dodać, że rozpoczynamy grę z dwoma kośćmi, ergo wykonujemy tylko dwie akcje. Z czasem, gdy nasze państwo się odpowiednio rozwinie, dostaniemy trzecią kość i będziemy robić już trzy akcje. Wtedy też rozgrywka nabierze większego tempa.

Czy w grze Khora: Rozkwit Imperium występuje jakakolwiek interakcja? W bardzo malutkim stopniu – może się zdarzyć, że z kart będziecie mogli jakoś przeszkodzić przeciwnikowi, ale jedyna negatywna interakcja występuje przy akcji Wojsko, podczas pobierania znaczników wiedzy według zasady - kto pierwszy ten lepszy.

Gra Khora: Rozkwit Imperium według wydawców to gra cywilizacyjna. Cóż… chyba mamy inne definicje tego pojęcia. Nie jest to gra z serii Sid Meier’s Civilization, czy Cywilizacja: Poprzez wieki – tam bez dwóch zdań ma się wrażenie rozwoju swojej cywilizacji. Tutaj ma się odczucie, że przesuwa się tylko znaczniki na torach i od czasu do czasu można wykupić kartę, która po położeniu na stole zajmuje miejsce w „naszym królestwie”. Czy to jest minus? To już zależy od tego, czego oczekujecie od gry. Jeśli nie wyobrażacie sobie planszówki o rozwoju państwa bez epickich wojen i potyczek, to Khora nie jest dla was. Jeśli wystarczy wam średnio pokojowe podbieranie sobie żetonów i układanie pasjansa w swoim obszarze gry, by „wymaksować” wszystkie dziedziny – to śmiało zamawiajcie swój egzemplarz.

I nie zrozumcie nas źle — w Khorze jest miejsce, by pomyśleć i zaplanować ruchy. Rozgrywka daje wiele radości, a każdy udany ruch i osiągnięcie zaplanowanego celu to pełna satysfakcja. Zwłaszcza, gdy jedna umiejętność połączy się z drugą, co da nam świetne combo, by szybciej rozwinąć miasto.

Khora: Rozkwit Imperium polecamy osobom, które szukają lekkiej gry, w której jednocześnie trzeba trochę pokombinować. W miarę proste zasady, które da się przedstawić w parę minut, płynna, szybka rozgrywka, interesujący wybór akcji, a także i głównych frakcji, z czego każda o unikatowych zdolnościach i słabościach. To wszystko sprawia, że w Khorę najwytrwalsi mogą zagrać nawet kilka partii z rzędu. Mimo naszego wrażenia, że rozwijamy tylko własny ogródek i ścigamy się o osiągnięcia, to bardzo przypadł nam do gustu ten tytuł i zdecydowanie widzimy tutaj potencjał dla dodatków. A to jak zapewne wiecie, zależy wyłącznie od was i sprzedaży gry Khora: Rozkwit Imperium.

Nazwa: Khora: Rozkwit Imperium
Wydawnictwo: Portal Games
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Portal Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive