27 lut 2022

Jak długą szyję mają żyrafy? – recenzja gry Głowa w Chmurach

Czy gry planszowe zawsze muszą być mózgożerną rozrywką? Nie! Dlatego powstają dziesiątki tytułów imprezowych, a także mnóstwo gier dla najmłodszych. Dziś mamy przyjemność zaprezentować wam zręcznościową grę wydawnictwa Pink Frog. Tak - zręcznościową, bo takich też potrzeba na rynku gier planszowych!

Głowa w Chmurach to szybka gra zręcznościowa dla 2-4 graczy w wieku 4+. W grze będziecie rzucać kością, by losować kolejne części waszej żyrafy, a następnie układać je niczym klocki i powiększać ją w trakcie gry. Po co? Aby wasza żyrafa sięgnęła po liście na najwyższych gałęziach drzewa (dołączonego do zestawu) i zebrała dla was za to punkty. Zwycięży gracz z największą liczbą punktów na koniec gry.

W pudełku znajdziecie wiele elementów, które najpierw musicie wypchnąć z wypraski, a następnie złożyć. Mowa tutaj o częściach żyraf oraz o planszy 3D reprezentowanej przez drzewo. Co trzeba zaznaczyć to fakt, że elementy/klocki używane do rozgrywki wraz z kostką, są stworzone z pewnego rodzaju pianki. Ani to za miękkiej, ani to za twardej. Możecie być pewni zatem, że najmłodsze dzieci nie zrobią sobie nimi krzywdy. Wszystko bardzo ładnie wygląda, jest kolorowe i jesteśmy przekonani, że wzbudzi zainteresowanie wśród dzieciaków.

I jak to na grę dla najmłodszych przystało – reguły nie mogą być trudne, a instrukcja musi być króciutka. Celem gry jest układanie wylosowanych elementów składanej żyrafy w taki sposób, by zbudować taką konstrukcję, by pyszczek żyrafy znalazł się na jednym z trzech poziomów korony drzew. W swojej turze gracz rzuca kostką i bierze wskazany przez nią element szyi. Są dostępne trzy rodzaje z podstawowymi kształtami – kwadratem, prostokątem oraz literą L. Każdy z nich występuje w dwóch rozmiarach – dużym i małym. Gdyby doszło do sytuacji, że wylosowany element nie jest już dostępny, to dobieracie odpowiednik w innym rozmiarze. Po zabraniu elementu ustawiacie go ostrożnie na swojej żyrafie, tak aby nie spadł. Jeśli się wam to uda, to tura przechodzi do kolejnej osoby i robi dokładnie to samo. Gdy przez przypadek przewrócicie swoją żyrafę, to odkładacie jeden element do puli i odbudowujecie żyrafę od nowa (ale pomniejszoną o karnie stracony klocek). Gdy stwierdzicie, że czas na zdobycie punktów to dokładacie głowę żyrafy i gdy konstrukcja ustoi – bierzecie liść z tego poziomu piętra drzewa, do którego sięga pysk żyrafy. Gracie do momentu, aż znikną wszystkie liście z drzewa, które są jednocześnie punktami zwycięstwa. Jak wspomnieliśmy wcześniej – osoba z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Gra nas urzekła za swoją prostotę, ale i wyzwanie jednocześnie. Musicie być uważni, dokładając kolejne elementy do żyrafy, by nie strącić swojej konstrukcji bądź co gorsza – przeciwnika. Za to stracicie nie tylko swoje klocki, ale także i kolejkę, co da przewagę przeciwnikowi. Jak widać – gra uczy nie tylko zręczności i koordynacji ręka – oko, ale też posiada nutkę rywalizacji. Gdy jednak zdarzy się wypadek, to gra uczy także cierpliwości i pokory, bo w wariancie bardziej zaawansowanym trzeba zacząć budowę żyrafy od samego początku.

Grę Głowa w Chmurach polecamy najmłodszym graczom i ich rodzicom. Jest to ciekawa propozycja i zapewnia wiele emocji i zabawy jednocześnie. Dodatkowo rozwija ducha rywalizacji, bo wszyscy walczą o liście z najwyższych gałęzi. Jednak chodzi tutaj głównie o naukę dokładnego układania klocków. Można rzec, że jest to Jenga dla dzieci. Gra jest prosta, szybka i przyjemna. Nawet my dorośli bawiliśmy się wyśmienicie!

 

 Nazwa: Głowa w Chmurach
Wydawnictwo: Pink Frog
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Pink Frog za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive