3 mar 2022

Komu zaufasz? - recenzja gry Odmęty Grozy

Gdy Rebel ogłosił wydanie gry Odmęty Grozy, od razu ucieszyliśmy się na tę reimplementację takiego hitu jak Battlestar Galactica. Czy po otrzymaniu gry nasz entuzjazm pozostał taki sam, czy może opadł? Sprawdźcie sami!

Odmęty Grozy to gra z motywem zdrajcy w której wcielamy się w załogę statku Atlantica, za którym ciągnie się przedziwny, mroczny cień… Gra przeznaczona jest dla 3 – 6 osób, a jedna rozgrywka to około 3-4 godzin grania. Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 14 roku życia. W dużym, klimatycznym pudełku znajdziecie: planszę, 4 wskaźniki zasobów, kość, 22 figurki potworów, 10 pionków postaci, żeton podróży, żeton rytuału, 10 arkuszy postaci, 3 arkusze zdrajcy, 6 arkuszy pomocy graczy, kartę tytułu Kapitan, kartę tytuły Strażnik, 10 kart wyczynów, 20 kart zaklęć, 20 kart nawigacji, 20 kart przedmiotów, 9 kart uszkodzeń, 126 kart umiejętności, 14 kart lojalności, 70 kart mitów, 9 żetonów pasażerów, 4 znaczniki zdrajcy, żeton aktywnego gracza i kompendium wiedzy.

Wykonanie gry jest naprawdę dobre. Karty solidne, plansza i tektura również. Instrukcja, jak i kompendium wiedzy, są napisane w bardzo przejrzysty sposób i do rozgrywki da się usiąść już po przeczytaniu samej instrukcji, a tylko niuanse wyjaśniać dzięki kompendium.

Nie będziemy Wam przedstawiać pełnych zasad, gdyż jest tego po prostu bardzo dużo, więc postaramy się opowiedzieć ogólnikowo o tym, co się dzieje w grze. W zależności od liczby graczy, do talii lojalności wtasowuje się różną liczbę kart lojalności – część z graczy okaże się być hybrydą, czyli postacią, której będzie zależało, aby statek nie dopłynął do swojego celu. Gracze muszę to robić w na tyle dyskretny sposób, aby się za szybko nie zdradzić, gdyż wtedy mogą zostać wtrąceni do lochu albo mieć mocno ograniczoną możliwość sabotowania. Sabotowanie może przebiegać na wiele sposobów – w trakcie testów mogą dorzucać karty z niepasującymi symbolami, wybierać mało opłacalne albo mało prawdopodobne misje i akcje, ale mogą też, co jest bardzo ważne, starać się przekonać innych graczy, że to kto inny jest „tym złym”. Gracze w swojej turze wykonują dwie akcje i realizują kartę mitu. Sama gra toczy się do momentu, aż statek dopłynie do celu (karty nawigacji będą miały 12 lub więcej punktów - wygrana), wskaźnik zasobów osiągnie zero (przegrana), na statku jest 6 kart uszkodzeń (przegrana), gracze muszą wystawić na planszy istoty z głębin, a nie ma ich w zasobach (przegrana).

Powyższe pokrótce prezentuje o co chodzi w grze. Celem ludzi jest dopłynięcie do portu, a celem zdrajców jest doprowadzić do zniszczenia statku. Z jednej strony trzeba współpracować, aby się nie zdradzić, ale z drugiej zbyt długie zwlekanie może spowodować, że potem nie zdążymy doprowadzić statku do ruiny.

Czy podobała nam się ta gra? Tak. Usiedliśmy do niej w pełnym, 6-cio osobowym składzie, graliśmy ponad 4 godziny i przez każdą minutę gry patrzyło się na innych graczy z dużym podejrzeniem. Nikt nie umiał uwierzyć drugiej osobie i z jednej strony współpracowaliśmy, ale z drugiej każdy ruch był pod takim gradem spojrzeń, że czasami człowiek sam się zastanawiał, czy nie jest zdrajcą. Ale to wszystko bardzo pozytywnie wpływało na rozgrywkę i budowało cały klimat.

Czy zasiadamy do kolejnych partii? Owszem, jak tylko sytuacja nam pozwala, to siadamy w pełnym gronie, prowadzimy gry z różnymi postaciami, w różnych konfiguracjach, by w pełni korzystać z rozgrywki. Gra bardzo nam przypadła do gustu przede wszystkim przez klimat, rozmowy, podejrzenia, ale też dlatego, że w ogóle nie odczuwa się tego czasu upływającego nad stołem. Serdecznie polecamy Wam grę Odmęty Grozy!

 

 Nazwa: Odmęty Grozy

 Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu
Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive