24 mar 2022

Agroturystyka z punktu widzenia właścicieli

Obszary wiejskie zajmują znaczny obszar naszego kraju. Wiele osób nadal prowadzi gospodarstwa, które mogą mieć różny charakter upraw czy hodowli. Specyficzną działalnością rolników jest wynajem noclegu dla turystów. Wypoczynek na polskiej wsi, jest dla wielu niczym polskie kasyno online legalne. Cisza, spokój, świeże jedzenie oraz bliskość natury sprawiają, że ludzie chętnie przyjeżdżają, a gospodarze chętnie się dzielą tym, co mają. Jak to wygląda z perspektywy właścicieli? Przekonajmy się.

Tradycja czy nowoczesność?

Gospodarze, którzy uprawiają ziemię od pokoleń, często stawali przed małym wyborem odnośnie do swojej przyszłości. Kiedyś było to na zasadzie kontynuacji działań swoich przodków, życia tak, jak i oni żyli. Co młodsi i bardziej rezolutni uciekali z roli, lub też dostosowywali sposób prowadzenia gospodarstwa do swoich wyobrażeń i możliwości. Niegdyś była ogromna ilość małych gospodarstw samowystarczalnych, z bardzo zróżnicowaną uprawą i hodowlą. Z biegiem lat przekształciło się to w zupełnie inną formę. Osoby, które chciały czerpać korzyści z bycia rolnikiem, musiały się ukierunkować. Przyczyniły się do tego: postęp, przepisy, zmiany w gospodarce. Kiedyś bowiem można było zatrzymać się u gospodarzy na letnisku lub w namiocie. Było to w niektórych obszarach bardzo popularne, szczególnie w bardziej turystycznych regionach kraju. Taki typ noclegu był o wiele tańszy ale i często o niskim standardzie. Mowa jest tutaj o przestrzeni ostatnich 30, 40 lat. Świat wyglądał wtedy inaczej, nie było dostępu do wielu rzeczy i udogodnień. Miało to swój urok i na pewno, jeśli się bardzo postaramy, znajdziemy takie miejsca, w których czas się zatrzymał. Obecnie, aby ludzie chcieli odwiedzić daną agroturystykę, muszą o niej wiedzieć i musi ona spełniać ich kryteria. Dlatego też i w tym wypadku, gospodarze muszą się zdeklarować i zainwestować w tę formę swojej działalności. Często stanowi to dla nich niemałe wyzwanie.

Dochód dodatkowy czy podstawowy?

Może być tak, że wynajem pokoi, jest dodatkowym dochodem i pomysłem, aby zwiększyć swoje przychody z prowadzenia gospodarstwa. Dla niektórych osób może być atrakcją to, kiedy mogą podglądać pracę na roli, z bezpiecznego dystansu. Kiedy mogą oni przenocować w pokojach dla gości lub w namiocie rozstawionym nieopodal. Sami właściciele są do dyspozycji w razie potrzeby, lecz jedni i drudzy nie wchodzą sobie w drogę. Poza tym, w takim przypadku oferta noclegowa może być bardziej podstawowa. Rzecz ma się zgoła odmiennie, kiedy oferowanie ludziom nocowania i wyżywienia, jest głównym źródłem dochodu danego gospodarstwa. Wtedy faktycznie mamy do czynienia z agroturystyką, która musi być konkurencyjna, aby przyciągnąć turystów. Dziś częściej niż kiedyś, agroturystyki prowadzone są przez ludzi z pasją i pomysłem na stworzenie wyjątkowego miejsca na odpoczynek. W internecie można znaleźć zestawienia na temat: “nietypowe agroturystyki”, w których czeka na odwiedzających moc atrakcji. Opracowane one zostały przez osoby, które często podróżują po naszym kraju i dzielą się tym, co wyjątkowe i godne polecenia. Jak widać, konkretny pomysł gospodarza, inwestycja i czas, mogą przynieść dobry efekt. Ogromnym plusem jest fakt, że praca ta jest na miejscu i że przeplata się ona z naturalnym rytmem dnia i pór roku.

Dzielenie się i potrzeba bycia z ludźmi

Osoby, które prowadzą agroturystykę, nie mogą traktować tego zajęcia po macoszemu. Da się to wyczuć będąc gościem, a opinia w internecie robi dużą reklamę. Na pewno każde z miejsc będzie się od siebie różniło i przyciągnie innych klientów, jednak obecnie standardy są wyższe, niż to było kiedyś. Nowoczesne projekty domków czy pokoi, liczne wypożyczalnie, zwierzęta, place zabaw, najnowsze dania kuchni świata lub wagę, nie wystarczą. To wszystko nie zastąpi gościnności i otwartości na drugiego człowieka, które są kluczowe w tym fachu. Trzeba umieć dzielić się z ludźmi oraz czuć potrzebę ich goszczenia. W przeciwnym razie, agroturystyka będzie tylko zimnym domem.


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive