28 mar 2022

Odnajdziesz go? - recenzja gry Escape Room: Skarb Czarnobrodego

Escape Room’y w świecie gier planszowych występują stosunkowo często. Większość z nich polega na tym samym, a różni się jedynie tematem i „otoczeniem” w którym się znajdujemy. Mieliśmy już „twisty”, w których grupa dzieliła się na dwie części, by badać zagadkę z różnych stron. A co, jakby zrobić to w formie rywalizacji?

Escape Room: Skarb Czarnobrodego to gra, w której będziemy rozwiązywać zagadki zbliżone do tych ze znanych Escape Roomów. Jednak największą zmianą w tej odsłonie jest fakt, że tutaj dzielimy się na dwie drużyny, które będą ze sobą rywalizować o tytułowy skarb Czarnobrodego. W małym, poręcznym pudełku znajdziemy ponad 50 bardzo dobrze wykonanych kart.

Zasady gry tłumaczą nam pierwsze karty i są one banalnie proste. W grze występują karty w dwóch kolorach – niebieskim i czerwonym. Gracze na początku wybierają kolor, którym będą grać, a następnie, postępując zgodnie z treścią na kartach, rozwiązują zagadki. Są one zasadniczo takie same dla obu drużyn, tylko gracze mają inne dane. Większość testuje spostrzegawczość, część inteligencję i spryt. Drużyna, która jako pierwsza rozwiąże zagadkę, zgłasza się i potem, zależnie od Waszych preferencji, albo pozwala dokończyć rozwiązywanie drugiej (bo to tylko zabawa), albo przerywacie i przechodzicie do następnego zadania. Jeżeli odpowiedź była poprawna, drużyna zgarnia nagrodę – kartę, na odwrocie której są monety. Drużyna, która na koniec gry uzbiera najwięcej monet, zdobywa skarb Czarnobrodego.

Jak gra sprawdza się na tle innych z tej samej serii? Jak dla nas świetnie, oczywiście o ile lubicie rywalizację. Jest to nowość w tego typu zagadkach i nam bardzo przypadła do gustu, gdyż bardziej działała na nas presja czasu. W normalnych grach tego typu zawsze człowiek bardziej skupiał się na zagadkach, a nie na czasie, a tutaj rywalizujemy z żywym przeciwnikiem, więc ta presja jest bardziej odczuwalna.

Jeśli chodzi o poziom zagadek, to są one fajne, ciekawe i przede wszystkim logiczne (w niektórych grach czasem się zdarza, że zagadki są po prostu bez sensu, jednak nie tutaj). Jeżeli uznacie, że któraś drużyna ma przewagę (liczebną lub umysłową, bo na przykład grają rodzice kontra dzieci), to gra proponuje w ramach rekompensaty dobranie specjalnej karty, która już na start daje kilka monet.

Escape Room: Skarb Czarnobrodego, to pozycja dla fanów Escape Roomów, którzy lubią porywalizować nie tylko z grą, ale również z innymi graczami. Presja czasu, ciekawe zagadki, a dodatkowo nieznajomość monet przeciwników sprawiają, że emocje trzymają do końca partii. Gra oczywiście jest jednorazowa, ale w tej cenie warto się nią zainteresować. Polecamy!

 

Nazwa: Escape Room: Skarb Czarnobrodego

Wydawnictwo: FoxGames

Rok wydania: 2021

Najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
FoxGames
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive