10 mar 2022

Handel implantami i wszczepami – recenzja gry Kroniki Zbrodni: 2400

Wszystko, co dobre musi się kiedyś skończyć. Tak oto nadszedł czas na zamknięcie trylogii gier, jaką jest Kronik Zbrodni: Seria Milenium. Na łamach naszego bloga mieliście okazję poczytać o dwóch pierwszych częściach: Kroniki Zbrodni:1400 oraz Kroniki Zbrodni: 1900. Przenieśmy się zatem o kolejne 500 lat do przodu i sprawdźmy, co ludzkość czeka w przyszłości.

Kroniki Zbrodni: 2400 to kooperacyjna gra karciana, w której wcielacie się w rolę Kalii Lavel – cyberagentki, która odeszła ze służby, by, tak jak jej przodkowie, na własną rękę walczyć z przestępcami. Gra przeznaczona jest dla 1-4 graczy w wieku 12+, a do rozgrywki konieczna będzie darmowa aplikacja. Podobnie jak w poprzednich częściach, mamy do rozwiązania 4 sprawy plus jedną wprowadzającą, która przeprowadzi was przez zasady gry. Rozwiązujcie zatem zagadki, przepytujcie podejrzanych, by finalnie odpowiedzieć na pytania, które zweryfikują, czy wygraliście, czy musicie powtórzyć śledztwo.

Ta odsłona, podobnie jak jej poprzedniczki, zawiera: 40 kart postaci, 15 kart obiektów specjalnych, 38 kart dowodów rzeczowych, 8 kart lokacji, 4 karty implantów, kartę kruka (pomocnika), plansze na dowody rzeczowe oraz na implanty. Nie można zapomnieć o instrukcji. Wykonanie nie odstaje niczym od swoich starszych sióstr poza ilustracjami, które, jak tytuł podpowiada, odnoszą się do dalekiej przyszłości, gdzie świat opanowała cybertechnologia.

Główne zasady nie różnią się niczym od poprzednich części. Jest parę drobnych różnic, o których opowiemy. Jak wspomnieliśmy, KZ: 2400 to cztery sprawy, z czego trzy składają się na jedną całą historię, a czwarta sprawa to osobny case. Każdy scenariusz to około 60-90 minut rozgrywki i wspólnego śledztwa. Oprócz tego w grze mamy krótki samouczek, który świetnie prezentuje, jak wyglądają reguły gry. Więc de facto nie musicie zbytnio zagłębiać się w instrukcję, tylko ściągnąć aplikację (bez której i tak rozgrywka nie jest możliwa) i zacząć grać! Dla osób mających pierwszy raz styczność z tą serią – główna mechanika gry to scan&play, czyli skanujemy kody QR na kartach, by dowiedzieć się czegoś o danej lokacji, przedmiocie bądź by wejść w interakcję z konkretną osobą i zadać jej pytanie związane ze śledztwem. W ten sposób zbieracie informacje i dzielicie się spostrzeżeniami na temat badanej sprawy, by wspólnymi siłami doprowadzić do rozwikłania zagadki.

Ciekawostką w odsłonie KZ: 2400 są tzw. wszczepy – na pewnych etapach rozgrywki dostajemy implant (kolejną kartę z kodem QR), który odblokowuje nam nowe umiejętności. Na przykład wszczepiamy naszej postaci chipa, który interpretuje zachowanie innych ludzi (możecie stwierdzić, że rozmówca się denerwuje, czyli może kłamać). Otwiera to nowe linie dialogowe i daje kolejne tropy do sprawdzenia. Drugą nowością jest Cyberprzestrzeń – są to miejsca z którymi możecie się połączyć, by zbierać informacje i rozmawiać z Awatarami innych osób, które też przebywają w Cyberprzestrzeni. Jednak będąc w niej, są pewne ograniczenia, a gdy będziecie przebywać w niej za długo, to mogą was spotkać przykre konsekwencje po powrocie do rzeczywistości.

W Kronikach Zbrodni: 2400 fabuła dzieje się w przyszłości. Na pudełku i kartach dominują piękne cyberpunkowe ilustracje: neony, gadżety rodem z filmów science — fiction, brudne i wysokie budynki obrzydliwie bogatych korporacji. Mocno odczuwalny jest klimat świata przyszłości – ludzie współpracują z robotami, występują gangi z kradzionymi sprzętami, trwa walka o przetrwanie. Widać też, jak bardzo zaawansowana technologia jest używana i jak mocne wpływy mają bogate korporacje na życie ludzkie.

Jeśli lubicie gry detektywistyczne oraz lubicie klimaty science - fiction, to warto się przyjrzeć temu tytułowi. Warto zaznaczyć, że nie trzeba posiadać poprzednich części, by zagrać w 2400, aczkolwiek jeśli spodobały wam się historie z „trójki”, to zdecydowanie polecamy wam poznać całą serię, bo jej fabuła jest niezwykle wciągająca i zapewni wam rozrywkę na wiele godzin.

 

 Nazwa: Kroniki Zbrodni: 2400
Wydawnictwo: Lucky Duck Games
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Lucky Duck Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiegoShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive