15 mar 2022

Jak zaplanujesz trasę? - recenzja gry Logiquest: Wsiąść do Pociągu - Zmiana toru

Przeglądając różne fora i grupy o tematyce gier planszowych, napotykamy się często na pytania o gry dla jednego gracza. Jedni szukają bardziej rozbudowanych i długich gier, a inni czegoś szybkiego, bardziej logicznego. Do tej drugiej grupy można zaliczyć grę Logiquest: Wsiąść do Pociągu - Zmiana toru od wydawnictwa Rebel. Czy jednak warto?

Logiquest: Wsiąść do Pociągu - Zmiana toru to jednoosobowa gra logiczna osadzona w tematyce pociągów znanych z serii Wsiąść do Pociągu. Ciężko określić czas potrzebny na rozgrywkę, gdyż niektóre zagadki rozwiązuje się bardzo szybko, a nad innymi trzeba mocno się zastanowić. Pudełko wykonane jest z kartonu o średniej jakości, jednak tutaj liczy się zdecydowanie zawartość. Samego pudełka pozbyliśmy się więc dość szybko, gdyż wszystko mieści się w obrębie stacji rozrządowej. Do gry bowiem dostajemy: wspomnianą stację, 40 kart zadań, kartę pomocy, 2 lokomotywy, 5 wagonów, 2 zepsute tory, instrukcję. Poza pudełkiem, wykonanie jest bardzo dobre, bardzo fajnie widać detale zarówno na pociągach, jak i na stacji rozrządowej.

Same zasady rozgrywki są proste – na karcie zagadki otrzymujemy rozstawienie początkowe, rozstawienie końcowe oraz liczbę ruchów – im mniej, tym więcej punktów. Zasady poruszania się zostały bardzo dobrze wyjaśnione w instrukcji, ale w skrócie to przyjdzie nam przepychać wagony, przyłączać inne, wybierać optymalne trasy oraz omijać uszkodzone tory. Na odwrocie karty zagadki jest odpowiedź pokazująca kolejną sekwencje ruchów, która prowadzi do zwycięstwa, więc zawsze można się wesprzeć w razie gdybyśmy utknęli.

Kart zagadek mamy 40 i podzielone są one według poziomu trudności. Te proste to tak naprawdę trochę kwestia pokazania mechanizmów gry. Dopiero od drugiego poziomu zaczynają się zagadki, które mogą być wyzwaniem. Największym plusem tych zagadek jest fakt, że wszystkie potrzebne elementy mieszczą się w stacji, którą można spokojnie przenosić bez strachu, że coś zniszczymy/zgubimy. To sprawia, że zagadki można ze sobą zabrać w wiele miejsc, czy to do pociągu, czy do parku, czy do samochodu (oczywiście nie jako kierowca!).
 
 Długo zastanawialiśmy się nad grupą docelową tego tytułu. Miłośnicy wszelakich zagadek logicznych, którzy mają kilka takich gier już za sobą, mogą nie do końca się w niej odnaleźć, gdyż mimo rosnącego stopnia trudności, to ciężko nazwać którykolwiek z etapów „bardzo trudnym”. Owszem, bywają pojedyncze zagadki, nad którymi spędziliśmy dużo więcej czasu niż przy innych, jednak nadal gra nie powoduje, że głowa nam paruje.

Czy to jest jednak minus tej gry? Naszym zdaniem nie. Powoduje to tylko tyle, że gra przeznaczona jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grami solo czy z grami logicznymi. Gra nada się świetnie na prezent, nawet dla osób, które nie znają nowoczesnych planszówek. A to zdecydowanie plus. 

Logiquest: Wsiąść do Pociągu - Zmiana toru polecamy każdemu, kto lubi się pogłowić, ale szczególnie nowym graczom. Gra w swojej cenie jest bardzo dobrym wyborem z świetnym wykonaniem i z fajnymi zagadkami. Jeżeli szukacie czegoś na prezent, to ten tytuł może być dla Was hitem! 

 Nazwa: Logiquest: Wsiąść do Pociągu - Zmiana toru
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

 

 

 

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive