3 lip 2023

Jak dużo o nich wiecie? - recenzja gry Memento Mori

Czy można łączyć śmierć z grą imprezową? Otóż tak. Przekonaliśmy się już o tym dzięki wielu odsłonom gry Czarne Historie, a teraz w nasze ręce trafił tytuł od wydawnictwa Rebel – Memento Mori. Czy ta gra imprezowa warta jest waszej uwagi? Sprawdźmy!

Memento Mori to gra planszowa przeznaczona dla 1-10 osób w wieku 12+. Jedna partia to około 25 minut. Podczas samej rozgrywki będziecie starali się przypisać daną postać historyczną do jednej z kolumn: z data urodzenia, śmierci lub długością życia. W czarnym pudełku znajdziemy: 3 karty kategorii, 200 kart postaci i instrukcję.

Same zasady gry są bardzo proste. Gracze przygotowują 3 kolumny: Data urodzenia, Długość Życia, Data Śmierci, tasują karty, tworzą 3 mniej więcej równe stosy nad tymi kolumnami. Następnie dobiera się po jednej karcie do każdej kolumny, aby mieć punkt wyjścia. Pierwszy gracz dobiera kartę z wybraną postacią i próbuje ją przyporządkować w odpowiednie miejsce w kolumnie. Po dołożeniu karty sprawdza się czy gracz zrobił to poprawnie – jeżeli tak, to nic się nie dzieje, a jeśli się pomylił to bierze tę kartę jako punkt karny. Istnieje możliwość pozbycia się punktów karnych – niektóre z postaci mają inny kolor – czarny – jeśli zgadniemy ich przyczynę śmierci (i poprawnie ułożymy kartę w kolumnie), to możemy odrzucić swoją kartę (lub dołożyć z wierzchu stosu innemu graczowi). Gra toczy się do momentu aż w każdej kolumnie będzie po 12 kart. Wygrywa gracz z najmniejszą liczbą punktów karnych.

Zasady gry jak widzicie nie są trudne, ale nie oznacza to że gra jest łatwa. Co prawda nie musicie znać dokładnych dat aby się wstrzelić, szczególnie na początku, ale z czasem gdy dokłada się karty, to poziom trudności rośnie. Bo możemy wiedzieć że jakiś muzyk przeżył tak około 40-50 lat, ale co jeśli na stole leżą już karty z liczbami 39, 42, 47, 55?

Zawsze bawimy się dobrze przy tym tytule. Próba dopasowania danych postaci do odpowiednich kolumn to jedno, ale próba odgadnięcia przyczyny śmierci to drugie. Jest to fajna sprawa, która urozmaica rozgrywkę. Dodatkowo jest kilka innych trybów (na szybko – 8 kart w kolumnie, na sztywno – że trzeba dołożyć kartę do kolumny z której się wzięło, nagła śmierć – odpadasz po 3 punktach karnych, kooperacja – gra się do 3 punktów karnych ale wspólnie, Kim jestem? - gracze widzę daty i przyczynę śmierci i próbują odgadnąć o kogo chodzi).

Memento Morito mimo tematu śmierci, fajna gra imprezowa, w której sprawdzicie swoją wiedzę, a czasami szczęście. Fajne jest to, że możemy wybrać jedną z 3 postaci, więc jest szansa, że któraś z postaci Wam podpasuje. Polecamy ten tytuł wszystkim tym, którzy grywają w większym gronie i szukają ciekawej gry!

 

Nazwa: Memento Mori
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive