9 lut 2024

Moji Challenge — recenzja

Śmiech, zabawa i wygłupy powinny być nieodłącznym elementem każdej imprezy. Co zrobić, jeśli impet waszej parapetówki zaczyna powoli opadać? Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i rozkręcić szaleństwo od nowa! I w dzisiejszej recenzji pokażemy Wam grę, dzięki której możecie rozruszać towarzystwo na każdej domówce.
Moji Challenge to seria karcianych gier imprezowych dla 2-12 graczy w wieku 14+. Podczas rozgrywki będziecie rzucać wyzwania uczestnikom rozgrywki, a te będą musiały zrealizować zadanie z otrzymanej karty tytułowego challenge’u. Brzmi prosto? Tak, ale czy będziecie w stanie na przykład dać występ na poczekaniu, śpiewając rubaszną pieśń o parszywym obiedzie w karczmie, który właśnie zjedliście?


Jak wspomnieliśmy Moji Challnege to seria gier karcianych. Na rynku dostępne są wersje zwierzaki, fantasy oraz emotki. Każde pudełko to talia 55 całkiem poprawnej jakości kart oraz krótka instrukcja. Zasady gry dla każdej części pozostają te same, dzięki temu możecie dowolnie łączyć wszystkie wersje. W zależności od edycji różnią się one rodzajem zadań. Mianowicie, w wersji zwierzęcej szykujcie się na odgrywanie scenek typowych dla zwierząt. Na przykład będziecie musieli łapać buzią rzucane Wam jedzenie jak delfiny. W wydaniu fantasy zadania są powiązane w głównej mierze z popularną mitologią grecką, aczkolwiek nawiązania do rodzimego wiedźmina nie zabrakło. Natomiast w wersji emotki, będziecie wykonywać zadania związane z ludzkimi zachowaniami i emocjami.

Reguły są banalne i mogą się zawrzeć w kilku następujących zdaniach. Po rozdaniu kart startowych graczom biorącym udział w rozgrywce wyznaczacie gracza rozpoczynającego (reżysera), który następnie wskazuje osobę do wyzwania (gwiazda). Czytany jest opis karty, a gwiazda w zależności od wariantu rozgrywki wybiera albo jest mu/jej wybierany poziom trudności zadania (od 1 do 3). Następnie musi, najlepiej jak potrafi, wykonać zadanie, a w zależności od wybranego poziomu trudności, tyle dostaje punktów za jego zrealizowanie. Zwycięża osoba, która jako pierwsza zdobędzie 15 punktów, pamiętając, że tuż na końcówce punktacji, musi wołać słowo Moji, jak w klasycznym Makao! Osoba, która zwycięży, zdobywa świetną nagrodę, polegającą na odegraniu scenki. Na przykład przez 3 minuty musi udawać wybrane przez siebie zwierzę uciekające z zoo. Dla urozmaicenia twórcy gry przewidzieli kilka wariantów rozgrywki. I tak w instrukcji opisany jest wariant indywidualny, gdzie to albo reżyser wybiera gwieździe zadanie, albo gwiazda sama sobie. Może być też wariant szlachetny, gdzie reżyser czyta kategorię z dwóch różnych kart, a osoba wyzwana musi zdecydować, którą wybrać. Istnieje również wariant drużynowy, na przykład Panie na Panów oraz wariant filmowy, który zostawimy wam do samodzielnego odkrycia.

Moji Challenge to szybka, zwariowana i dająca dużo śmiechu gra karciana, która świetnie się sprawdzi na imprezach oraz na spotkaniach z rodziną. W grze będziecie realizować zabawne wyzwania lub będziecie musieli odegrać nietypowe role. Jeśli wasi współgracze mają nietuzinkową wyobraźnię, to może dochodzić do naprawdę komicznych sytuacji. Czujcie się ostrzeżeni, gdyż gra powoduje bóle brzucha z nadmiaru śmiechu i dobrej zabawy.

Trochę nam nie pasuje sposób punktacji — w naszych rozgrywkach praktycznie każdy brał najtrudniejsze zadanie i każdy szedł łeb w łeb z punktami. Poza głównym celem, jakim jest rozgrzanie każdej imprezy, podoba nam się też fakt, że Moji Challenge, może być stosowana jako gra edukacyjna. Zwłaszcza wersja Emotki. Grając z najmłodszymi, mogą się uczyć stanów emocjonalnych poprzez odgrywanie smutasa, beksy, zwycięzcy czy mądrali. Uspokajamy rodziców — te wyzwania są wesołe i uczą rozpoznawać i wyrażać poszczególne emocje oraz identyfikować się z osobami, które je przeżywają.

Podsumowując — polecamy gry z serii Moji Challenge z racji na ich imprezowy charakter. Jeśli macie dystans do siebie i lubicie wykonywać nietuzinkowe zadania, to nie możecie przejść obojętnie obok gier Moji Challenge. Masa dobrych emocji i mnóstwo śmiechu!

Nazwa: Moji Challenge
Wydawnictwo: StarHouse Games
Rok wydania: 2023

Dziękujemy wydawnictwu StarHouse Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive