23 lut 2024

Czeka na Ciebie zmrożony świat! - recenzja gry Frostpunk

Grę Frostpunk przeznaczoną na komputery testowaliśmy dla Was, dzięki współpracy z 11 bit studios, już w 2018 roku (recenzję przeczytacie tutaj: LINK). Teraz powracamy z wydaną przez Rebel wersją planszówkową. Czy i jak wiele mają ze sobą te gry? Sprawdźmy!

Frostpunk gra planszowa, to postapokaliptyczna gra strategiczna przeznaczona dla 1 – 4 osób w wieku 18+. Jedna rozgrywka to ponad dwie godziny. W dużym pudle z grą znajdziemy: 20 centymetrową plastikową wieżę do kości, planszę centralną, 10 plansz gry, 210 dużych kart, 100 średnich kart, 114 znaczników, 162 żetony i płytki, instrukcje, karty pomocy graczy. Wszystko zamknięte w dużym, klimatycznym pudełku.

Sama gra planszowa opiera się na tym samym co gra komputerowa – przetrwać mimo niesprzyjających warunków. Osiągniemy to dzięki wysyłaniu naszych robotników z puli, aby zdobywali dla nas zasoby, budowali budynki itp. Same zasady, mimo długiej instrukcji, stają się jasne już po pierwszej partii. W grze mocno starano się oddać wierność oryginalnej wersji komputerowej, dlatego znajdziemy tu bardzo wiele elementów do zarządzania, które jednocześnie mogą doprowadzić do naszej zguby (jak tory zgonów, nadziei, gniewu, chorób etc.). Jest tego naprawdę sporo, co powoduje że gra ma wysoki próg wejścia.

Gra cechuje się krótką kołderką. Braki w zasobach, robotnikach czy miejscach noclegowych wywierają mocną presję na podejmowane decyzje. Do tego dochodzi losowość, która przejawia się głównie w dwóch momentach – karty wydarzeń jak i wrzucanie kostek do generatora. Oba te zabiegi są jednak mocno klimatyczne i mimo iż psują szyki, to wiernie oddają problemu w walce o przetrwanie.

Frostpunk gra planszowa jest wykonana bardzo dobrze. Wiele elementów oddaje klimat rozgrywce, rozpoczynając od wielkiego generatora (który czasem wręcz przysłania planszę), po świetne drewienka czy klimatyczne karty. Jakościowo gra wypada bardzo dobrze i solidnie, nie ma strachu że przy kolejnych partach coś nam ulegnie zniszczeniu.

Frostpunk jest grą trudną. Nie chodzi tu tylko o zasady, które trzeba pojąć, ale jak już wspominaliśmy stają się bardzo klarowne w po pierwszej partii. Chodzi tu o trudność z jaką przychodzi nam zwycięstwo. Niestety częściej ta gra daje nam popalić niż cieszyć się ze zwycięstwa. Jednak te porażki są bardziej motywujące niż przygnębiające, co nie zmienia faktu, że dla wielu może okazać się to duży minus i gra może ich od siebie odepchnąć (2,5 godziny grania by dostać po tyłku?).

Co do polecenia gry mamy mieszane uczucia. Z jednej strony bawiliśmy się świetnie, mimo ponoszonych porażek. Bywało nawet debaty że to lub tamto można było zrobić inaczej, ale w przeciwieństwie do komputerowej wersji, tutaj nie mamy zapisanych stanów gry. Z drugiej strony, jesteśmy w stanie postawić się w roli tych co nie lubią/potrafią przegrywać i których gra może zirytować po 2-3 partiach. Decyzja należy do Was.

Nazwa:  Frostpunk Gra Planszowa
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive