17 lip 2016

Wysil swoje zmysły i ułóż zagadkę - Recenzja gry Łamigami

Zbliżają się wakacje, a co za tym idzie ludzie szukają gier, które mogą ze sobą zabrać na wyjazd. Często bywa tak, że podróżujemy autobusami, pociągami czy innym transportem różnym od samochodu. Jak wtedy zabić nudę?  Najlepiej grami, w których trzeba pomyśleć. Granna wypuściła serie Gry PodRóżne, a w nasze ręce trafiło jednoosobowe Łamigami.


Łamigami to bardzo ciekawe połączenie łamigłówek z japońskim origami. Logiczna mała gra podróżna, która zmusza nas do myślenia, dając możliwość poćwiczenia swoich umiejętności w tej słynnej japońskiej sztuce składania papieru.

W małym pudełku znajdziemy 100 łamigłówek w 4 różnych poziomach trudności. Poziomy rozróżnimy dzięki różnej kolorystyce naszych  kartek. O co w zasadzie chodzi w tej grze? Na kartce rozmieszczone są białe i czarne kwadraty (bądź ich połówki), a naszym zadaniem jest tak poskładać kartkę, aby z jednej strony ułożyć kwadrat 4x4 z białych kwadratów, a z drugiej z czarnych. Brzmi banalnie? Zdziwilibyście się!

Daliśmy tę grę ludziom w różnym wieku. Ci młodsi raczej szybciej odpuszczali, ale wraz ze wzrostem wieku rosła chęć dalszego układania. Wiele razy się słyszało, że to jest bez sensu, że się nie da, że na pewno jest coś źle zrobione, etc. Ale jaki był tego efekt? Ci ambitniejsi mimo marudzenia siedzieli kolejne kilka/kilkanaście minut i w końcu ułożyli!

Czy to oznacza, że Ci młodsi nie mają szans z tym tytułem? Wszystko zależy od indywidualności dziecka i od jego zainteresowania takimi łamigłówkami. Producenci zalecają wiek od 6 lat i jest to ta dolna granica, w której dzieci mogą się tym tytułem zainteresować. Wątpię jednak, aby dali radę z tymi cięższymi poziomami.

Ja od dziecka w domu miałem kilka książek z origami dla opornych, a mimo to nie udało mi się wciągnąć w składanie łabędzi, żabek i innych zwierzątek. Łamigami jest grą, która bardziej mnie zainteresowała, bo wymaga ona większego wysiłku psychicznego niż składanie czegoś według podanej instrukcji.

Jeżeli ktoś lubi gry logiczne, lubi poskładać sobie kartki w przeróżny sposób, a do tego szuka gry podróżnej to Łamigami jest dla niego grą idealną. Małe pudełko, kartki, które same nie zajmują dużo miejsca, a do tego zmuszenie do myślenia i zapomnienia o otaczającym świecie to aspekty, które mogą umilić każdemu nudną podróż. 

Nazwa: Łamigami

Wydawca: Granna

Wydanie: pierwsze
Rok: 2016

Sugerowana cena: 14zł
Za grę dziękuję wydawnictwu Granna

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive