8 sty 2017

Ścigaj się lub giń! - recenzja gry Goblinpiada

Gobliny. Z reguły te istoty są postaciami negatywnymi i to z nimi walczymy. Tym razem jest jednak inaczej, bo to właśnie w gobliny będziemy się wcielać, a w dodatku będziemy brać udział w ich bardzo rozwiniętej (jak na tę rasę) zabawie. Otóż te stworzonka postanowiły zorganizować u siebie Goblinpiadę!

Goblinpiada to imprezowa gra dla 2-6 osób, w której liczy się spryt i zręczność. Nie jest to gra, w której będziecie mieć możliwość planowania ruchów, raczej liczy się tutaj koordynacja oko-ręka. Gra jest typowo losowa i nad tą losowością nie możemy zbytnio zapanować, ale jakoś specjalnie to nie przeszkadza, gdyż ta losowość buduje klimat!

Gra jest wykonana w bardzo przyzwoity sposób. Ładne, tematyczne grafiki, solidne płytki i żetony. Skoro już o tym mowa to pod wieczkiem znajdziemy 22 kafelki toru Goblinów, kafelek startu, kafelek mety, 6 pionków Goblinów, pionek głazu, znacznik szybkości głazu, 12 kostek i podstawki pod pionki.

Zasady gry można wytłumaczyć stosunkowo szybko. Każdy z graczy ma swojego goblina, który będzie biegł po 7 kafelkach (+ startowy i końcowy), a za nim będzie toczył się wielki głaz. Aby sprawnie biec to nie można za dużo rozmyślać, trzeba działać na czuja, więc wszyscy gracze jednocześnie wyrzucają dwie kostki do wspólnej puli i jak najszybciej łapią dwie kostki – jedną do lewej, drugą do prawej – niekoniecznie te, które sami rzuciliśmy. Na każdym kafelku toru jest kilka symboli kości – te na dole określają jakie wyniki potrzebujemy, aby poruszyć się dalej, te u góry to wartości, jakie pozwalają nam uruchomić specjalne akcje (np. Przyspieszenie czy cofnięcie przeciwników). Kafelki przedstawiają trasę, która może biec z górki, po równi lub pod górkę i w zależności od tego głaz będzie przyspieszać lub zwalniać. Grę można wygrać na dwa sposoby – albo gdy wszyscy poza jednym graczem zostaną zgnieceni (zostaje on zwycięzcom) lub gdy któryś z graczy ukończy bieg jako pierwszy. Oczywiście może zajść sytuacja, że wszyscy zostaną zgnieceni, wtedy uznajemy, że grę wygrywa... głaz!

Okej, zasady znacie, pora więc na parę refleksji. Po pierwsze przypadła nam do gustu instrukcja. Nie dość, że jest jasno i przejrzyście napisana to jest napisana klimatycznie i humorystycznie. Gra jest solidnie wykonana, a dzięki temu posłuży nam na wiele rozgrywek. Wspominałem wcześniej, ze losowość buduje klimat – chodzi dokładnie o to, że w trakcie turlania się kostek wszyscy wyczekują, aż się one zatrzymają. To wyczekiwanie po chwili zamienia się w walkę o najlepsze kostki. Oczywiście w instrukcji zostało zaznaczone, aby nie wyrywać sobie kostek oraz staranie si, aby wartości na nich nie zostały zmienione, ale w ferworze walki bywa różnie i wszystko zależy od graczy.

Jak sama rozgrywka? Nam się spodobała! Walka, ucieczka, trochę negatywnej interakcji, to elementy w grach, które dla nas są odpowiednie. Losowość nie wpływa negatywnie na odbiór gry i to kolejny plus Goblinpiady. Czy wracamy do niej? Na imprezach tak, w domowym zaciszu raczej nie. Dlaczego? Ponieważ gra w mniej niż 4 graczy nie zawiera zbyt wielu elementów, które wymieniliśmy wcześniej – mało kostek, mało walki. Im więcej graczy, tym lepiej się bawi.

Oczywiście gra imprezowa nie byłaby udana, gdyby nie można było zagrać w nią w różnych wariantach. Dla wersji dwuosobowej jest „Pojedynek Mistrzów”, w którym każdy gracz ma trzy kości. „Niespodzianka za każdym zakrętem” to wariant, w którym nie wiemy co nas czeka na kolejnych kafelkach, gdyż są one pozasłaniane do momentu, aż ktoś na nie nie wejdzie. Każdy fragment toru ma swoje oznaczenie, a w instrukcji podano 3 tory (Przebieżka po parku, Apokaliptor i Siecz, pal, rąb), które zdecydowanie warto sprawdzić!

Ostatecznie polecamy tę grę każdemu, kto szuka ciekawej gry imprezowej, jednocześnie nie boi się o swoje ręce (gra z dziewczynami często kończą się zadrapaniami, wynikającymi z walki o kości). Goblinpiada świetnie sprawdza się zarówno w grze z dorosłymi jak i dziećmi (8+), jednak warto grać albo w gronie dorosłych albo dzieci. Zatem zapraszamy każdego do wypróbowania swoich sił w Ucieczce z Przeszkodami Przed Magicznym Głazem!


I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 4,91

Nazwa: Goblinpiada

Wydawca: Foxgames

 Rok wydania: 2016

 Edycja: Pierwsza

 Sugerowana cena: 64,95zł 

 Ocena: 4,91/6 

 Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Foxgames
www.foxgames.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive