28 sty 2017

Odkrywaj fakty o zwierzętach! - recenzja gry Planeta Zwierząt

Gry edukacyjne często kojarzą się ludziom (a zwłaszcza dzieciom) z czymś nudnym i robionym na siłę. Jak to dobrze, że w nasze ręce trafiają też edukacyjne gry, które przeczą powyższym skojarzeniom. Jedną z takowych gier przysłało nam wydawnictwo Granna, dzięki któremu poszerzymy naszą wiedzę o zwierzętach. Z wielką chęcią zapraszam Was na Planetę Zwierząt!

Planeta Zwierząt to edukacyjna gra rodzinna, w której sprawdzimy jak dużo wiemy o różnych zwierzętach. Swoją wiedzę (i umiejętność szacowania) będziemy sprawdzać w trzech kategoriach: wiek, wielkość, prędkość. A do tego musimy dodać znajomość występowania danych zwierząt. Brzmi nudno? Zapewniam, że tak nie jest!

Pod kolorowym wieczkiem pudełka znajdziemy kilka wyprasek i karty. W wypraskach mamy żetony do oznaczania punktów oraz żetony kontynentów. Obok zobaczymy, ze do gry zostały dodane dwie figurki – myśliwego i ekologa. Kart dostaniemy aż 110, a wszystkie okraszone bardzo ładnym zdjęciem opisywanego zwierzęcia, jego nazwą w języku polskim i po łacinie. Z drugiej strony znajdziemy mapę świata z zaznaczonymi kontynentami na których dany zwierz występuję oraz 3 wartości dotyczące jego wielkości (mierzonej w największym punkcie, np. u żyrafy będzie to wzrost, ale u bociana rozpiętość skrzydeł), wieku ile żyje oraz prędkości jaką osiąga.

Okej, ale jak w to grać? Otóż na początku rozgrywki rozkładamy żetony kontynentów, a nad parą dwóch kontynentów ustawiamy żeton z wartością, którą będziemy zgadywać. W wersji podstawowej myśliwy nie jest używany. Ustawiamy ekologa (który de facto przyda się od drugiej rundy) na dowolnym kontynencie, każdy z graczy otrzymuje karty, których może widzieć tylko jedną stronę – tę bez informacji. Naszym zadaniem jest odpowiednie dokładanie kart tworząc kolumny. Wybieramy jedną z naszych kart, wystawiamy w kierunku pozostałych graczy i deklarujemy np.: „Tę zwierzę mieszka w Europie i osiąga prędkość większą niż królik”. Pozostali gracze sprawdzają i mówią czy informacje się zgadzają czy nie. Jeżeli tak to karta jest dokładana w odpowiednie miejsce w kolumnie, natomiast jeśli się gracz pomylił to karta wraca na rękę, a gracz nie dowiaduje się gdzie popełnił błąd.

Pierwsza runda trwa do czasu, aż któryś z graczy pozbędzie się wszystkich kart. Pozostali gracze dostają tyle punktów karnych ile posiadali kart na ręce. Następnie przesuwamy dane wartości, które mamy zgadywać do innych kontynentów i gramy kolejną rundę. Druga runda przebiega w bardzo podobny sposób, z dwoma wyjątkami – za każdą błędną odpowiedź otrzymuje się punkt karny. I tutaj wchodzi do gry ekolog – jeżeli dołożymy kartę do kontynentu gdzie stoi ekolog to możemy usunąć jeden punkt karny i przesunąć ekologa w nowe miejsce. Gra kończy się gdy w drugiej rundzie pozbędziemy się kart – wygrywa gracz z najmniejszą ilością punktów karnych.

Możemy Was zapewnić, że gra dostarcza sporo emocji. Często wydaje nam się coś oczywiste, a okazuje się wręcz inaczej. My jesteśmy miłośnikami zwierzaków, więc gra bardzo przypadła nam do gustu. W dużej mierze przyciągają nas zdjęcia i nazwy zwierzaków. Bardzo fajnie, że jest to gra polskiego autora – Filipa Miłuńskiego.

Ogólnie gra zawiera duży aspekt edukacyjny i może być rozgrywana na wiele różnych wariantów. Gdy gramy z młodszymi graczami to polecamy grać tylko na kontynenty. Z większymi wyjadaczami możemy dodać myśliwego, który blokuje dany kontynent i nie możemy wtedy dokładać do danej kolumny kart. Jest też wariant bardzo trudny – w drugiej rundzie jak nie znasz odpowiedzi to po prostu odpadasz.


Planeta Zwierząt to bardzo fajny tytuł, szczególnie dla młodszych graczy. A jak są fanami zwierzaków to już z pewnością musicie tę grę mieć. Duża regrywalność, przyjemna rozgrywka i przyjemne obrazki – to aspekty, które wypływają, że gra jest bardzo fajna. Polecamy ją każdemu kto szuka ciekawej gry edukacyjnej!

I.
Klimat
-/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 5,2

Nazwa: Planeta Zwierząt

Wydawca: Granna

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 34,95 zł

Za grę dziękuję wydawnictwu Granna
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive