31 sie 2018

Zdobywcy Kosmosu - informacja prasowa


Podbój kosmosu był jednym z najważniejszych osiągnięć XX wieku. W 1957 roku pierwszy satelita „Sputnik 1” został umieszczony na orbicie. Cztery lata później Jurij Gagarin wykonał pierwszy lot kosmiczny na pokładzie statku „Vostok 1”.

Ta gra jest dedykowana pierwszym zdobywcom kosmosu – tym wyjątkowym ludziom, którzy urzeczywistnili marzenia o lotach w kosmos.

Akt I
Scena 1
- Zapraszam – powiedział spokojnym, ale stanowczym głosem dowódca głównego korpusu. - Jesteśmy w holu głównego budynku Centrum Badań Kosmicznych. Nazywamy to miejsce po prostu „Centrum”. Jak widzisz wszyscy zgromadzeni tu specjaliści pracują w oddzielnych sektorach, bo każdy z nich zajmuje się oddzielnym elementem „kosmicznego przemysłu”. Mamy tu inżynierów, badaczy, konstruktorów, testerów i astronautów. Po naszej prawej stronie znajduje się wejście do następnego pomieszczenia, które nazywamy „Ośrodkiem Badań i Rozwoju”, a krócej „Ośrodkiem”. To właśnie tam będziemy zarządzać głównym projektem i komunikować się z odpowiednimi sekcjami.
- Czyli w ten sposób rodzą się marzenia o podboju kosmosu… To przyjaźń, sojusz i współpraca. – rosły mężczyzna wypowiedział to szeptem, wpatrując się w zorganizowany i jednostajny mechanizm ruchu wszystkich pracujących tu specjalistów.
-Pułkowniku! – zawołał do stojącego obok wysokiego mężczyzny. – Panie majorze H., za chwilę pozna Pan swojego dowódcę, pułkownika K. To on wprowadzi Pana na pokład statku „Sojuz 30”. Razem staniecie się pierwszymi Zdobywcami Kosmosu. …

cdn.

Cel gry

Tak więc, jak powiedział Jurij Gagarin w momencie startu: „Jedziemy!”

Każdy z graczy staje się szefem zespołu badawczego w Centrum Badań Kosmicznych. Celem Twojej działalności jest realizacja projektów kosmicznych na dużą skalę – od umieszczania satelitów i załogowych statków kosmicznych na orbicie aż po uruchomienie zautomatyzowanych stacji interplanetarnych.


Jako kierownik Ośrodka Badań i Rozwoju w Centrum Badań Kosmicznych będziesz rekrutował do swojego zespołu najlepszych specjalistów, a dzięki ich unikatowym umiejętnościom i wysiłkom, wcielisz w życie swoje ambitne koncepty i uzyskasz Punkty Postępu w wyścigu o podbój kosmosu.


Gra kończy się, gdy gracze zrealizują wszystkie dostępne projekty lub gdy jeden z nich przydzieli 12 specjalistów do swojego zespołu. Specjaliści i Projekty dostarczają Punktów Postępu. Gracz, któremu udało się zgromadzić największą liczbę Punktów Postępu, wygrywa grę.

Cechy rozgrywki „Dla człowieka to jeden mały krok, dla ludzkości skok ogromny.” Neil Alden Armstrong

Przed rozpoczęciem gry uczestnicy otrzymują tzw. arkusz Ośrodka Badań i Rozwoju, czyli tablicę podzieloną na 5 sekcji o różnych kolorach, nazywanych Działami. Odzwierciedlają one w sposób symboliczny funkcjonowanie przemysłu kosmicznego. Strukturalnie każda taka strefa składa się z Działu Inżynierii, Testów, Badań, Budownictwa i oczywiście Działu Lotów Kosmicznych. Każdy z graczy zarządza swoim Ośrodkiem, tj. zespołem badawczym, czyli przydziela do niego odpowiednich specjalistów w formie kart. Gracze mogą dodawać do swojego ośrodka specjalistów różniących się profesją kosmiczną, czyli kwalifikacjami oraz innymi umiejętnościami. W poszczególnych sekcjach budynku badawczego będą działać Konstruktorzy, Badacze, Inżynierowie, Testerzy oraz Astronauci.

Jurij: Badania naukowe są kluczem do sukcesu!

Będzie ich można przyjmować do swojego korpusu z przestrzeni Centrum Badań Kosmicznych, które tworzą odkryte karty Specjalistów leżących obok zakrytej talii. To właśnie z przestrzeni Centrum gracze dobierają nową kartę Specjalisty na rękę lub umieszczają w odpowiednim Dziale swojego Ośrodka jeśli mogą natychmiast opłacić koszt karty. Należy pamiętać jednak o tym, że dany Specjalista może zostać przydzielony jedynie do Działu zgodnego z jego profesją. Gdy Specjalista posiada więcej niż jedną profesję gracz decyduje do którego Działu zostanie on przydzielony. Kosztu Rekrutacji, jest mierzony w symbolach badań znajdujących się w lewym dolnym rogu karty. Wart odnotowania jest jeszcze fakt, że zgromadzeni specjaliści redukują koszt rekrutacji przyszłych Specjalistów przydzielonych do tego Działu. Karta wzięta z zakrytej talii zawsze ląduje na ręku i jest może służyć do przyszłych rekrutacji lecz można oddać ją też do Centrum uzyskując tym samym zasoby do opłacenia rekrutacji innego Specjalisty.

- Każdy towarzysz dokłada się do wspólnej sprawy! – wypowiedziawszy te słowa, pułkownik stał dumnie niczym pomnik wielkiego bohatera.
- W jakim celu budujemy swoją kosmiczną drużynę? – zapytał z głębokim i szczerym zaciekawieniem popijając czarną jak smoła kawę, której gorzki smak lekko wykrzywił jego skupioną twarz.

Neil: Celem są ambitne projekty.


Przede wszystkim po to, by nasz wysoko wyspecjalizowany zespół mógł uruchomić i zrealizować konkretny, kosmiczny Projekt. Jeśli gracz dysponuje zdolnościami wystarczającymi do ukończenia Projektu, czyli posiada w swojej drużynie wymaganą ilość symboli badań odpowiedniego koloru, to bierze odpowiedni kafelek Projektu i umieszcza go obok swojego Ośrodka Badań. Oznacza to, że jest on ukończony i przyniesie punkty na koniec gry.


Valentina: Dobre przygotowanie jest najlepszym rozwiązaniem.

Każdy z graczy powinien uważać jak przydziela Specjalistów do swojego korpusu badawczego, ponieważ ich zdolności są aktywne tylko dla wierzchniej karty stosu danego Działu. Pamiętać należy również o tym strategicznym aspekcie gry, który jest sumą różnych sposobów opłacania Kosztu Rekrutacji Specjalistów. Badania to stały rozwój naukowy i technologiczny, dzięki którym możemy zatrudniać kolejnych wyjątkowych Specjalistów oraz realizować ambitne projekty. Ikony badań są głównym zasobem dostępnym dla graczy i siłą napędową całego przemysłu kosmicznego.

- To właśnie w odniesieniu do postępów aktualnie przeprowadzanych badań w Ośrodku rekrutujemy nowych Specjalistów. Tylko ukończone badania mogą zachęcić do pracy kolejnych Specjalistów. Pamiętajmy: „W zespole i wspólnej pracy jest siła!” Major H. powtórzył ostatnie słowa pułkownika niemal jak rozkaz.

Istnieje kilka sposobów na zdobycie zasobu, jakim są badania naukowe. Wykorzystane w rekrutacji żetony badań są przekazywane graczowi po lewo. Innymi słowy, gracz dzieli się wynikami pracy swojego korpusu z sąsiednim Ośrodkiem. Karty Specjalistów, których odrzucimy do Centrum dają dwa dowolne, ale wirtualne symbole do wykorzystania w danej turze. Ostatnim sposobem jest posiadanie Specjalistów z ikoną badań w prawym dolnym rogu. Niektóre ich umiejętności będą oddziaływać podczas gry, a inne będą miały zastosowanie na jej koniec, podczas ostatecznego zliczania Punktów Postępu. Na ich podstawie sprawdzamy, który z graczy został prawdziwym Zdobywcą Kosmosu.

Być pierwszym w kosmosie, dołączyć do pojedynku w bezprecedensowym pojedynku z naturą - czy można marzyć o czymś więcej? Jurij Aleksiejewicz Gagarin

- Do dzieła towarzysze! Stańmy się Zdobywcami Kosmosu! - zagrzmiał donośny głos pułkownika.

Ważne informacje:
Autor: Yuri Zhuravljov
Ilustrator: Alexey Kot
Mechanizmy: Card Drafting, Set Collection
Liczba graczy: 2-4
Grupa wiekowa: 10+
Czas gry: 20-40 min.

Zawartość pudełka:
60 kart Specjalistów
20 żetonów Badań
10 kartonowych kart Projektów
Żeton Pierwszego Gracza
4 składane arkusze Ośrodka
4 karty pomocy
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive