19 sie 2019

Nowa Królowa nadciąga! - recenzja gry Queendomino

Z początkiem zeszłego roku recenzowaliśmy dla Was Kingdomino – rodzinną grę, której  mechanika opiera się na klasycznym domino. W nasze ręce trafił dodatek do tejże gry (Era Gigantów) oraz jej druga część – Queendomino. I to właśnie ten tytuł dziś chcielibyśmy  Wam przybliżyć.

Queendomino to rodzinna gra dla 2 do 4 graczy, w wieku powyżej 8. roku życia. Jedna partia, zależnie od liczby graczy, to około 30-40 minut. Zawartość pudełka jest adekwatna do ceny. Zacznijmy jednak od ważnego elementu pudełka, który w pewnym stopniu przydaje się w grze – chodzi oczywiście o wypraskę. Jeżeli chodzi o jej podstawową funkcję, czyli trzymanie elementów na swoich miejscach, to jak najbardziej spełnia je doskonale. Każdy kafelek czy pionek maswoje miejsce, dzięki czemu nie walają się one po całym pudełku. Dodatkowo, w trakcie gry pełni ona funkcję przechowywania kafelków, które będziemy dobierać. Elementy, które będziemy do tej wypraski wkładać to: 4 płytki startowe, 4 trójwymiarowe zamki w kolorach graczy, 48 płytek domina, 32 kafle budynków, 8 królewskich pionków (po 2 w kolorze graczy), 22 rycerzy, 15 wież, 42 monety, plansza budowniczych, pionek królowej, pionek smoka, notatnik punktacji, instrukcja.

Wykonanie elementów jest na wysokim poziomie. Kafle są grube, zdecydowanie wykonano je z myślą o młodszych graczach. Elementy graczy takie jak pionki, wieże czy rycerze są wykonane z bardzo dobrego drewna. Na kaflach znajdziemy bajeczne ilustracje, które fajnie oddają klimat budowanego królestwa.

Zasady gry są bardzo podobne do Kingdomino i tutaj przedstawimy główne różnice. Przede wszystkim doszło nam nowe pole: miasta. W trakcie gry będziemy mogli kupować budynki, które to właśnie na tych polach będziemy kłaść. Dają one nam różne bonusy oraz powiększają nasze królestwo (punktują na koniec podobnie do zwykłych pól). Mamy też rycerze i wieże. Tych pierwszych możemy przydzielić do zebrania podatku z właśnie dołożonego pola (jeśli przylega do tego samego typu, to liczmy liczbę pól i tyle złota dostajemy) oraz mogą, dzięki budynkom, dawać nam punkty na koniec gry. Jeżeli zaś chodzi o wieże – ten gracz, który będzie miał większość wież otrzymuje pionek Królowej, który obniża koszt budynków o 1 oraz na koniec gry daje nam dodatkową koronę do największego pola. I w zasadzie z różnic to tyle!

Queendomino to nadal ciekawa gra rodzinna, można by rzec, że to Kingdomino ver. 2. Nie przeszkadza to jednak, by w swej kolekcji posiadać oba tytuły, gdyż można je ze sobą łączyć! Po połączeniu możemy grać aż w 6 osób, mieszając ze sobą kafelki. Mamy też wariant drużynowy. Jak jednak nowe rzeczy wpływają na regrywalność i próg wejścia?

Jeżeli mielibyśmy wybrać, którą grę wziąć na spotkanie z planszówkowymi laikami, to wybór pomiędzy Queendomino a Kingdominopadłby na ten drugi. Queendomino ma troszkę wyższy próg wejścia, ale nadal jest to prosta gra rodzinna – łatwiej ją wytłumaczyć, gdy ktoś grał w jej poprzednika. Jeżeli zaś mielibyśmy grupę choć trochę ograną, to wybralibyśmy od razu Queendomino, gdyż pozwala ona więcej pokombinować w trakcie rozgrywki.

W Kingdomino kładliśmy swojego rycerza „rezerwując” kafelek na teraz oraz ustalając kolejność na przyszłą rundę, co nie wprawiało nas w „zakłopotanie” przy wyborze – ot po prostu nie weźmiemy tego kafelka, który by nam się przydał. W Queendomino ma to większa znaczenie, gdyż oznacza to też w jakiej kolejności będziemy mogli kupować budynki, a to może mieć bardzo duży wpływ na dalszą rozgrywkę i może bardzo utrudnić innym grę. Dzięki różnym rozkładom kafelków i budynków, za każdym razem nasze królestwo będzie wyglądać inaczej i będziemy mieli inne możliwości, a to bardzo dobrze wpływa na regrywalność tego tytułu, która jest ogromna!

Queendomino to bardzo ciekawa, ładna i regrywalna gra o stosunkowo niskim progu wejścia. Ludzie grający od czasu do czasu nie będą mieli żadnego problemu z jej zasadami. Wykonanie gry stoi na najwyższym poziomie, a to bardzo ważne przy grach, które w dużym stopniu skierowane są do młodszego grona. Polecamy każdemu sprawdzić oba te tytuły!


 Nazwa: Queendomino
Wydwnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2019
Grę najtaniej kupisz TUTAJ
 
Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przesłanie egzemplarza recenzenckiego:FoxGames

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive