27 lut 2018

Wykafelkuj swoje królestwo - recenzja gry Kingdomino


Lubicie proste i szybkie gry? My również, ale często ich problemem jest to, że ograne kilkanaście razy bardzo szybko się nudzą i znikają na półkach na długi czas. Są jednak tytuły, które w swojej prostocie chwytają za serce i sprawiają, że chce się w nie grać bez końca. Dziś w krótkiej recenzji, szybkiej gry chcemy przedstawić wam hit wydawnictwa Games Factory - Kingdomino.

Kingdomino to bardzo prosta gra rodzinna, w której rozbudowujemy swoje królestwo poprzez dociąganie odpowiednich kafli terytoriów i dokładanie ich przy swoim zamku. Zagramy w nią w 2-4 osoby w wieku od 8 lat w 15 minut. Mechanicznie, gramy w klasyczne domino, ale w nowej odsłonie z pięknymi i ciekawymi ilustracjami oraz małym twistem przy dobieraniu kafli. Zapraszamy do lektury tego, co sądzimy o odświeżaniu starych
klasycznych gier.

W średniej wielkości pudełku znajdziemy 4 płytki startowe, 4 małe modele zamków, 48 płytek domina, 8 drewnianych znaczników króla w czterech kolorach oraz poprawnie i zwięźle napisaną instrukcję. Wszystko świetnie się mieści w dobrze zaprojektowanej wyprasce. Twórcy gry z pewnością zdawali sobie sprawę, że będzie to gra, w której zakochają się zarówno dorośli jak i dzieciaki. I  to z myślą o tych ostatnich zaprojektowali grubsze i wytrzymalsze kafle domina, aby nie uległy szybkiemu zniszczeniu. Gra jest bardzo kolorowa i bajkowa i łatwo przyciąga wzrok.

Nas bardzo urzekły ilustracje na kaflach, bo oprócz wyróżniających się głównych kolorów, znajdziemy na nich wiele smaczków takich jak na przykład wilk goniący owce, czarodziej walczący ze złymi pająkami w lesie, czy górnik wydobywający złoto w kopalni. Najciekawszym elementem jednak są małe, trójwymiarowe modele zamku, które kładziemy na polu startowym swojego królestwa. Taka mała drobnostka, ale dodaje ona graczom poczucia, że rozbudowujemy faktycznie pełnoprawne królestwo.

Po prostym przygotowaniu gry, w zależności w jakim wariancie osobowym gramy, przystępujemy do poszerzania naszych włości. Na początku gry dobieramy z głównej puli odpowiednią ilość kafli i ustawiamy je rosnąco według numerów na rewersie. Następnie każdy z graczy zaznacza kolejno swoją figurką króla, który kafel zabierze w swojej najbliższej turze, a po tym powtarzamy dobieranie kafli z pudełka. W swojej turze gracz musi dołączyć płytkę domina do swojego terytorium zgodnie z zasadą, że przynajmniej jeden bok kwadratu musi się zgadzać z wcześniej dołączonym terenem. Dodatkowym warunkiem jest to, że nasze królestwo nie może przekroczyć wyznaczonych granic. Wymaganym jest układanie kwadratu 5x5. Następnie gracz zaznacza swoim pionem króla, którą płytkę weźmie w następnym ruchu z wcześniej wyciągniętych kafli. Gra toczy się do wykorzystania całej puli dostępnych płytek. Gdy to nastąpi, gracze podliczają punkty za utworzone królestwa. Wygrywa osoba z najwyższym wynikiem.

Bardzo się nam podoba fakt, że dzięki dużej ilości kafli, z każdą rozgrywką nasze królestwo będzie zawsze inaczej wyglądało. Dla osób, które chcą wycisnąć z każdej gry jak najwięcej, przewidzianych jest kilka dodatkowych wariantów. Jednym z nich jest wariant, w którym, aby zyskać dodatkowe punkty, musimy pilnować, aby nasz zamek znajdował się w samym środku naszego królestwa. Jest to również kolejny argument na to, że gra jest bardzo regrywalna. Interesujące jest również punktowanie w grze. Polega ono na zliczeniu pól jednego rodzaju, które są połączone i pomnożenie przez liczbę koron występujących na kafelkach.

Cieszy nas fakt, iż autorzy gier nie boją się zabrać za odświeżanie starych klasycznych tytułów. Jak widać, niewiele trzeba było, aby ze starej, prostej gry powstał naprawdę świetny, nowoczesny tytuł dla całej rodziny i nie tylko. Kingdomino urzeka wykonaniem i ilustracjami, ale w głównej mierze tym, że jest to naprawdę szybka i krótka gra. Jednocześnie jest to taki tytuł, który nie znudzi się wam po kilku partiach. Wręcz przeciwnie - my z każdą kolejną partią chcieliśmy zagrać ponownie.

Kingdomino jest bardzo uniwersalną grą. Dobrze sprawdza się w rozgrywkach w pełnym składzie, jak również jest świetną grą dla dwóch graczy. Dzięki swoim prostym zasadom i szybkiej rozgrywce, Kingdomino polecamy rodzinom z dziećmi, zaawansowanym graczom jako szybki filler oraz graczom początkującym, którzy dopiero poznają świat gier planszowych.


I.
Klimat
4,5/6
II.
Złożoność
5,5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa:5,16 

Nazwa: Kingdomino
Wydawnictwo: Games Factory
Rok: 2016
Sugerowana cena: 65zł
Za grę dziękujemy wydawnictwu Games Factory

Games Factory

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive