5 mar 2018

Wejdź do krainy koszmarów i stwórz swoją armię potworów - recenzja gry Koszmarium

Czy lubicie spać? Ilu z was codziennie rano naciska przycisk "drzemka" na budziku, byleby pospać parę minut dłużej? A robicie sobie popołudniowe drzemki? Przyjemnym jest zanurzyć się w objęcia Morfeusza i śnić o przyjemnych rzeczach. Gorzej, jeśli śnią się nam koszmary, bo wtedy śpimy niespokojnie. W dzisiejszej rozprawce chcemy wam zaprezentować grę, która przyprawi was o nocne dreszcze. Proszę państwa - Koszmarium.

Koszmarium wydawnictwa Fox Games to interesująca gra rodzinna dla 2-5 graczy w wieku 10-110 lat, a jej rozgrywka trwa około 20 minut. Celem jest przywołanie potworów z sennych koszmarów i przejęcie kontroli nad tytułowym Koszmarium. Aby to osiągnąć, gracze będą układali z pokaźnego stosu kafli grupę pięciu potworów - nocnych widziadeł. Co zatem jest takiego strasznego w tej grze?

W średniej wielkości pudełku znajdziemy imponującą ilość kafli nocnych widziadeł. Jest ich w sumie 108, a dodatkowo znajdziemy również 5 kafli pomocy. No i oczywiście instrukcja, która jest zwięźle i zrozumiale napisana. Wykonanie kafli stoi na dobrym poziomie. Są wykonane z grubszej tektury, więc wytrzymają wiele partii. Ilustracja na okładce jest bardzo intrygująca i z pewnością przyciągnie wzrok na sklepowej półce. Również wszystkie grafiki na kaflach są ciekawe i stanowią sedno gry. Przedstawiają one poszczególne części ciała całych potworów - nogi, tułowia oraz głowy. Są bardzo kolorowe i bajkowe, a czasem nawet przerażające.

W swojej turze gracz ma do wyboru dwie z dostępnych w grze akcji. Pierwszą jest dobranie kafla z dostępnej puli. Drugą jest odrzucenie kafli z ręki i dobranie w zamian jednego, a trzecią jest zagranie kafla z ręki na stół, czyli tworzenie potwora. Tutaj dochodzi kilka dodatkowych zasad, o których trzeba pamiętać. Potwory budujemy od dołu do góry, zaczynając od kafla nóg. Do kończyn musi być dołączony kafel torsu i adekwatnie głowa do tułowia. Jeśli uda nam się przywołać nocne widziadło, to możemy rozpatrzyć ich specjalne moce. A wśród nich są akcje, które mogą nam bardzo pomóc, lub bardzo zaszkodzić przeciwnikowi. Na przykład możemy dobrać dodatkowe kafle z puli lub zagrać ich więcej na stół, a nawet zabrać kilka kafli potworów przeciwnikowi. Gracz, który jako pierwszy ułoży pełnego piątego potwora, wygrywa rozgrywkę.

Koszmarium to kafelkowa gra rodzinna, polegająca na budowaniu zestawów. Rozgrywka jest szybka i dynamiczna, rzadko występują przestoje w ruchu graczy. Z racji swoich prostych zasad gra świetnie się nadaje zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy. Co prawda, podczas kilku pierwszych rozgrywek musieliśmy dość często zerkać na kafel pomocy, aby sobie przypominać moce potworów, których właśnie mieliśmy użyć, ale już po kilku partiach, wykorzystanie akcji z mocy potworów przychodziło nam łatwo, wręcz automatycznie.

W grze warto układać potwory tak, aby ich efekty dawały nam jak najwięcej pozytywnych akcji. Przez to często występuje efekt kuli śnieżnej po sprytnym dobraniu mocy. Można dzięki temu bardzo szybko wybić się na prowadzenie, co nie do końca może się podobać pozostałym uczestnikom rozgrywki. I tutaj przechodzimy do kolejnego ważnego punktu. W grze występuje potężna dawka negatywnej interakcji. Podstawowym założeniem gry jest budowanie potworków, ale jeśli lubicie czasem odejść od głównego celu i lubujecie się w przeszkadzaniu przeciwnikom, to ta gra jest dla was.

Kończąc, chcemy pochwalić wydawnictwo za to, że zdecydowało się na wydanie kafelkowe, a nie karciane, jak w oryginale. Dzięki temu zabiegowi gra jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia. A dodatkowo dostajemy grę z wypchanym po brzegi pudełkiem.

W Koszmarium warto grać w większym gronie, ponieważ występuje wtedy więcej interakcji między graczami. W dwie osoby jest przyjemnie, ale bardzo spokojnie i przewidywalnie. Grę polecamy do rodzinnych rozgrywek, oraz jako szybki filler dla graczy uwielbiających negatywną interakcję.


I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa:4,83 
Nazwa: Koszmarium
Wydawnictwo: Fox Games
Rok: 2017
Sugerowana cena: 63zł
Za grę dziękujemy wydawnictwu Fox Games

Fox Games
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive