7 mar 2018

Quiz kolejny raz! - recenzja gry PopCOOLturowy QuizW Polsce teleturnieje wracają ostatnio do łask. Ludzie lubią oglądać i przeżywać z uczestnikami programów emocje towarzyszące przy możliwości wygrania pieniędzy. Na rynku planszówkowym pojawiają się coraz to nowsze pozycje, w których sprawdzamy swoją wiedzę. Jednym z ostatnich tytułów, jaki otrzymaliśmy, który typem rozgrywki pasuje do teleturniejów i wykazywania się swoją wiedzą, jest PopCOOLturowy quiz, wydany przez FoxGames.

PopCOOLturowy quiz jest grą, w której będziemy sprawdzać wiedzą swoją i swoich znajomych. Możemy do niej usiąść w 2 do 8 graczy, najbezpieczniej w wieku 12+. Czas gry? Około 20-30 minut, zależy, jak długo gracze myślą. Tytuł ten jest wydany w bardzo ładnym, białym pudełku, w środku mamy 202 karty z pytaniami, 24 żetony z odpowiedziami a,b,c (8 kolorów), 64 żetony obstawiania (w 8 kolorach), kostkę i instrukcję.

Zasady tej gry są łatwe do zrozumienia i szybkie do wytłumaczenia. Każdy z graczy otrzymuje swój zestaw w danym kolorze, czyli 3 żetony odpowiedzi i 8 żetonów obstawiania. Żetony obstawiania mają od 1 do 8 punktów wartości. Gracz czytający pytanie, rzuca kostką, na której widnieją tylko 3 cyfry – 1, 2 i 3. W zależności od tego, jaki wynik wypadnie, taka odpowiedź musi zostać udzielona. W dużym skrócie – jeśli wypadnie 1, to podajemy wartość najniższą; jeśli 2, to średnią; a jeśli 3 to najwyższą. Przykładowo - gracz wyrzuca 3 do pytania: „Liczba kości w ludzkiej: a)stopie b)klatce piersiowej c)ręce.” Zadaniem graczy jest odgadnięcie, w której części ludzkiego ciała jest najwięcej kości. Gdyby na kostce wypadła 1, to  gracze musieliby odpowiedzieć, gdzie znajduje się najmniej kości. Podczas odpowiadania na pytanie kładziemy przed sobą dwa żetony – jeden z odpowiedzią, a drugi z wartością punktową, jaką obstawiamy. Jeżeli jesteśmy pewni swojej odpowiedzi, to stawiamy wysokie stawki, jeśli nie, to lepiej celować w niższe, choć nikt Wam nie zabroni ryzykować. W zależności od liczby graczy zagramy różną liczbę rund. Gracz z największą liczbą punktów na koniec gry wygrywa.

Zasady są banalne. Wytłumaczymy je w minutkę i możemy zasiąść do grania. W grze przyda się  umiejętność dobrego szacowania wyników i logicznego myślenia. Bez wątpienia dużą rolę odgrywa tutaj wiedza, szczególnie ta współczesna, jednak można tutaj liczyć też na łut szczęścia i da się wygrać „na farcie”. Zabawa, w zależności od graczy, może być większa lub mniejsza, jednak nie można narzekać na jej brak. Wielu ludziom gra uzmysławia różne fakty na temat ludzkiego ciała, matki natury, czy innych dziedzin życia, co niewątpliwie jest jej atutem.

W naszej kolekcji posiadamy już iKnow. PopCOOLturowy quiz jest grą podobną, jednak mimo wszystko nieco inną. Tutaj obstawiamy tylko swoje odpowiedzi, ale za to wiedza potrzebna do wygrania jest bardziej ogólna i da się łatwo oszacować wynik. Czy to dobrze? Jak już wspominaliśmy wcześniej - zależy od grupy. Graliśmy z osobami, które nie potrafiły odpowiedzieć na część pytań w żaden sposób. Mimo tego, strzelając, zajmowały wysokie lokaty na finiszu. W zasadzie, dla nich gra mogła wydawać nudna, gdyż odczuwali, że mogą wygrać nic nie robiąc i nie wysilając się. Z drugiej strony, mieliśmy okazję zagrać z silną ekipą, w której każdy się wczuwał w grę.Wywoływane były różne dyskusje i polemiki, a w grę wchodziły wysokie stawki. Jakość grupy zatem zdecydowanie wpływa na jakość rozgrywki.

Jak sami widzicie – jeśli jesteście fanami gier quizowych, to ten tytuł z pewnością się Wam spodoba – ma zarówno fajny, jak i ciekawy sposób „zadawania” pytań. Gra jest podobna do iKnow, potrzebna jest także wiedza ogólna. Jeśli jednak chcecie kogoś dopiero zainteresować quizami, to tutaj PopCOOLturowy quiz może okazać się klapą. Mimo wszystko polecamy sprawdzić przed zakupem!


I.
Klimat
-/6
II.
Złożoność
4,5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
4,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa:4,7

Nazwa: PopCOOLturowy Quiz
Wydawnictwo: Fox Games
Rok: 2017
Sugerowana cena: 65zł
Za grę dziękujemy wydawnictwu Fox Games

Fox Games
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive