10 mar 2018

Przestraszysz się kolorowego ducha? - recenzja gry Buuu!

FoxGames ostatnio podesłało nam niezłą paczkę z grami, więc dziś kolejny tytuł tego wydawnictwa. Wzięliśmy na warsztat pewną straaaaszną grę, w której liczy spostrzegawczość i szybkość podejmowania decyzji. Któż nie chciał wcielić się w rolę ducha i przechodzić przez ściany? A co jeśli do tego możemy dodatkowo zmieniać kolory? To musi się udać!

Buuu! to rodzinna gra planszowa od FoxGames, w której wcielamy się w ducha, by straszyć przybyłych do Zamku na Czarnej Skale. W grze będziemy musieli odnajdywać drogę do przychodzących gości. Jednak nie będzie to takie proste, gdyż możemy przechodzić jedynie przez drzwi odpowiadające aktualnemu kolorowi ducha. W pudełku znajdziemy 9 kafelków zamku, 15 żetonów gości, 1 ducha, 6 kafelkowych ścian, 4 żetony specjalne, 8 elementów określających granice zamku oraz instrukcję.

Do gry możemy zasiąść, według wydawców, już z 7-latkami. Łącznie, do jednej partii może zasiąść od 2 do 6 graczy, a partia gry powinna się zamknąć w około 30 minutach. My w zasadzie zgadzamy się z tym opisem. Dzieciaki w tym wieku powinny już spokojnie ogarnąć ten tytuł, gra skaluje się dobrze, a  czas też się nie wydłuża.

Wszystko to działa dzięki prostym zasadom. Po rozłożeniu planszy (zgodnie z instrukcją), ustalamy według którego numeru gramy (wybieramy od 1 do 4). Po kolei gracze będą losować żeton gościa i układać go według współrzędnych podanych na rewersie. Od momentu ułożenia gościa, wszyscy gracze starają się odnaleźć drogę ducha (nie musi być najkrótsza), którą można podążyć do odwiedzającego. Ważne jest to, że gdy gracz odnajdzie drogę to ogłasza kolor, którym będzie podążał i bezzwłocznie przemieszcza ducha. Może przechodzić jedynie przez ściany w kolorze, który ogłosił. 
Jeśli mu się udało, to dobiera żeton gościa oraz żeton ściany w danym kolorze. Jeżeli przed graczem leży żeton ściany, to ten gracz nie może używać danego koloru. Wygrywa gracz, który jako pierwszy uzbiera 4 żetony ścian lub 5 żetonów gości. Jeśli nikt nie spełnił warunków zwycięstwa, to na koniec gracze podliczają swoje żetony i gracz z ich największą liczbą wygrywa.

Gra jest bardzo ciekawa, szybka i wymagająca, ale jednocześnie bardzo prosta. Zdecydowanie pośpiech jest tutaj złym doradcą i często nie zauważamy, że jednak wybrany kolor nie jest tym dobrym. W grze dostępne też są dodatkowe żetony (tajemne przejścia czy zmiana koloru w trakcie trasy), które urozmaicają rozgrywkę, jednocześnie nie powodując paraliżu decyzyjnego – są to po prostu dodatkowe rozwiązania.

Elementy gry są bardzo dobrze, fajnie i czytelnie wykonane. Kolory się od siebie różnią wystarczająco, by ich nie pomylić, plansza zrobiona solidnie, dzięki czemu posłuży na naprawdę wiele partii. W zasadzie tutaj nie mamy się do czego przyczepić.

Buuu! to bardzo ciekawa gra, która idealnie spełni rolę przerywnika, bądź szybkiej partii z dziećmi przed snem. Przy tym tytule dobrze będą się bawić zarówno dorośli jak i dzieci, a brak „pierwszego gracza” powoduje, że nie ma potrzeby czekania na swoją turę. Naprawdę dobra gra, szczególnie jeśli poszukujecie czegoś dla swoich pociech. Lubicie gry na spostrzegawczość? Jeśli tak, to musicie kupić Buuu!

I.
Klimat
-/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa:5,2  

Nazwa: Buuu!
Wydawnictwo: Fox Games
Rok: 2018
Sugerowana cena: 45zł
Za grę dziękujemy wydawnictwu Fox Games

Fox Games
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive