27 mar 2018

Zdrady i spiski na średniowiecznym zamku - recenzja gry Spiskowcy

Księgarnie często wprowadzają do swojej oferty reedycje starszych książek w nowej odsłonie lub całkowicie nową serię w eleganckich wydaniach. Bardzo ładnie to wygląda na sklepowych półkach, a także zachęca potencjalnych kupujących do rozpoczęcia zbierania prywatnej kolekcji. Podobnie jest z planszówkami. Widząc pewną serię gier, mamy gwarancję ładnego wydania i świetnej zabawy. Dość popularną serią, o której dziś mowa, jest Biała Seria wydawnictwa 2 Pionki. A na nasz warsztat trafili Spiskowcy.

Spiskowcy to interesująca gra karciana wydawnictwa 2 Pionki. Przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku 10+. Jest to zacięty pojedynek o wpływy pomiędzy osobistościami na średniowiecznym zamku. W grze gracze będą zagrywać karty Postaci oraz Wydarzeń tak, by po zakończeniu ostatniej rundy uzyskać jak najwięcej wpływów wśród 9 kluczowych postaci królewskiego dworu.

Spiskowcy są częścią Białej Serii Gier 2 Pionki. Innymi tytułami w tej serii są np. Bongo, czy Lokomotywa, o których już kiedyś pisaliśmy. A skoro ten tytuł to kolejny członek rodziny, to pudełko jest identyczne rozmiarami. Znajdziemy w nim 45 kart Postaci, 10 kart Wydarzeń, 8 kart Miejsc, tyleż samo kart Punktów Zwycięstwa, a także żeton pierwszego gracza i instrukcję. Ilustracje na pudełku są trochę oszczędne, ale jak najbardziej w temacie. Karty standardowe, wytrzymają wiele partii. Jedynym minusem jest brak wypraski w pudełeczku. Jej brak powoduje, że karty latają luzem w środku.

Dobrze, ale kto przeciw komu spiskuje? Rozgrywka jest bardzo prosta i intuicyjna. Zasady są do wytłumaczenia w parę chwil. Gra toczy się przez 8 rund, a każda jest podzielona na 4 różne fazy. Na początku każdej rundy odkrywamy wierzchnią Kartę Miejsca. Wskazuje ona, którą rundę aktualnie rozgrywamy oraz ile kart należy rozdać graczom w pierwszej fazie rundy. W drugiej fazie, zaczynając od pierwszego gracza, wszyscy wybierają dowolną liczbę kart z ręki i kładą je zakryte przed sobą. Warunkiem, który musi tutaj zostać spełniony jest to, że karty muszą być tego samego rodzaju (muszą przedstawiać tę samą Postać lub wydarzenie). Reszta kart wraca do puli kart odrzuconych. Trzecia faza to odkrycie kart i rozpatrzenie ich efektów, ale tylko i wyłącznie, jeśli gracz posiada w nich większość, czyli wyłożył większą ilość kart tego typu niż jakikolwiek inny współzawodnik. Ostatnia faza to zwykłe sprawdzenie, czy nie mamy przekroczonego limitu wyłożonych kart przed sobą. Po ósmej rundzie następuje podliczenie punktów Wpływów, a gracz z największą ich ilością wygrywa.

Nas gra zauroczyła. Uważamy, że jest dobrze zbalansowana zarówno dla gry w dwie osoby, jak i w pełnym składzie. Efekty z kart Postaci również są wyważone i nie dają zbyt mocnych przewag po ich użyciu. A dodatkowo, gra jest dla graczy, którzy lubią negatywną interakcję oraz dla tych, którzy dążą do uzyskania potężnej przewagi punktowej nad przeciwnikami. Jeśli chodzi o spiskowanie, to jest to dość niezbędny element gry. Bo aby wygrać, czasem musimy naszemu oponentowi zamienić kartę, czy też całkowicie ją usunąć z gry.

Losowości w grach karcianych nie da się uniknąć. Pozostaje nam tylko wykorzystać jak najlepiej karty, które zostały potasowane i rozdane nam na rękę. Ale dzięki temu gra jest nieprzewidywalna, a każde kolejne rundy nie będą się powtarzały. Ze względu na szybki czas rozgrywki Spiskowcy będą często wracały na wasze stoły, a po każdej rozgrywce będziecie czuli potrzebę rewanżu, jeśli przegracie.

Spiskowców polecamy każdemu, kto lubi szybkie gry karciane, ceni sobie ładne wykonanie oraz każdemu, komu nie przeszkadza negatywna interakcja. A jeśli macie w sobie żyłkę kolekcjonerów, to mając na półce Spiskowców, zaczniecie się zastanawiać, czy nie warto wzbogacić swojego zbioru o inne Białe Mini Gry wydawnictwa 2 Pionki.

I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa:4,91 
Nazwa: Spiskowcy
Wydawnictwo: 2 Pionki
Rok wydania: 2017
Sugerowana cena: 45zł
2 Pionki


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive