4 kwi 2018

Playmaty - opinia na temat mat!

W ostatnim czasie poza grywaniem i recenzowaniem planszówek zaczęliśmy też intensywnie interesować się różnymi gadżetami, które dotyczą planszówek. Zaczęliśmy od stworzenia własnej wypraski z płyty kartonowo-piankowej. Potem trochę podziałaliśmy z różnymi elementami, które pomogą nam uporządkować przeróżne żetony na stole. Na koniec przyszedł czas na maty.

Niedawno partnerem naszej strony zostały playmaty.pl, dzięki którym mieliście już okazję wygrać maty. Po nawiązaniu współpracy z producentami mat, otrzymaliśmy kilka ich produktów, by móc je Wam zaprezentować i wyrazić swoją opinią na ich temat.

Kilka informacji dla tych, którzy nigdy nie używali mat i mają takie podejście, jak my kiedyś, czyli „na co to komu”. Playmaty w dużej mierze mają powodować wprowadzenie większego klimatu w grach (np. maty kosmiczne do X-Winga), mają też trochę porządkować miejsce na stole (jak playmaty do np. Star Wars Destiny), ale dla nas w dużej mierze mają zniwelować ślizganie się kart po stole, czy ogólny wręcz bałagan (oczywiście mówiąc typowo o grach karcianych).

Strona playmaty.pl proponuje kilka rodzajów mat. W zależności od naszych potrzeb (i finansów) możemy wybrać mniej lub bardziej trwałe, różni się też ich grubość, waga i odporność na wiele czynników. Są oczywiście możliwości stworzenia własnego projektu maty, ale sklep sam w sobie posiada bardzo duży wybór. Warto też podkreślić, że wszystkie maty produkowane są w Polsce.

Zacznijmy więc od najbardziej popularnych (naszym zdaniem) mat na rynku, czyli mat lateksowych. W playmatach taka mata może być dowolnych wymiarów i wzorów (również własnych). Bardzo łatwo się ją roluje, dzięki czemu zajmuje ona stosunkowo mało miejsca. Jest lekka, jej grubość to jedyne 0,7mm, a jednocześnie jest bardzo trwała, jeżeli chodzi o promieniowania i zalania. Dodatkowo jest ona dwustronna, co daje nam wiele możliwości. Minus? Taka mata po zrolowaniu i ponownym rozłożeniu ma widoczne „wybrzuszenia”, ale taka cecha utrzymuje się całkiem krótko, więc nie ma to dużego wpływu na rozgrywkę. Cena? Mata w wymiarze 36x36 cali (około 91,5x91,5cm) to 119zł (różne wzory mogą mieć różne ceny, do porównań został wybrany jeden konkretny wzór).

Drugą propozycją są maty winylowe. Są one bardzo podobne do lateksowych, wręcz można powiedzieć, że jest to wersja ekonomiczna. Tutaj już nie mamy dwustronnego druku. Minus podobny jak przy lateksie, czyli wybrzuszenia. Tutaj one utrzymują się dłużej, więc jeżeli wiecie, że macie wieczorem spotkanie, to warto wcześniej matę wyłożyć, żeby się „uleżała”.  Cena? Za taki sam wymiar jak lateks czyli 36x36 cali cena wynosi 99zł (różne wzory mogą mieć różne ceny, do porównań został wybrany jeden konkretny wzór).

Rodzaj mat, który urzekł nas najbardziej, to maty gumowo-materiałowe. Są to twarde, wytrzymałe maty. Są całkowicie odporne na zgniatanie i wodę, posiadają naprawdę wysoką głębie barw. Ich grubość to 2mm, więc prawie trzykrotnie większa niż lateksowych czy winylowych. O tej macie można w 100% powiedzieć, że leży płasko po rozłożeniu. Używamy takowej maty do Star Wars Destiny i póki co, nie znaleźliśmy żadnych wad. W zasadzie może być tylko jedna, ale to taka szukana na siłę, czyli przechowywanie. Otóż z racji swej grubości i sztywności jest ona po prostu większa po zrolowaniu, ale myślę, że to nie będzie dla Was problem. No i trzeba uważać, aby jej nie „złamać”, bo może po prostu zostać ślad, ale to po zdecydowanie dłuższym użytkowaniu. Niestety cena jest już stosunkowo wyższa. Za matę 36x36 cali przyjdzie nam zapłacić już około 179zł (różne wzory mogą mieć różne ceny, do porównań został wybrany jeden konkretny wzór).

Ostatnim rodzajem mat są maty zmywalne. Idealne dla sesji RPG, można po niej wielokrotnie pisać i zmazywać, a ona będzie nadal w świetnym stanie. Jest wykonana na macie winylowej, przez co odporna na zadrapania i zalania. Za takową matę w rozmiarze 80x80cm zapłacimy około 89zł.
Playmaty.pl wprowadzają też do swego sklepu ekoskórę, która zdecydowanie podnosi jakość i wykonanie mat.

W ofercie znajdziecie również różne przeszkody, czy moduły wykonane w 2D i 3D. Od teraz Wasze pole bitwy może zmienić się w pole pełne okopów, skałek czy łąk, a Wasze walki w kosmosie będą urozmaicone dzięki różnym trójwymiarowym asteroidom. Elementy w 2D są wykonane w bardzo dobry i solidny sposób, a dodatkowo nie ma obawy, że figurki będą z nich spadać.

Podsumowując: czy polecamy tę firmę do zakupu czy stworzenia własnych mat? Zdecydowanie tak. Jeśli szukacie mat do systemów, w które zagrywacie się przez godziny, to tutaj z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Do gier karcianych również wiele mat już jest. Jeśli jesteście w stanie wydać więcej funduszy, to zdecydowanie polecamy maty gumowo-materiałowe. Jeśli chcecie dopiero spróbować, czy warto grać na matach, to zdecydowanie najpierw kupcie jedną z tańszych wersji.

Chcieliśmy serdecznie podziękować playmatom za przesłanie kilku mat do wyrażenia opinii. Dodatkowo mieliście już okazje wygrać maty z tej firmy i możemy Wam obiecać, że nie była to ostatnia okazja!

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive