20 lut 2018

Odbuduj swój zamek nim przeszkodzą ci smoki - recenzja gry Wyspa Smoków


Gry kooperacyjne to gry, w których wszyscy gracze tworzą jedną drużynę i wspólnie dążą do wygranej poprzez realizowanie wymaganych celów. Zazwyczaj charakteryzują się wysokim poziomem trudności i skierowane są dla bardziej wymagających graczy. Na szczęście wydawnictwo Granna dba o swoich najmłodszych odbiorców i ma dla nich sympatyczną i prostą grę kooperacyjną - Wyspa Smoków.

Wyspa Smoków to kooperacyjna gra planszowa dla dzieci w wieku 5+. Grać można w nią w 2-4 osoby. Głównym zadaniem w grze jest wspólna odbudowa zamku, który został zniszczony wskutek silnej burzy. Gracze poruszając swoim pionkiem po planszy, będą zbierać elementy zamku porozrzucane po wyspie, starając się zrobić to, zanim smoki zablokują drogę do niego. Jednak śmiałkowie, którzy podczas odbudowy zamku spotkają smoka na swojej drodze, zostają uwięzieni w Zaczarowanym Lesie. Trzeba więc być szybkim, ale i uważnym.

W dużym pudełku znajdziemy planszę do gry, 4 duże drewniane pionki, 9 żetonów zamku, 5 żetonów smoków, 1 drewnianą kostkę, 4 znaczniki postaci oraz instrukcję. Normalnie w tym miejscu wytknęlibyśmy nieproporcjonalną ilość elementów do wielkości pudełka, ale nie w przypadku Wyspy Smoków. A to z błahego powodu, że dzieci będą czerpały wiele radości z faktu posiadania tak dużego pudełka z grą, w którą będą mogły zagrać czy to z rodziną, czy też kolegami ze szkoły.

A co z wykonaniem? Jak to w przypadku wydawnictwa Granna nie może być mowy o jakichkolwiek zastrzeżeniach. Elementy są dobrze i solidnie wykonane. Przetrwają wiele rozgrywek z dziećmi. Dodatkowo wszystko jest okraszone ładnymi, kolorowymi ilustracjami, które mają na celu przyciągać uwagi dzieci. I udaje się im to doskonale.

Jak na grę dla dzieci przystało, zasady są banalne. W swojej turze rzucamy kością i przesuwamy swój pionek o tyle pól, ile oczek wypadło na kostce. Gdy staniemy na polu z elementem zamku, podnosimy go i musimy donieść go przez całą resztę planszy na pole startowe. Nie możemy nieść dwóch elementów zamku. Gdy udało nam się donieść wszystkie elementy zamku, to wygrywamy grę. Żeby nie było za łatwo, to na kostce są dwa specjalne pola. Pierwszym z nich jest pole z symbolem smoka. Gdy wyrzucimy to pole podczas naszej tury, to zamiast pionkiem, poruszamy jednym z pięciu smoków o jedno pole do przodu na planszy. Od teraz gdy, ktoś stanie na polu ze smokiem musi się udać do Zaczarowanego Lasu i tam czekać, aż on sam lub ktoś z innych graczy wyrzuci na kostce pole z drugim specjalnym symbolem - słońca. Jeśli wszystkie pięć smoków zdąży wyjść ze swojej kryjówki i zablokuje nam drogę to niestety przegrywamy.
 
Wyspa Smoków to świetny tytuł dla dzieci. Warto się nim zainteresować i nabyć egzemplarz dla swoich pociech. Przede wszystkim ze względu na to, jak wiele może zaoferować w swojej prostocie. Jak na grę kooperacyjną z ciekawą fabułą przystało, dzieci chętnie zasiądą do gry w której będą miały do spełnienia misję z podejmowaniem ważnych decyzji po drodze.

Chcemy pochwalić twórców gry za połączenie klasycznej gry planszowej, polegającej na turlaniu kostką i bieganiu po planszy, z układaniem puzzli oraz ciekawym twistem fabularnym, gdzie trzeba się cały  czas mieć na baczności, aby nie przegrać za szybko gry. Dodatkowo oprawa graficzna rozbudza dziecięcą wyobraźnię.

Polecamy Wyspę Smoków, bo to dobry tytuł, który uczy, bawi i rozwija nasze pociechy, a także wprowadza je w szeroki świat gier planszowych. Dzieci będą się wyśmienicie bawić podczas wielu rozgrywek, a sądzimy, że i rodzice chętnie zagrają partię lub dwie, wieczorem, gdy ich małe urwisy już zasną.


I.
Klimat
4,5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa:4,91 

Nazwa: Wyspa Smoków
Wydawnictwo: Granna
Rok: 2018
Sugerowana cena: 65zł
Za grę dziękujemy wydawnictwu GrannaShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive