19 lut 2018

Wytęż swój umysł! - recenzja gier Getriko oraz Kubik


W naszym domu w gry logiczne z pewnością najlepsza jest Agnieszka. Myślenie przestrzenne to jej domena w tym związku, więc najczęściej wyniki to jedna wielka przepaść. Nie mogę powiedzieć, że nie zasiądę do takiej gry, jednak zawsze kończy się tak samo. Zasiadając do naszych nowych dwóch gier logicznych zakładałem, że teraz się uda. Jak było? Sprawdźcie sami!

Dostaliśmy od wydawnictwa Epideixis dwie gry: Mistrz Getriko i Kubik. Obie gry mają bardzo podobne zasady. Zacznijmy jednak po kolei: Mistrz Getriko to tytuł, w którym przyjdzie nam układać i przekładać trójkąty, by ułożyć wzór z naszej karty. W pudełku mamy 48 okrągłych kart z wzorami i 7 różnokolorowych trójkątów. Są one umiarkowanie dobrej jakości, ale co najważniejsze - są czytelne.

Zasady Mistrza Getriko są banalnie proste. Każdy z graczy otrzymuje kartę ze wzorem, który ma ułożyć. Wszyscy gracze wychodzą od układu początkowego i na przemian przekładają po jednym trójkącie. Kto ułoży wzór, pokazuje kartę i zlicza punkty – dwa za ułożenie plus jeden za każdy dobry kolor. I tyle.

Kubik opiera się na podobnych zasadach, ale w grze mamy drewniane sześciany i układamy je w przestrzeni. Reszta reguł jest taka sama.

Bardzo fajnym aspektem gry Mistrz Getriko jest to, że możemy zmieniać pozycje przy stole czy obracać kartę, co daje nam wiele możliwości ułożenia swojego wzoru. Dodatkowo zawiera on wariant jednoosobowy. Dociągamy w nim 10 kart, które musimy ułożyć w jak najmniejszej liczbie ruchów. Agnieszka była bardzo zadowolona, gdy już jej powiedziałem, że nie będą z nią grać, bo dostaję lanie.

Kubik natomiast wymusza na nas przestrzenne patrzenie, co często doprowadza do poruszania się wokół stołu. Dla nas ta gra była ciut trudniejsza - tutaj już kart nie odwrócimy. Trochę nas dziwi, że nie przewidziano wariantu jednoosobowego.

Oba te tytuły są bardzo fajnymi grami edukacyjnymi, które zdecydowanie rozwijają postrzeganie przestrzenne i logiczne myślenie. Takich gier brakowało w mojej szkole. Może gdybym miał okazję uczyć się przez zabawę, to dziś bym w takie gry grał częściej.

Zarówno Mistrza Getriko jak i Kubik serdecznie polecamy fanom gier logicznych oraz tym, którzy szukają takowych gier do różnych miejsc, w których prowadzone są zajęcia z dziećmi. Dzięki tym grom rozwiną one swoje postrzeganie przestrzenne oraz planowanie swoich ruchów. Sprawdzą się one w takich placówkach idealnie.I.
Klimat
-/6
II.
Złożoność
4/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
4,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa:4,6  


Nazwa: Kubik oraz Getriko

Wydawnictwo: Epideixis

Rok: 2017

Sugerowana cena: 39zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu EpideixisShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive