4 sie 2019

Czy wyszlibyście do pracy w dwóch różnych skarpetkach? – recenzja gry Nigdy w Życiu!


Wyobraźcie sobie taką sytuację. Jesteście szczęśliwym małżeństwem od 14 lat. Wasze dzieci rok w rok zdobywają świadectwo z paskiem. Macie wspaniałych znajomych, którzy wszystko o was wiedzą, a wy o nich. Ale czy na pewno? Spotykacie się na wspólnym wieczorze z grami planszowymi, ogrywacie znane tytuły, ale ktoś nagle rzuca pytanie „A graliście już w tę nowość od Naszej Księgarni? Może spróbujemy?” Nigdy w Życiu nie sądzilibyście, że po jednej partii w z pozoru zwykłą grę karcianą, wasze dotychczasowe życie i poglądy legną w gruzach.

Co to za gra? - zapytacie. Ot, niby zwykła gra karciana, ale po kilku partiach zdziwicie się, jak mało wiecie o drugiej osobie i podsunie wam wiele szalonych pomysłów, które będziecie pragnęli zrealizować. Mowa tutaj o grze Nigdy w Życiu wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jest to pozycja przeznaczona dla 2-6 graczy w wieku 18+ i świetna gra imprezowa dla dorosłych. Waszym zadaniem jest obstawianie, kto z Waszych przeciwników jest lub byłby w stanie zrobić rzeczy podane na kartach. Walczycie oczywiście o punkty, a kto będzie miał ich najwięcej – wygra!

Co znajdziemy w małym pudełku? 80 Kart Pytań, 24 Karty Odpowiedzi, 6 Kart Obstawiania Wyniku, 12 kryształowych znaczników graczy, tor punktacji oraz instrukcję. Nie będziemy się długo rozwodzić nad wykonaniem gry. Żółta oprawa pudełka sprawia, że rzuca się ono w oczy na sklepowych półkach. Ilustracji dużo nie uświadczymy z racji tego, że na Kartach Pytań jest tekst. Co do samych kart – są one wytrzymałe i spokojnie przetrwają niejedną imprezę. Warto wspomnieć o kompaktowym pudełku, które możecie zabrać ze sobą wszędzie – czy na domówkę, czy do baru, a nawet na wyjazd z przyjaciółmi.

Zasady tłumaczy się w minutę. Waszym celem jest udzielenie odpowiedzi zgodnej z prawdą, na pytanie odczytane z wylosowanej karty – czy chcielibyście zrobić  rzecz z tej karty. Dodatkowo, musicie również obstawić, ilu współgraczy chciałoby zrobić te rzeczy! Ale od początku. W swojej turze gracz dobiera na rękę kartę i czyta jedno z czterech dostępnych pytań. Następnie wszyscy gracze (łącznie z czytającym) decydują, czy są skłonni zrobić rzecz zawartą w pytaniu. Swoją odpowiedź definiują (w tajemnicy) przez wskazanie odpowiedniej wartości odpowiedzi. Tych jest aż cztery – od 0 do 3, gdzie zero to tytułowe „Nigdy w życiu”, a 3 to „Tak!”. Po tym wyborze gracz obstawia wynik, który jest sumą odpowiedzi pozostałych zawodników. Gdy wyniki zostały obstawione, wszyscy gracze ujawniają swoje odpowiedzi, a następnie sumują ich wartości. Gracze, którzy poprawnie obstawili wynik, zdobywają jeden punkt. W przypadku braku poprawnego obstawienia punktuje gracz, który obstawił najbliższą wartość. Gra kończy się, gdy ktoś jako pierwszy zdobędzie 12 punktów.

Nigdy w Życiu wydawnictwa Nasza Księgarnia to gra z rodzaju, gdzie nie liczy się wynik końcowy, ale przyjemność i radość ze wspólnej gry. Czasem trzeba zapomnieć o ostrej matematyce i przeliczaniu, czy bardziej się opłaca sprzedać złoto teraz, czy dopiero po kolejnej zamorskiej wyprawie. Zacieśnianie więzów społecznych, odkrywanie siebie i swoich bliskich jest równie ważne!

Owo odkrywanie przynosi ze sobą często wesołe sytuacje. Bo nagle się okazuje, że wasz przyjaciel od podstawówki, który zawsze miał tróję na szynach z WF-u, potrafi kręcić hula-hoopem! A wasza żona chciałaby mieć dredy! Salwy śmiechu mieszają się z minami zdziwienia, kiedy jesteśmy pewni odpowiedzi drugiej osoby, a ona ujawnia zupełnie inną! Ta gra to narzędzie do poznania siebie i swoich bliskich. Odradzamy rozgrywkę z nowo poznanymi osobami, bo kwintesencją tej gry jest szok po odpowiedzi osoby, którą wydaje się wam, że dobrze znacie, a ona zaskakuje was swoim wyborem.

Nigdy w życiu od Naszej Księgarni to ciekawa pozycja imprezowa. Dobra zabawa i kupa śmiechu są gwarantowane! Jeśli szukacie szybkiej i prostej mechanicznie gry, która uświetni wasze domówki – ten tytuł to dobry wybór.
 Nazwa: Nigdy w życiu!
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Rok wydania: 2019
Sugerowana cena: 30zł
Dziękujemy wydawnictwu Nasza księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego
Nasza księgarnia

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive