30 lip 2019

Zachowaj powagę i wygraj! - recenzja gry Nie śmiej się!

Kto z was nie lubi starych, poczciwych kalamburów? Ileż radochy i zabawy daje długa rozgrywka w dobranym towarzystwie. Jednak zwyczajne kalambury ewidentnie znudziły się wydawnictwu Alexander. Dziś chcemy przedstawić wam jedną z ich gier, w której będziecie musieli zachowywać powagę, by wygrać.

Nie śmiej się! to towarzyska gra planszowa dla 3-12 graczy w wieku 8+. Celem gry jest jak najpóźniejsze dotarcie do ostatniego pola z uśmiechem na planszy. Jednak ruch waszych pionków zależy od tego, jak łatwo dajecie się rozśmieszyć przeciwnikowi. Pokazujący muszą uruchomić swoją wyobraźnię, aby w niekonwencjonalny sposób przedstawić hasło i rozśmieszyć współgraczy.

O grach wydawnictwa Alexander można mówić wiele, ale ich głównym plusem jest to, że wykonanie wszystkich stoi na tym samym poziomie. Nie jest ono może wybitne, ale przynajmniej jednakowe i to je odróżnia w gąszczu innych gier planszowych. Nie inaczej jest w przypadku Nie śmiej się! W pudełku, otwieranym jak pizza, znajdziemy sporo ciekawych elementów. Od instrukcji zaczynając, przez planszę do gry, kostki, pionki, klepsydrę i karty haseł, a na nosie klauna kończąc. Tak! Do każdego egzemplarza dodawany jest kolorowy nos klauna, który jest ważnym elementem podczas rozgrywki. Całość wykonania jest przyzwoita — plansze są grubsze, lecz karty trochę łamliwe.

W grze Nie śmiej się! mamy dwa warianty rozgrywki. Celem pierwszego jest jak najpóźniejsze dotarcie do ostatniego pola na planszy, a w drugim jak najszybsze. Opiszemy po krótce oba. W pierwszym z nich, zaczynający zawodnik odkrywa kartę z hasłami, odczytuje wszystkie, a następnie przez rzut kością losuje te, które będzie prezentował. Ale uwaga! Na kości jest pole NOS, które po wylosowaniu oznacza, że gracz będzie musiał założyć nos klauna do pokazywania. Jako że zgadywane hasło jest widoczne dla pozostałych, to osoba pokazująca musi nie tyle dosłownie je pokazać, co zrobić to jak najśmieszniej. I tutaj ogranicza was jedynie wasza wyobraźnia. Możecie wydawać dziwne dźwięki, śpiewać, rapować, skakać, śmiesznie pozować czy gestykulować. Nie wolno wam jedynie łaskotać przeciwników. Jeśli udało wam się rozśmieszyć chociaż jedną osobę w wyznaczonym czasie, to przesuwacie pionek tej osoby o jedno pole ku przegranej. Jeśli nie udało wam się nikogo rozbawić— to wasz pionek przesuwa się w dół.

Drugi wariant gry to typowe kalambury — gracz pokazujący wybiera hasło i stara się w wyznaczonym czasie je zaprezentować. Jeśli dokona tego, to zarówno on, jak i osoba, która poprawnie odgadła, przesuwają swój pionek ku zwycięskiemu polu. Jednak wydawnictwo Alexander postarało się, żeby nie było zbyt prosto. Bo jak tu szybko pokazać zepsutą pralkę, dziadka na skuterku albo kurę znoszącą jajko?

Nie śmej się! wydawnictwa Alexander to gra imprezowa, w której co chwila wybuchają salwy śmiechu. Zapewnia dobrą zabawę, a kupa śmiechów, chichów i heheszków jest gwarantowana! Dodatkowa nutka rywalizacji doda tylko smaczku na waszej parapetówce. Nikt raczej nie chciałby przegrać jako pierwszy, więc będzie się przykładał do prezentacji, aby rozśmieszyć całe grono znajomych.

Znudziły się wam zwykłe kalambury? Szukacie prostej gry imprezowej, która ożywi waszą domówkę? Nie śmiej się! to może być tytuł, który wam się spodoba. Proste zasady, rywalizacja, śmieszne hasła w połączeniu ze zgraną ekipą przyjaciół to sposób na udaną imprezę przy grze Nie śmiej się!


 
 Nazwa: Nie śmiej się!
Wydawnictwo: Alexander
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 35zł
Dziękujemy wydawnictwu Alexander za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
Alexander

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive