28 lip 2019

Odkrywaj i osiedlaj! - recenzja gry Laguna

Gry, w których musimy zasiedlić i eksplorować ląd,w dużej mierze kojarzą się z trudnymi tytułami. Z tym tematem zmierzył się również Reiner Knizia, w ostatnich latach kojarzony z prostymi, rodzinnymi grami, które jednak mają w sobie to coś. Sprawdźmy zatem, jak wypada Laguna, która w Polsce została wydana przez Funiverse.

Laguna to prosta gra rodzinna dla 2 – 4 graczy w wieku powyżej 8. roku życia. Sama partia to około 40 minut zabawy. W kolorowym pudle znajdziemy masę ciekawych rzeczy: dużą planszę, 32 drewniane znaczniki dóbr, 20 osad w 4 kolorach, 90 żetonów osadników w 4 kolorach, notes punktacji i instrukcję.

Warto wspomnieć, że tutaj za ilustrację odpowiada nasz rodak – Tomasz Larek, o którym już wspominaliśmy przy recenzji Chytrogrodu. Ilustracje w Lagunie zdecydowanie przyciągają wzrok i zachęcają do grania. Wykonanie elementów też jest bardzo dobre – plansza jest gruba, tak samo jak żetony. Osady to śliczne domki, które wpasowują się w tematykę gry. Duży plus za wykonanie!

Zasady gry są proste i szybkie do ogarnięcia. Choć instrukcja, naszym zdaniem, mogłaby być lepsza, to po zagłębieniu się i zrobieniu kilku ruchów wszystko staje się jasne. Przygotowanie gry jest szybkie – każdy bierze żetony w swoim kolorze, zasoby wrzucamy do woreczka płóciennego, a następnie losowo rozkładamy we wskazanych miejscach na planszy.

Rozgrywka dzieli się na dwie fazy, a na koniec każdej z nich będziemy punktować. Pierwszą z nich jest Faza Eksploracji, w której będziemy odkrywać dane wyspy. Pierwszy gracz kładzie swój żeton osadnika na polu morza (łodzią do góry) i to samo robią kolejni. Każdy kolejny żeton (lub wioskę), który będziemy chcieli dołożyć na wyspę, będzie musiał sąsiadować z naszym żetonem już znajdującym się na planszy – jedynie na polach morza możemy umieszczać nie połączone ze sobą żetony. Jeżeli ustawimy swojego osadnika na polu, na którym znajduje się jakieś dobro, to zabieramy je do swoich zasobów. Faza ta dobiega końca, gdy spełniony zostanie jeden z dwóch warunków – wszyscy gracze rozłożą już swoich osadników lub z planszy znikną wszystkie dobra. I tutaj następuje pierwsze punktowanie (drugie na koniec gry wygląda tak samo) – punkty otrzymujemy za wiele różnych rzeczy – za przewagi na wyspach, za obecność na 7 lub 8 wyspach, za połączenie, które stworzyliśmy pomiędzy wyspami, za statuetki, za ilość zebranych takich samych dóbr oraz jednorazowo za komplet 4 różnych dóbr. Gdy wszystkie punkty zostaną podliczone, to sprzątamy z planszy wszystkich osadników i pozostałe zasoby, a zostają jedynie wioski, które wybudowaliśmy w pierwszej fazie. Ponownie losujemy zasoby i układamy je na planszy. Gra jest kontynuowana zgodnie z ruchem wskazówek zegara, więc zaczyna gracz po lewej od tego, który zakończył fazę eksploatacji. Druga faza to Faza Osadnictwa. Przebiega ona w taki sam sposób, jak Faza Eksploatacji z jedyną różnicą – teraz nawet jeśli chcemy położyć osadnika na wodzie, to musi on przylegać do wcześniej położonego żetonu (rozpoczynamy grę z wioskami i to od nich zaczynamy rozkładać swoje żetony). Warunki zakończenia fazy są takie same jak w poprzedniej. Na koniec następuje punktowanie, a następnie podliczanie punktów zdobytych w dwóch fazach. Gracz z ich największą liczbą zostaje zwycięzcą.

Trochę się rozpisaliśmy na temat tych zasadach, ale chyba zawarliśmy wszystko, co dobrze opisuje ten tytuł. W Lagunie może i nie ma bezpośredniej interakcji między graczami, ale po pewnym czasie będziemy wykonywać ruchy tak, by zdążyć zebrać dobra przed przeciwnikiem, albo żeby zablokować mu drogę, by nie połączył dużej liczby wysp. Jak widać – zawsze można sobie poprzeszkadzać.

W Lagunie podoba nam się to, że pierwsza faza ma duży wpływ na drugą. To jak rozmieścimy swoje osady, będzie potem skutkowało możliwościami, jakie dostaniemy w fazie drugiej. Jest to też pewien minus, bo jeśli popełnimy o jeden błąd za dużo przy rozstawianiu wioski, to możemy się już nie podnieść.

Laguna to nadal tytuł należący do tych lżejszych, czyli taki, który wpisuje się w ostatnie portfolio Reinera Knizii (bo ostatnie lata w jego wykonaniu to gry rodzinne/dla dzieci). Ten tytuł jest jednak ciekawy - powoduje, że musimy pokombinować, a jednocześnie będziemy się dobrze bawić. Zdecydowanie polecamy sprawdzić, bo gra może trafić w Wasze gusta!Nazwa: Laguna
Wydawnictwo: Funiverse
Rok wydania: 2019
Sugerowana cena: 99,95zł
Dziękujemy wydawnictwu Funiverse za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
 Funiverse

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive