10 lip 2019

Zabierz gry na imprezę! - recenzja gier Dwalambury oraz Rakieta Imprezowa

W każdym domu imprezy wyglądają inaczej. Jedni oglądają wspólnie filmy, inni piją i tańczą, a jeszcze inni grają w gry planszowe. W przypadku, gdy mamy gości, to warto sięgnąć po gry imprezowe. A te bywają różne, zarówno patrząc pod kątem tematu, jak i liczby graczy lub wymaganego zaangażowania.  U nas na stole lądują przeróżne tytuły – od Tajniaków (Rebel) czy Decrypto (Portal Games), przez Avalon (Portal Games) do Tajnego Agenta (Granna) i wielu innych. Tym razem chcemy Wam przedstawić aż dwa tytuły imprezowe od Foxgames, którym mamy przyjemność patronować: Dwalambury oraz Rakieta Imprezowa.

Zacznijmy od Rakiety Imprezowej. Jest to tytuł dla 3-15 osób, jedna partia to około 15-20 minut, a minimalny wiek to 10 lat. W pudełku z grą znajdziemy bloczek kartek do zapisywania odpowiedzi oraz 55 kart (na każdej karcie znajdują się dwie kategorie).

Zasady? Bardzo proste jak przystało na grę imprezową – każdy z graczy dostaje kartkę i długopis. Jeden z graczy dociąga kartę, czyta jedną z dwóch kategorii, a następnie wszyscy gracze zapisują 3 słowa pasujące do kategorii oraz jedno słowo rakietę. W następnej kolejności gracze po kolei odczytują wpisane słowa. Jeżeli którekolwiek słowo pokrywa się z jednym z trzech od innych graczy, to wszyscy posiadający to słowo otrzymują jeden punkt, pod warunkiem, że nikt go nie wpisał jako rakiety. Jeżeli tak się stało, to inni gracze, którzy mają to słowo jako rakietę otrzymują po 2 punkty. Gramy 5 rund, gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Rakieta Imprezowa to szybka i prosta gra słowna, jakich już trochę na rynku jest. Jest ona ciekawa, kategorie są bardzo zróżnicowane. Gra została wydana w specyficznych czerwono żółtych barwach, więc zdecydowanie powinna Wam się rzucać w oczy.

Same kategorie poruszają różne tematy, ale są na tyle uniwersalne, że każdy się w nich odnajdzie, szczególnie, że nie wymagają one wiedzy, a jedynie wyobraźni. Przykładowe kategorie to „Na gałęzi” czy „można to złamać” albo „psy to kochają”. Najważniejsze to trafić w gusta innych graczy, co jak pewnie wiecie nie jest takie proste.Przejdźmy teraz do drugiego tytułu jakim są Dwalambury. Jest to wariacja na temat popularnych kalamburów. Do gry możemy zasiąść od 4-18 osób, jedna partia to około 15-20 minut, wiek graczy – 10+. W pudełku z grą otrzymujemy 110 kart w dwóch kolorach, które określają stopień trudności kategorii.

Zasady w Dwalambury są bardzo proste – podobnie jak w zwykłych kalamburach gracze dzielą się na dwie drużyny. Wśród nich wybieramy po jednej, która będzie pokazywać (wedle uznania można się zmieniać, albo zostawić jednego gracza do pokazywania). Gracze pokazujący biorą jedną kartę (na karcie znajdują się dwie kategorie), wcześniej umawiając się, kto pokazuje górną, a kto dolną kategorię. Kategorie te są bardzo do siebie zbliżone, np. „Robin Hood” i „Amor” albo „prawy napastnik” i „lewy obrońca”. Gracze jednocześnie zaczynają pokazywać a drużyny muszę odgadnąć, o co chodzi. Jeżeli przez pomyłkę drużyna poda hasło przeciwników, to gra jest przerywana i drużyna, której hasło zostaje odgadnięte, zdobywa punkt. Wedle uznania ustalamy, ile rund będziemy grać, a następnie podliczamy punkty. Drużyna z ich największą liczbą wygrywa.

Prawda, że proste? Otóż i tak i nie! Kategorie haseł są bardzo zbliżone do siebie, co sprawia, że gracze nie rzucają co im ślina na język przyniesie tylko zastanawiają się, by na pewno nie trafić w hasło przeciwników. A te bywają również bardziej abstrakcyjne jak Adam i Ewa czy iloczyn, co już nie tak łatwo pokazać.

To że hasła pokazywane są przez dwie osoby jest zarówno ułatwieniem i utrudnieniem – drużyna może „podglądać” przeciwników, by pomóc odgadnąć sobie hasła, jednak czasem działa to w obie strony. Zawsze też możemy wykorzystać przeciwnika jako rekwizyt (oczywiście za jego zgodą), co może też nam znacząco pomóc.

Zarówno Dwalambury jak i Rakieta Imprezowa to ciekawe gry imprezowe, które polecamy mieć w Waszych zbiorach. Dla tych, którzy lubią gry słowne, Rakieta Imprezowa będzie dobrym wyborem. Ci, którzy wolą się trochę powyginać i pozgadywać, powinni sięgnąć po Dwalambury. Polecamy oba te tytuły, szczególnie jeśli szukacie dobrych gier imprezowych!


 Nazwa: Dwalambury / Rakieta Imprezowa
Wydwnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2019 / 2019
Sugerowana cena: 39,95zł / 39,95zł
Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przesłanie egzemplarzy recenzenckich:


FoxGames


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive