17 lip 2019

Gdzie Popiel harcuje, tam myszy zemstę knują! – recenzja gry Król Popiel

Drodzy Czytelnicy naszego bloga! Z serią Legendy Polskie wydawnictwa Granna powinniście być już zapoznani. Recenzowaliśmy dla was takie tytuły jak Bazyliszek, Smok Wawelski czy Pan Twardowski. W tym artykule rozprawiać będziemy o kolejnej grze z tej serii – Król Popiel.

Król Popiel wydawnictwa Granna to gra przeznaczona dla 2-5 graczy w wieku 6+. Będziecie pomagać myszom dorwać podstępnego króla Popiela. Dokładając kolejne kafelki do wieży, zmuszacie króla do ucieczki na coraz wyższe piętra, po drodze zdobywając bonusy. Zwycięży ten z graczy, który w czasie walki z bezwzględnym władcą zgromadzi najwięcej punktów.

Jak prezentuje się gra nazwana imieniem niegodziwego króla? Kolorowo i bajkowo – ilustracje są przyjazne dzieciom. Wesołe myszki co prawda zlewają się w jedną całość, ale koniec końców cała oprawa graficzna jest utrzymana w sympatycznym tonie. W pudełku znajdziemy sporo elementów – dwustronną planszę, 36 kafli z myszami, 5 pionków myszy (graczy), pionek króla Popiela, podstawki pod znaczniki, żetony nagród oraz instrukcję. Całość prezentuje się dobrze, a stawiając ją na półce z pozostałymi tytułami z tej serii, kolekcja wygląda już naprawdę okazale. Szkoda tylko, że nie został dołączony dodatkowy woreczek strunowy na kafelki myszy, aby bardziej uporządkować wnętrze pudełka.

Słuchajcie, rozgrywka w grę Król Popiel nie jest skomplikowana. Zacznijmy od szybkiego przygotowania partyjki. Musimy rozłożyć planszę, wybrać kolor gracza oraz pionek i umieścić go na torze punktacji. Następnie wszyscy uczestnicy otrzymują jeden losowy kafelek z myszami, trzy umieszczają na polach dobierania, a pozostałe układają w stosie obok planszy. Po przetasowaniu żetonów nagród i ustawieniu pionka króla Popiela na planszy, jesteście gotowi do rozegrania gry! W swojej turze gracz dokłada kafelek z myszami, stosując się do zasad wykładania kafli, które zaraz szybko opiszemy. Następnie dobiera jeden z dostępnych na polach dobierania kafli – to nim wykona ruch w swojej następnej rundzie. Jak zatem dokładamy kolejne elementy na planszę? Na pewno żaden nowy kafelek nie może wystawać poza wyznaczoną linię murów wieży. Nie może również być położony na wierzchu już leżącego kafelka, na polu z przeszkodami, lub na polu, na którym stoi król Popiel. Kolejne kafle należy dokładać tak, aby stykały się one przynajmniej jednym bokiem z innymi kafelkami myszy. Gdy gracz dołoży swój element, natychmiast otrzymuje określoną liczbę punktów – zależną od tego jak dobrze dopasował go do reszty pozostałych kafelków już leżących w wieży. Każdy kafel myszy ma na brzegach połowę żółtej kropki – gracz otrzymuje 1 punkt za utworzenie pełnej kropki w swoim ruchu. Wynik od razu zaznacza się na torze punktacji. Gra toczy się tak do momentu, aż cała wieża zostanie zapełniona głodnymi myszami, a sam Popiel nie będzie już miał żadnej drogi ucieczki. Zwycięzcą zostaje ten z graczy, który zdobył najwięcej punktów.

Król Popiel to przyjemna i prosta gra, bo mechanicznie układamy klasycznego Tetrisa. Tytuł ten dedykowany jest oczywiście najmłodszym graczom. Jednak oprócz walorów edukacyjnych i wizualnych, gra wymaga lekkiego skupienia się. Musimy się trzymać kilku zasad dokładania kafli i wypatrywać okazji, by jak najlepiej zapunktować w swoim ruchu. Jednak dorośli nie będą wcale musieli za bardzo się „podkładać” i ich pociechy szybko nauczą się dopasowywać kształty oraz planować swoje ruchy.

Oprócz zwykłego układania kolejnych kafli, czasem będziemy musieli rozwiać dylematy. Czy bardziej opłaci się zwykłe dołożenie elementu na planszę, czy próba zgarnięcia fajnego bonusu, który w końcowym efekcie da nam więcej punktów? Rozwijającym czynnikiem jest tu planowanie swoich ruchów. Chociaż przy większej liczbie osób niestety się to nie sprawdza, ponieważ zanim tura dojdzie do nas, sytuacja w wieży może się mocno zmienić. 

 Król Popiel wydawnictwa Granna to sympatyczna gra planszowa z serii Legendy Polskie. Wszystkie gry z tej linii uczą młode umysły myślenia taktycznego, dedukcyjnego oraz zapamiętywania szczegółów. Zapoznajcie się z pozostałymi grami z tej serii, bo warto! My liczymy na kolejne tytuły z linii Legendy Polskie, a tymczasem grę Król Popiel polecamy najmłodszym oraz miłośnikom puzzli i Tetrisa. 

Nazwa: Król Popiel
Wydawnictwo: Granna
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 35zł
Dziękujemy wydawnictwu Granna za przesłanie egzemplarza recenzenckiego 
Granna

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive