15 lip 2019

Zbieraj wskazówki, współpracuj i rozwiąż zagadkę! – recenzja gry Lisek urwisek

W ostatnich miesiącach dużo się mówi o grach detektywistycznych. Czy to za sprawą Kronik Zbrodni, czy też naszego rodzimego Detektywa. Ten ostatni tytuł zdobywa wiele nominacji i nagród. W ostatnich tygodniach został nominowany do prestiżowego Spiel Des Jahre. Wspomniane tytuły są przeznaczone dla starszego grona graczy. Nie można jednak zapominać o najmłodszych! I tak, dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia, polskiej edycji doczekała się detektywistyczna gra dla dzieci – Lisek urwisek.

Lisek urwisek to kooperacyjna gra dla 2-4 graczy w wieku 5+. W grze wcielacie się w detektywów i musicie wspólnie rozwiązać zagadkę – kto skradł ciasto? Waszym zadaniem jest wskazanie jednego z kilku podejrzanych. Spokojnie możemy Wam sprzedać pierwszą podpowiedź - złodziejaszek ma rudą kitę! Zbierając wskazówki w trakcie gry, złapcie złodzieja zanim ten ucieknie z waszym pysznym ciastem!

W średniej wielkości pudełku znajdziemy dobrze zaprojektowaną wypraskę z dedykowanymi miejscami na poszczególne elementy gry. Wśród nich znajdziemy planszę, karty podejrzanych, żetony wskazówek, kostki do gry, pionki graczy oraz figurkę lisa. Największą furorę wśród dzieciaków robi jednak dekoder wskazówek, do którego wkładamy żetony i na ich podstawie wyciągamy wnioski, kto jest złodziejaszkiem. Całość prezentuje się bardzo kolorowo i ładnie, a z ilustracji narysowanych ciekawą kreską uśmiechają się do nas przebiegłe lisy.

Gra jest bardzo prosta, ale trzeba poświęcić chwilę uwagi, aby zapamiętać obowiązujące w niej zasady. Szybkie przygotowanie rozgrywki polega na rozłożeniu odpowiednich elementów na planszy oraz wybraniu jednego podejrzanego lisa. Aby wybrać łasucha, który zwędził wasze ciasto, musicie potasować karty Liska Urwiska, a następnie wybrać jedną i wsunąć ją do dekodera wskazówek. Oto wasz złodziejaszek, którego musicie odnaleźć i zidentyfikować wśród pozostałych kart lisów znajdujących się wokół planszy. W swojej turze gracz musi w pierwszej kolejności podjąć decyzję, co będzie robił w swoim ruchu. Czy będzie szukał wskazówek, czy ujawniał podejrzane lisy. Następnie wykonuje rzut kośćmi (maksymalnie trzy razy) i odczytuje wynik. Jeśli gracz zdecydował się wybrać na poszukiwanie wskazówek, to przemieszcza swój pionek w ich kierunku. Jeśli jednak postanowił zdemaskować następnych podejrzanych – odkrywa 2 kolejne karty z ich puli. Niezależnie od decyzji, na wszystkich kościach muszą się znajdować te same symbole, aby akcja się powiodła. Jeśli jednak po trzecim przerzucie kości nadal wskazują różne znaki, to musicie przesunąć figurkę Liska Urwiska w kierunku jego kryjówki. Wasza zabawa w detektywów trwa do momentu aż będziecie przekonani, że wiecie który lis jest psotnym urwiskiem. Spośród pozostałych kart lisów leżących wokół planszy wskazujecie gagatka i wyciągacie kartę z dekodera. Jeśli imiona się zgadzają – dopadliście liska urwiska! Jeśli jednak imiona się nie zgadzają lub podejrzany ucieknie do swojej nory – przegraliście grę i straciliście ciasto. 

Jak już wspominaliśmy – najciekawszym elementem gry Lisek urwisek jest dekoder wskazówek. Jest to małe narzędzie, za pomocą którego będziecie kolejno eliminować niewinne lisy i przybliżać się do rozwiązania zagadki. Działa on następująco – na każdej karcie liska urwiska znajdują się zielone kropki, a wskazówki to elementy ubioru waszego podejrzanego. Po przyłożeniu wskazówki do dekodera i uruchomieniu go, powinniście być w stanie stwierdzić, czy dana wskazówka pokazuje się z zieloną kropką, czy bez niej. Jeśli widzicie zieloną kropkę, to wasz podejrzany ma dany element ubioru na sobie i jest to dla was sygnał, że pozostałe liski są w takim razie niewinne.

Lisek urwisek to gra kooperacyjna dla najmłodszych. Jednak w naszej „dorosłej” redakcji zrobił mega furorę i świetnie się wspólnie bawiliśmy. Wracając jednak do grupy docelowej – dzieciakom bardzo spodoba się ten tytuł. Od eksplorowania obrazków i imion lisków, przez zabawy figurką, do prześcigania się w odkrywaniu wskazówek w dekoderze. Każdy jeden będzie chciał móc odsłonić kolejną wskazówkę i wyeliminować niewinne liski.

Gra zapewnia sporą dawkę wrażeń, ale ćwiczy też pamięć dzieciaków oraz rozwija pracę w grupie. W grze ważna jest kooperacja – bez współpracy nie wygra się tak łatwo. Dzieci muszą działać wspólnie, rywalizując z czasem i losem, bo dużo zależy od rzutu kośćmi. Gdy potoczy się fala złych wyników, podejrzany lisek może zbyt szybko czmychnąć do swojej norki.

Polecamy grę Lisek urwisek wszystkim dzieciom – nawet tym najstarszym, które szukają ciekawej rozrywki. Czekają na was wspólne dywagacje na temat wskazówek, dyskusje o podejrzanych oraz frajda z dekodowania kolejnych poszlak. Polecamy rodzicom zakup tej gry swoim pociechom, aby ćwiczyły pamięć i współpracę z innymi. 

Nazwa: Lisek Urwisek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019

Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
Nasza Księgarnia


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive