8 lip 2019

Czy szczerość i odwaga łączą się z dobrą zabawą? - recenzja gry Prawda czy wyzwanie

Któż nie zna starej i sprawdzonej gry Prawda czy wyzwanie? No jasne, że wszyscy! Ale idziemy o zakład, że nie wszyscy jeszcze znacie jej planszowego odpowiednika, który wydało wydawnictwo Alexander. W dzisiejszym artykule chcemy wam przybliżyć wersję planszówkową.

Prawda czy wyzwanie to śmiała gra towarzyska dla 2-6 graczy w wieku 13+. Staniecie w obliczu wyzwań i będziecie musieli stawić czoła niewygodnym pytaniom oraz ciężkim zadaniom. Przygotujcie się również na świetną zabawę, szalone sytuacje i mnóstwo śmiechu!

W dużym pudełku znajdziemy całkiem sporo: planszę, klepsydrę, pionki dla graczy, 3 talie kart, żetony, kostkę, drewniane znaczniki oraz instrukcję. Wszystko jest ładnie posegregowane w dobrze dopasowanej wyprasce. O ile drewniane elementy wytrzymają nie jedną imprezę, tak trochę nas martwi los kart. Jak na grę imprezową, wydaje nam się, że karty nie są wykonane z odpowiednio dobrego materiału. Zbyt łatwo się gną i mogą ucierpieć przy przypadkowym zalaniu jakimś napojem. Polecamy uważać podczas jednoczesnego grania i spożywania przekąsek.

Wersja planszowa gry Prawda czy wyzwanie różni się kilkoma detalami od standardowej wersji. Wszyscy gracze otrzymują na start po 3 drewniane znaczniki reprezentujące „szanse” w grze. W trakcie swojej tury, po wykonaniu rzutu kostką i przesunięciu pionka o tle pól ile wskazuje wynik, odczytywane jest pytanie lub zadanie wyznaczone przez pozycję pionka aktywnego gracza. Zawodnicy wykonują polecenia z karty lub starają się odpowiedzieć na niewygodne pytanie, by zdobywać punkty i nie tracić drewnianych znaczników. Celem gry jest uzbieranie jak największej ilości punktów przy jednoczesnym zachowaniu co najmniej jednej z trzech startowych „szans”. Gracz może uchylić się od odpowiedzi na pytanie lub wykonania zadania. Jednak oddaje wtedy jeden znacznik. Utrata ostatniego oznacza koniec dalszej gry dla danego gracza.

Tak pokrótce prezentują się zasady gry Prawda czy wyzwanie w wersji wydawnictwa Alexander. Ciekawostką jest, że instrukcja pozwala na ich małe modyfikacje. Dla przykładu — gracze mogą się umówić na konkretną liczbę rund lub okrążeń pionków na planszy, aby rozgrywka nie trwała zbyt długo. Co więcej, karą za nieudzielenie odpowiedzi może być wykonanie jakiejś czynności lub oddanie jakiegoś fanta. Pamiętajcie — przy dobrej zabawie ogranicza was tylko wasza kreatywność!

Na uwagę zasługują niektóre wyzwania. Nie zdradzimy wam wszystkich, tylko zrobimy mały przedsmak tego, co możecie sami odkryć w grze! Zakres ich trudności jest bardzo szeroki — od siedzenia z rękami na głowie do końca rundy, przez odegranie scenki z ulubionej książki, do próby polizania swojego nosa. Przyznajcie, że już teraz czytając ostatnie wyzwanie z nosem, parsknęliście śmiechem! Niektóre zadania są bardzo zabawne i trudno je wykonać przez nieustanne wybuchy śmiechu pozostałych graczy.

Jeśli lubicie szybkie i ciekawe interesujące gry imprezowe to polecamy zagrać w Prawda czy wyzwanie wydawnictwa Alexander. Gra zaspokoi wasze potrzeby rywalizacji o punkty, a jednocześnie ubawicie się po pachy próbując udawać goryla. Prawda czy wyzwanie wniesie dużo humoru na waszą imprezę!

Nazwa: Prawda czy wyzwanie
Wydawnictwo: Alexander
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 55zł
Dziękujemy wydawnictwu Alexander za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
Alexander
 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive