4 paź 2019

Rzuć wszystko i wyjedź na wieś — recenzja gry Pola Zieleni wraz z dodatkiem Dożynki

Nie bez powodu w tytule artykułu nawiązujemy kultowym w polskiej popkulturze tekstem do recenzowanej przez nas gry planszowej. Już pierwsza strona instrukcji mówi nam, że w grze wcielamy się w początkujących rolników uciekających od wielkomiejskiego światka. Tak więc do dzieła! Zapraszamy na recenzję gry Pola Zieleni wydawnictwa Czacha Games.

Pola Zieleni to karciana gra planszowa dla 2-4 graczy. W trakcie rozgrywki wcielacie się w rolników starających się rozbudować swoje gospodarstwa. Pozyskując karty lokacji, będziecie inwestować w nowe tereny rolne, hodować zwierzęta oraz wznosić budynki. Jeśli to właśnie twoja farma będzie najbardziej wydajna na koniec rozgrywki — wygrywasz grę! I kto wie? Może masz potencjał na założenie własnego gospodarstwa?

Co dobrego znajdziemy w dużym pudełku Pól zieleni? Sporo, bo aż 171 kart. Dużo żetonów — sprzętu rolnego, monet czy punktów zwycięstwa. Trochę drewnianych znaczników żywności i wody. Notes do zapisywania punktów oraz instrukcję. Karty są wytrzymałe — drukowane na twardszym papierze, a pozostałe komponenty również nie odstają jakością wykonania. Ilustracje w grze są przyjazne dla oka i bije z nich zielony spokój wsi. Ale przyglądając się kartom i tym wszystkim traktorom i maszynom rolniczym, mamy poczucie, że wymaga się od nas ciężkiej pracy umysłowej, aby nasza farma była wydajna. Jedynie czcionka na kartach mogłaby być nieco większa.

Bo o to w grze Pola Zieleni chodzi — aby odpowiednio budować swoją farmę, by nasze pola i budynki na siebie oddziaływały i combo'wały w najbardziej efektywny sposób. Więc od początku. Rozbudowę naszego gospodarstwa zaczynamy od potasowania według rodzajów wszystkich kart w puli ogólnej, pobraniu przez graczy startowych kart oraz surowców oraz przygotowania puli zasobów dostępnych dla wszystkich. Następnie przechodzimy do właściwej rozgrywki. Pola Zieleni rozgrywa się na przestrzeni czterech dużych rund, które są podzielone na trzy następujące fazy: utrzymanie, akcja, żniwa. Pokrótce je wam przybliżymy. W fazie utrzymania każdy gracz pobiera odpowiednią liczbę surowców do swojego gospodarstwa oraz 6 kart z 4 głównych stosów. Możemy wybierać pomiędzy kartami Pól, Inwentarza, Konstrukcji i Budynków. Po tym przechodzimy do fazy akcji. Tutaj wybieracie jedną z wcześniej pobranych kart, a pozostałe 5 przekazujecie kolejnemu graczowi. Następnie wszyscy jednocześnie odkrywają tę kartę i mają kilka możliwości jej użycia. Możecie ją zbudować we własnym gospodarstwie. Możecie ją odrzucić, aby zbudować nową Wieżę Ciśnień bądź Silos lub pójść na rynek i sprzedać żywność. A także możecie przywrócić kartę we własnym gospodarstwie, która wcześniej stała się nieużytkiem. Te czynności powtarzamy, aż wszyscy nie przekażą i nie wykorzystają ostatniej karty z wszystkich krążących wśród graczy. Ostatnią fazą są Żniwa. To w tej fazie rozpatrujemy efekty z kart, po uprzednim opłaceniu ich kosztów. I to tutaj jest cały twist — efekty możemy rozpatrywać w dowolnej kolejności, jednak za każdym razem musimy móc opłacić ich koszt. Jeśli nie stać nas na aktywację karty, to musimy ją odwrócić do góry nogami. Staje się ona nieużytkiem. Dodatkowo należy pamiętać, że karty które wymagają wody do aktywacji, muszą się znajdować w odległości maksymalnie dwóch pól od Wieży Ciśnień, bo taki jest jej zasięg nawadniania. Gdy skończymy czwartą rundę, podliczamy finalne punkty. Gracz z największą ich ilością zostaje zwycięzcą.

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Czacha Games mieliśmy możliwość zagrania w Pola Zieleni wraz z dodatkiem Dożynki. Jak zmienia się rozgrywka wraz z dodatkiem? Pierwszą i fundamentalną zmianą jest to, że Dożynki dają możliwość zagrania w grę solo oraz w pięciu graczy. Dodatkowo wprowadza nagrody — wszyscy gracze rywalizują o dodatkowe punkty zwycięstwa za spełnienie odpowiednich warunków. A najciekawszym rozwiązaniem, jakie oferuje dodatek, jest wprowadzenie planszetek Atrakcji do gry. Na początku zasadniczej rozgrywki wybieracie 3 planszetki i omawiacie ich mechanikę. W telegraficznym skrócie dają one dodatkowe szanse na ekstra punkty i pieniądze oraz możliwość zdobycia nowych sprzętów rolniczych.

Pola Zieleni wraz z dodatkiem Dożynki wydawnictwa Czacha Games bardzo nam podeszły. Jeśli lubicie gry ekonomiczne w których budujecie swój silniczek z kart, to jest to pozycja dla was. Nam się gra spodobała dzięki prostym zasadom, które można wytłumaczyć nawet osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia z innymi grami planszowymi. Chociaż mogą mieć czasem problem z ogarnięciem wszystkich powiązań między kartami oraz z decyzjami, które mogą być dla nich najlepsze. Dla bardziej zaawansowanych graczy Pola Zieleni mogą się jednak okazać zbyt proste.

Spodobał się nam również aspekt planowania przestrzennego na planszy. Karty budujemy dokładając je do siebie, ale trzeba pamiętać o fakcie, że uprawy potrzebują dostępu do wody. Stąd planujemy rozbudowę kolejnych pól w okolicach Wieży Ciśnień. Ma się wrażenie, że życie na roli to nie tylko uprawa pól, ale także odpowiedzialność biznesowa oraz zarządzanie nieruchomościami.

Słowem podsumowania, grę Pola Zieleni polecamy w pakiecie z dodatkiem Dożynki. Gra jest pełniejsza i daje więcej możliwości zdobywania punktów. Jeśli lubicie niezbyt trudne gry euro o budowaniu silniczka z kart — warto zainteresować się grą Pola Zieleni wydawnictwa Czacha Games.

Nazwa: Pola Zieleni oraz dodatek Dożynki
Wydawnictwo: Czacha Games
Rok: 2019Grę najtaniej kupisz TUTAJ


 
Dziękujemy wydawnictwu
Czacha Games za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
Czacha Games

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive