28 paź 2019

Trzymaj porządek w szafie i zdobywaj punkty — recenzja gry Skarpeta Chochlika

Nurtuje nas pytanie, kto z was drodzy czytelnicy jest bałaganiarzem, a kto zatwardziałym pedantem? Komu nie przeszkadzają porozrzucane na podłodze ubrania, a kto ma stały porządek w szafie? Pytamy, ponieważ mamy dla was recenzję gry, w której wygrywamy przez utrzymanie ładu w naszej garderobie.

Skarpeta Chochlika wydawnictwa Alexander to gra dla 2-4 graczy w wieku 8+. Podczas gry będziecie dobierać kafelki z nadrukowanymi ubraniami i układać je na swojej planszetce gracza. Jednak nie możecie dokładać ich byle jak. Punkty przyznawane są za odpowiedni porządek w szafie — ubrania muszą zostać poukładane kolorystycznie lub rodzajami. Gracz z idealnie wyprasowanymi i poukładanymi ubraniami wygra rozgrywkę.

W pudełku otwieranym jak większość pozostałych gier wydawnictwa Alexander znajdziemy: 4 plansze — szafy gracza, 96 kartoników ubrań, talię kart oraz instrukcję. Jakość komponentów nie jest najgorsza, ale do najlepszych też nie należy. Możecie być pewni, że gra wytrzyma niejedną rozgrywkę z dziećmi. Ilustracje w grze Skarpeta Chochlika są bardzo kolorowe i zabawne. Dzieciom przypadnie do gustu okładka ze śmiesznym chochlikiem i jego skarpetą.

Dobrze, ale tyle wspominamy o porządkach w szafie, że czas na tę przyjemną część, czyli grę! Przygotujmy zatem rozgrywkę — rozdajcie każdemu uczestnikowi jego planszę gracza, która reprezentuje naszą szafę, na której będziecie układać kafelki ubrań. Następnie podzielcie talię kart na dwie równe części i do jednej z nich włóżcie kartę Śmierdząca Skarpeta, której wylosowanie kończy grę. Następnie dobrze potasujecie oba stosy kart i połączcie razem, pamiętając, aby Śmierdząca Skarpeta znalazła się w dolnej części talii. Następnie, po wymieszaniu kartoników z ubraniami i po dobraniu dwóch startowych na rękę jesteście gotowi do gry! W pierwszej fazie gramy trzy rundy bez użycia talii kart, tak aby każdy z graczy miał możliwość dołożenia chociaż kilku elementów ubrań do swojej szafy. W drugiej fazie dochodzi już czynnik dobierania kart, więc pozwólcie, że opiszemy wam teraz jak wygląda pełny ruch gracza. W swojej turze dociągamy kartę z przygotowanej talii i odkrywamy ją, aby każdy miał szansę się jej przyjrzeć i odpowiednio szybko zareagować. Bo niektóre karty będą wymagały od nas tego, aby jak najszybciej przykryć je ręką. Kto pierwszy „zaklepie” daną kartę może skorzystać z jej właściwości — podebrać przeciwnikowi ubranie z jego szafy, dobrać dodatkowy kafelek z ogólnej puli lub dostać ekstra punkt. Jeśli jednak ktoś się pomyli i położy rękę na nieodpowiedniej karcie — traci następną kolejkę. Po rozpatrzeniu karty, aktywny gracz dobiera kafelek z ubraniem na rękę i może ułożyć go w swojej szafie. I tutaj trzeba się odpowiednio dobrze zastanowić i dobrze planować dokładanie kafli. A to dlatego, że na koniec gry punktujemy za ułożenie minimum trzech ubrań w takim samym kolorze lub rodzaju. Za każde dodatkowe ubranie w tej samej grupie punktujemy dodatkowo. Gra toczy się w ten sposób do momentu, aż któryś z graczy nie zapełni swojej szafy, skończą się ubrania w puli lub ktoś wylosuje kartę Śmierdzącej Skarpety. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów.

Skarpeta Chochlika to naszym zdaniem jedna z lepszych gier wydawnictwa Alexander. W swojej prostocie jest jednocześnie lekkim wyzwaniem. Zagrywać się w nią będą zarówno najmłodsi, jak i najstarsi gracze. Jednak każdej rozgrywce zawsze będzie towarzyszyła logika, humor, refleks i pozytywne emocje!

Dzieci będą miały frajdę z kolorowych obrazków. I nawet jeśli niekoniecznie pojmą, w jaki sposób w grze się punktuje, to na pewno będą miały uciechę z układania ubrań w szafie. Jednak po kilku partiach starsze dzieci, które zrozumieją zasadę łączenia kolorów i kształtów będą poważnymi rywalami. W końcu refleks z wiekiem gdzieś ucieka i to dzieci są szybsze niż dorośli.

Polecamy grę Skarpeta Chochlika jako świetną grę rodzinną, która uczy dzieci nie tylko porządku w szafie, ale ćwiczy również logikę przez jak najlepsze układanie kafelków. Dodatkowo wymaga od nas refleksu i spostrzegawczości. Jest to dobry tytuł jednakowo dla młodszych graczy, a także dla ich rodziców. Polecamy!Nazwa: Skarpeta Chochlika
Wydawnictwo: Alexander
Rok wydania: 2018

Grę najtaniej kupisz TUTAJ
Dziękujemy wydawnictwu Alexander za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
Alexander

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive