3 gru 2019

Bądź na szczycie! - recenzja gry Zaczarowane Drzewo

Z jakim typem gier kojarzy się Wam Trefl Joker Line? Bo nam z prostymi, rodzinnymi grami karcianymi. Nawet nie wiecie, w jakim byliśmy szoku, gdy w ich grze nie znaleźliśmy ani jednej karty! Żarty żartami, ale chcielibyśmy Wam zaprezentować tytuł, który choć prosty, to całkiem ciekawy. Zapraszamy Was na Zaczarowane Drzewo.

Zaczarowane Drzewo to rodzinny tytuł dla 2 – 4 osób w wieku powyżej 6. roku życia, którego partia to około 15 – 20 minut. W pudełku z grą znajdziemy: 44 drewniane pieńki w 4 kolorach (po 11 na gracza), 4 drewniane żetony, 1 duży żeton korony drzewa, drewnianą kość, instrukcję, arkusz z naklejkami. Wykonanie? Bardzo dobre – naklejki idealnie się dopasowują do swoich drewnianych odpowiedników. Drewno jest grube, wytrzymałe, a przede wszystkim ma gładkie krawędzie, co jest bardzo ważne podczas rozgrywki (o czym dowiecie się z dalszej części). Instrukcja jest napisana w bardzo jasny sposób, więc nikt nie będzie miał trudności ze zrozumieniem zasad.

Skoro już o zasadach mowa – każdy z graczy otrzymuje 10 drewnianych pionów oraz 1 drewniany żeton. Zadaniem graczy jest budowanie wspólnego drzewa. Część z drewnianych pionów jest oklejona i mają one specjalne zdolności. W trakcie rozgrywki będziecie rzucać kością z wartościami od 1 do 3 – jej wynik określa, ile pionów będziecie dokładać lub zabierać (!) z drzewa. Jeżeli na szczycie znajdzie się pion ze specjalną zdolnością, to kolejny gracz musi się do niej zastosować. W grze istnieją różne właściwości specjalne – niektóre nakazują zabierać piony zamiast dokładać, inne determinują, że muszą to być 4 piony, a jeszcze inne sprawią, że stracicie kolejkę. Głównym celem graczy jest pozbycie się wszystkich swoich pionów oraz zdobycie po dokładnie 2 piony od pozostałych graczy. Jeżeli to Wam się uda, to jeszcze na koniec musicie dołożyć duży drewniany żeton korony drzewa – jeżeli drzewo się nie przewróci, to wygrywacie.

Zasady są banalnie proste. Tylko od Was zależy, czy będziecie grać „prosto” (co polecamy przy partiach z dzieciakami) czy „krzywo”. Pierwsza opcja to po prostu dokładanie pionów w sposób prosty, jeden na drugim, bez utrudnień. Druga wersja jest dla tych bardziej „wrednych”, czyli układanie pionów bliżej krawędzi, co wpływa na środek ciężkości naszego drzewa – jeżeli ktoś przewróci drzewo, to zbiera wszystkie piony, które spadły.

Zaczarowane Drzewo to ciekawy, prosty tytuł rodzinny. Istnieje też wersja dwuosobowa – każdy z graczy bierze po dwa kolory i grają tak, jak w wersji na 4 osoby. Jest to ciekawe rozwiązanie i pozwala na budowanie strategii tego, jak układać piony, by wygrać (wystarczy, że wygra jeden kolor). Dodatkowo Zaczarowane Drzewo rozwija nie tylko zdolności planowania, ale również opanowanie nerwów i umiejętności zręcznościowe.

Zdecydowanie polecamy ten prosty tytuł od Trefl Joker Line. Zaczarowane Drzewo przyjmie się zarówno w domowym zaciszy przy graniu w mieszanym towarzystwie (dzieci, dziadkowie, rodzice), jak i w klubach z grami, które organizują spotkania z planszówkami. Polecamy sprawdzić i zakupić!

Nazwa: Zaczarowane Drzewo
Wydawnictwo: Trefl Joker Line
Rok wydania: 2019
 
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

 
Trefl Joker Line
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive