3 sty 2020

Lecisz w kulki? - recenzja gry Tricky Ways

Gdy rozmawiamy z różnymi graczami, to zdecydowana większość z nich kojarzy gry abstrakcyjne z matematyką – z reguły bowiem jest tak, że gry te są po prostu „do policzenia”. Gdy dodamy do tego wariant edukacyjny i rozwijający, to już w myślach zaczyna nam wiać nudą. A wcale tak być nie musi i tutaj na potwierdzenie podajemy przykład, czyli grę Tricky Ways.

Tricky Ways to połączenie kulodromów Cuboro, czyli klocków do budowania kulodromów i gry abstrakcyjnej. Do rozgrywki możecie usiąść w 2 – 4 osoby, z graczami powyżej 6 roku życia, a jedna rozgrywka trwa około 30-45 minut. W pudełku z grą znajdziemy planszę, 9 sześcianów z różnymi wariantami „ścianek”, 15 szklanych kulek, 4 pojemniczki, 4 znaczniki punktacji. Wykonanie? Bardzo solidne i co ważne ekologiczne – jest to drewno fasal pochodzące z recyklingu.

Już same klocki są świetną zabawą, bo budowanie z nich kulodromów (tutaj z 9 segmentów, ale jest możliwość kupienie większej liczby klocków) jest super frajdą i rozwija umiejętności przestrzennego widzenia. Ale nas interesuje wariant do grania. Po rozłożeniu, według jednego z podanych schematów, gracz w swojej turze może obrócić/przestawić maksymalnie 3 klocki (przestawianie jest dozwolone tylko na wolne miejsce). Następnie puszcza kulką w wyznaczonym miejscu i zdobywa punkty za pokonane pola. I tutaj są dwie możliwości – jeśli kulka przechodzi „górą” to jest jeden punkt za każde pole, a jeśli przechodzi środkiem (bo są w grze tunele) to punktów jest więcej. Gra się do momentu, aż wszyscy gracze pozbędą się swoich kulek, a zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą punktów.

Tricky Ways to naprawdę dobry, ciekawy produkt z niezłymi walorami edukacyjnymi. Raz, że planujemy ruchy, dwa że musimy myśleć przestrzennie, trzy że musimy tak ułożyć, by jak najwięcej kulek przeszło tunelami. Nas gra bardzo wciągnęła i jeszcze długo po samej rozgrywce siedzieliśmy nad „planszą” i układaliśmy różne układy już typowo dla zabawy, a nie żeby rywalizować.

Tricky Ways od Cuboro sprawdzi się naprawdę dobrze przy dzieciach. Jeśli zaś mają one zamiłowania konstruktorskie, to może to być dla nich wręcz prezent idealny. Polecamy sprawdzić nie tylko Tricky Ways ale wszystkie kulodromy od Cuboro, bo nauka przez zabawę to najlepsze, co może być!

Nazwa: Tricky Ways
Wydawnictwo: Cuboro
Rok wydania: 2019
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Cuboro za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Cuboro

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive