27 sty 2020

Portalon 12 - czyli co szykuje dla nas Portal

W ostatni weekend stycznia odbył się Portalcon, czyli impreza wydawnictwa Portal Games, na której firma ogłasza swoje plany wydawnicze na nadchodzący rok. W tym roku impreza odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W trakcie Portalconu dowiedzieliśmy się o tytułach zarówno licencyjnych, jak i autorskich.

Choć moglibyśmy prezentować Wam, co wyda Portal, to zapewne już to wiecie z ogłoszeń przeróżnych serwisów. Dla tych, którzy jednak nie widzieli jeszcze pełnej listy tytułów, wrzucamy link na końcu tego artykułu. My skupimy się na kilku tytułach, na które najbardziej czekamy i takich, w które mieliśmy okazje zagrać.
Portal Games zapowiedział tytuły dla graczy o różnych gustach. Znajdziemy różne ameritrashe (dodatki do Zombicide, God of War, Mezo, Aeon’s End Legacy i inne), gry karciane (Mystic Vale Big Box, Terrors of London, Dark Souls), euro (Ishtar, Aquatica, Reavers of Midgard) czy suchary (Die Macher, Cooper Island czy Barrage). Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie.
Z gier na licencji, nas najbardziej urzekło kilka, o których czytaliśmy już wcześniej na anglojęzycznych forach. Jak już wspominaliśmy, na naszym fanpage’u na facebooku, najbardziej z gier licencyjnych czekamy na Reavers of Midgard, Terrors of London, Dark Souls i God of War. Po rozegraniu kilku partii stwierdzamy, że musimy tam dorzucić jeszcze Mystic Vale Big Box, Mezo i Barrage.
Reavers of Midgard, czyli kontynuacja Wojowników Midgardu (w Polsce wydani przez Czacha Games) , to piękny worker placement połączony z set collection i dice combat. Masa kombinowania, ciekawe sposoby na wygranie - rozgrywka (choć niepełna) bardzo nam się podobała i mamy nadzieję na szybkie i porządne wydanie gry przez Portal.
Terrors of London – gra dla fanów takich karcianek jak Star Realms, czy Hero Realms. Podstawowa mechanika jest bardzo podobna (dobieramy 5 kart, zagrywamy wszystkie i atakujemy przeciwnika lub kupujemy z targu). Jest jednak kilka ulepszeń – postacie różnych frakcji mogą tworzyć Hordę, która wspólnie wykonuje dodatkowy atak. Są umiejętności dające możliwość zatrzymania jednostki na planszy. Są przedmioty, które zostają na stałe na naszym stole (chyba że przeciwnik je nam zniszczy). Generalnie jest to dobra, ciekawa karcianka, która ma duży potencjał turniejowy.
God of War i Dark Souls – dwie karcianki oparte na dobrze znanych licencjach komputerowych. W pierwszej staczamy rózne walki, by w końcu pokonać Ragnaroka. Wcielamy się w niej w znanych bohaterów takich jak Kratos, Mimir czy Freya. Druga karcianka to kooperacyjna gra, w której mierzymy się z potworami, tworząc swoją talię. Gracze wspólnie decydują, czy „zwiedzają” dalej atakując pomniejsze potwory, czy może atakują bossa, a może idą odpocząć. Nam chyba bardziej do gustu przypadł Dark Souls, ale za mało graliśmy w God of War, by zrobić pełne porównanie.
Mezo – świetne dudes on the map, w którym każdy z nas wybiera swojego Boga, by następnie za pomocą jego wyznawców wygrywać konflikty w regionach i zdobywać punkty. W Mezo mieliśmy okazję grać już wcześniej (co widać na naszym instagramie) i jesteśmy tą grą zachwyceni – masa negatywnej interakcji. Choć w trakcie trwania jednej ery (gra toczy się przez 3) rozegramy 10-15 akcji, to jest tutaj bardzo dużo decyzji, które choć niepozorne, to znacząco wpływają na to, co się dzieje na mapie. I niekoniecznie mają wpływ na region, w którym aktualnie mamy konflikt. Jest to jeden z tych dużych tytułów, na który mocno stawiamy.
Zostały też ogłoszone różne mniejsze gry i dodatki, na które czekamy z niecierpliwością, jak na przykład Escape Tales: Low Memory, dodatek do Bolidów, dodatki do Aeon’s End czy dodatek do naszej ulubionej imprezówki, czyli Decrypto: Napęd CD!
Oczywiście zostały ogłoszone również gry autorskie, a wśród nich nowe tytuły serii Detektyw, dodatki do Osadników Narodziny Imperium jak i Królestw Północy, dodatki do Robinsona oraz rok Molocha, w ramach którego ma wyjść masa ekskluzywnych rzeczy do gier/książek wydanych w świecie Neuroshimy. 
Jako wielcy fani dedukcji, najbardziej oczywiście czekamy na wszystko, co wychodzi w związku z Detektywem. Największą nadzieję pokładamy w Vienna Connection, gdyż zasiada do niej ta sama trójka, co do podstawowego Detektywa (I. Trzewiczek, P. Rymer, J.Łapot). W tej wersji przenosimy się do Europy i wcielamy się w agentów CIA. W trakcie rozgrywki będziemy rozszyfrowywać tajne raporty, wchodzić w interakcje z obcymi wywiadami czy zarządzać nowymi zasobami jak donosiciele czy łapówki. Gra zapowiada się świetnie, a akcja dzieje się w czasie Zimnej Wojny. Czekamy!

Trochę mniej czekamy na Sezon 1, gdyż, jak wynika z zapowiedzi, to raczej tytuł dla ludzi, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z Detektywem. Oczywiście z chęcią zagramy, jednak mimo wszystko czekamy na wyżej opisany tytuł.
Z niecierpliwością czekamy też na Dig Deeper z serii sygnowanej Detektywa, którą zrobił Rob Daviau. Trochę pociągnęliśmy za język niektórych pracowników Portalu, jednak za wiele nam nie powiedzieli. Z otrzymanych szczątkowych informacji możemy Wam powiedzieć, że warto czekać ;)
Cóż Wam więcej możemy powiedzieć. Impreza była bardzo udana – miejsce idealnie dobrane pod liczbę osób. Masa stołów do grania, osobna strefa z zapowiedzianymi nowościami, gdzie pracownicy Portalu dzielnie tłumaczyli zasady. Ciekawe prelekcje i wydarzenia, konkursy i spotkania. Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać zarówno z twórcami (Trzewiczek, Łapot, Ropka), grafikami („Night, Morano), jak i ze znajomymi z mediów (Znad Planszy, Geek Factor). Wszyscy zadbali o to, by ta impreza była niezapomniana – masa wspomnień z pewnością pozostanie z nami na długo.

Kompletne plany wydawnicze: https://portalgames.pl/pl/zapowiedzi-portal-games-na-2020-rok/


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive