9 sty 2020

Rozwiążesz sprawę? - recenzja gry Śledztwo

Gry  kooperacyjne to dość specyficzna grupa, w której biorący udział w rozgrywce grają przeciwko grze. W naszej kolekcji mamy wiele takich gier (Pandemic, Detektyw, Aeon’s End czy Harry Potter: Hogwarts Battle). Od Edgard Języki Obce otrzymaliśmy grę Śledztwo, którą dziś chcielibyśmy Wam przedstawić.


Śledztwo to  towarzyska gra karciana, w którą można zagrać w dowolną liczbę gracze (choć optymalnie sprawdza się w grupie 4-5 osobowej lub drużynowo w 8-10) powyżej 15 roku życia. Ciężko tutaj jednoznacznie określić czas rozgrywki, bo wiele zależy od graczy, ale można przyjąć, że średnio jedna partia trwa około 20-30 minut.

W pudełku znajdziemy masę kart – 65 kart Śledztwa, 33 karty Zbrodni, 2 karty pytań, 8 kart narratora i oczywiście instrukcję. I tutaj musimy ową instrukcją pochwalić – jest napisana w sposób naprawdę jasny, jednoznaczny i zawiera wiele przykładów, a to się ceni. Jeżeli chodzi o wykonanie to jest ono dobre, nie można nic im zarzucić.  

Zasady są proste do zrozumienia, a gra jest całkiem dobrą propozycją dla ludzi lubiących odgadywanie i/lub opowiadanie historii. Zarówno w wariancie podstawowym jak i zaawansowanym jeden z graczy wciela się w świadka zdarzenia. Na środku stołu rozkładamy po 4 karty z talii podejrzanych, miejsc, przedmiotów, osób i motywów. Świadek dociąga kartę zbrodni na której ma napisane różne pytania na które musi odpowiedzieć, układając swoją historię wydarzeń. W wariancie podstawowym, pozostali gracze zostają śledczymi, którzy mają za zadanie odgadnąć co się wydarzyło. Otrzymują oni kartę zbrodni od świadka i zaczynają go przepytywać – pytania mogą być jedynie zamknięte i nie mogą być dosłowne. W wariancie zaawansowanym gracze nie widzą karty zbrodni oraz mogą podzielić się na dwie grupy, które zadają pytania na zmianę i ta drużyna która będzie bliżej prawdziwej (czyli wymyślonej przez świadka) zwycięża grę.

Śledztwo to naprawdę ciekawa gra narracyjna, która pozwala puścić wodze fantazji. Choć nie ma tu zdobywania punktów czy bezpośredniej rywalizacji (oczywiście mówimy o wariancie podstawowym), to gra daje wiele frajdy zarówno dla świadka, który wymyśla historię jak i dla śledczych, którzy muszą tę historię odgadnąć.

Śledztwo to ciekawa gra na imprezę, bo można do niej usiąść w wiele osób i każdy się będzie dobrze bawić. Polecamy Wam sprawdzić zarówno tę wersję jak i Investigation czyli wersję angielską, która również świetnie sprawdzi się przy nauce języka angielskiego. Polecamy!


Nazwa: Śledztwo

Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2019

Grę najtaniej kupisz TUTAJ
Dziękujemy wydawnictwu Edgard za przesłanie egzemplarza recenzenckiego


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive