28 sty 2020

Opisz stworka swojej drużynie – recenzja gry Banda Stworów

Pewnie znacie grę Tabu? Trzeba w niej przekazywać hasła swojej drużynie, ale nie można używać konkretnych słów wskazanych na kartach. Opisywana w tym artykule gra ma bardzo podobną mechanikę, ale tematycznie trochę się różni. Chociaż Halloween już za nami, to zapraszamy na recenzję gry Banda Stworów wydawnictwa Trefl Joker Line.

Banda Stworów to logiczna gra planszowa na spostrzegawczość, w którą można grać już od 2 osób w wieku 7+. W grze będziecie, własnymi słowami, opisywać potworki na wylosowanych kafelkach tak, aby wasza drużyna prawidłowo je zidentyfikowała wśród drugiego kompletu rozłożonego na stole. Jednak żeby nie było za łatwo, co rundę będą się zmieniać kategorie słów zakazanych do opisywania tych zabawnych stworków.

Gra nie zawiera wielu elementów. Składa się z dwóch takich samych zestawów kafelków stworków — po 54 sztuki każdy — klepsydry, dwóch kości oraz instrukcji. Kafelki są nadrukowane na grubszej tekturze, więc wytrzymają niejedną partyjkę z dziećmi. Ilustracje w grze to głównie obrazki sympatycznych potworków. Mają one dużo detali, aby można było bardzo dokładnie je opisać własnymi słowami. Zdecydowanie będą przykuwać uwagę najmłodszych, bo stworki są bardzo kolorowe i śmieszne.

Rozgrywka w grę Banda Stworów jest bardzo prosta. Najpierw musicie się podzielić na drużyny — dwie lub więcej. W swojej turze, wybrana osoba z aktywnej drużyny rzuca kośćmi, aby wylosować kategorię słów zakazanych podczas opisywania stwora. Od tego momentu gracz ten dobiera kafel ze stosu i stara się jak najdokładniej opisać postać z niego, aby jego drużyna mogła znaleźć brata bliźniaka danego stworka. Warto precyzyjnie opisywać tytułowe stworki, bo im więcej prawidłowo wskaże wasza drużyna, tym więcej punktów zdobędziecie. A wszystko to oczywiście w czasie wyznaczonym przez klepsydrę.

Możecie sobie pomagać przez dyskusję i zadawanie dodatkowych pytań. Jednak narrator musi pamiętać o niedozwolonych słowach, a także, by nie pomóc bezpośrednio w zlokalizowaniu potworka. Jeśli drużyna poprawnie wskaże kafelek, zabiera go do swojej puli jako punkt. Jeśli się jednak pomyliła, to dany potworek wraca na spód stosu dobierania kafli. Wygra ta drużyna, której stos wskazanych kafli potworków jest pokaźniejszy.

Bardzo polecamy grę Banda Stworów wydawnictwa Trefl Joker Line. Dzięki temu tytułowi, dzieci nie tylko dobrze spędzą czas przy planszówce, ale będą rozwijać również wiele ważnych umiejętności. Bowiem w grze ćwiczymy nie tylko spostrzegawczość i refleks, ale też pracę pod presją czasu. Nie raz się zdarza, że narrator się zatnie, bo braknie mu już przymiotników do opisania potworka. Wtedy nietrudno o pomyłkę i użycie zabronionej w tej turze cechy. Mogą to skrzętnie wykorzystać nasi przeciwnicy!

Banda Stworów to naprawdę przyjemna pozycja dla młodszych graczy. Dzięki swoim walorom rozwijającym, można z powodzeniem grać w nią w zaciszu domowym ze swoimi pociechami, ale także w szkołach, przedszkolach czy kursach językowych. Tak, kursach językowych — będzie to ciekawe urozmaicenie lekcji o częściach ciała czy kolorach.

Dużą zaletą gry Banda Stworów jest fakt, że nie ma w niej ograniczenia liczby uczestników rozgrywki. Możecie grać w tyle osób, ile krzeseł dostawicie do waszego stołu. Co więcej, jeśli znudzą się wam podstawowe warianty gry, zawsze możecie spróbować wymyślić własne reguły. Kto powiedział, że zwykła gra memo musi być nudna?

 Nazwa: Banda Stworów
Wydawnictwo: Trefl Joker Line
Rok wydania: 2019

Dziękujemy wydawnictwu Trefl Joker Line za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
 Trefl Joker Line
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive