3 lut 2020

Wyruszysz, by rozwiązać wszystkie zagadki? - recenzja gry książkowej Dziennik: Wyprawa 1907

Często zdarzają się w naszym życiu sytuacje, w których nie mamy możliwości zagrania w gry planszowe (czy to pobyt w szpitalu i brak kompanów i miejsca, czy to droga w autobusie lub pociągu), a warto byłoby sobie jakoś umilić czas. Dobrym na to sposobem są gry paragrafowe i książki z zagadkami – recenzowaliśmy w zeszłym roku dla Was Dziennik 29, a dziś chcieliśmy Wam przybliżyć Dziennik: Wyprawa 1907.

Dziennik: Wyprawa 1907 to druga odsłona (choć nie fabularna) Dziennika 29, w teorii dla 1 gracza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwiązywać zagadki w większym gronie – w końcu im więcej głów, tym lepiej. Ciężko tutaj zdeklarować czas gry – wszystko zależy od tego, jak dobrze będziecie sobie radzić z zagadkami, a mamy ich 44. Jeżeli chodzi zaś o poziom trudności, to został on troszkę podwyższony w stosunku do poprzedniej odsłony.

W dużej mierze reguły gry są takie same – mamy zagadkę, do której musimy znaleźć rozwiązanie, a te wpisujemy na dedykowanej stronie. Jeżeli poprawnie odpowiedzieliśmy, to otrzymujemy 2 punkty i przechodzimy dalej. Jeżeli zaś błędnie, to próbujemy dalej. Możemy też wziąć 2 podpowiedzi – przy czym pierwsza to -3 punkty, druga -6 punktów, a sprawdzenie wyniku to -9 punktów. Bazowo mamy 100. Po co nam punkty? Ano tylko po to, aby wiedzieć po zakończonej grze, jak dobrze nam poszło.

W stosunku do Dziennika 29, w Wyprawie 1907 wprowadzono kilka zmian. Przede wszystkim dodano główną fabułę – historię marynarza, który przyjmuje nowy kontrakt na wypłynięcie w morze. Dalej będziemy już poznawać jego historię. Nowością jest też wprowadzenie punktów, które są określane punktami szaleństwa. Mieliśmy jednak nadzieje, że to się z czymś dalej wiążę, że może punkty mają wpływ na zakończenie – niestety to tylko statystyka do porównywania ze znajomymi. Jest jeszcze jedna znacząca, acz niezrozumiała dla nas zmiana – w Dzienniku 29 wszystko, co było potrzebne do rozwiązania zagadki, było w książce, a w Wyprawie 1907 w książce jest fragment, a reszta znajduje się w smartfonie – jak dla nas to bardzo nietrafiony pomysł.

Czy powyższe małe narzekanie powoduje, że uważamy ten gamebook za słaby? Otóż nie – Wyprawa 1907 to nadal świetna książka, w której zawarte są trudne łamigłówki. Naszym zdaniem jest to tytuł, który powinien znaleźć się na półce każdego fana rozwiązywania przeróżnych zagadek. Jeżeli szukasz rozbudowanej fabuły, bądź szukasz gry, w którą będziesz mógł zagrać ponownie (po całym przejściu) to niestety, ale Wyprawa 1907 nie będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Polecamy każdemu sprawdzić zarówno Dziennik 29 jak i Dziennik: Wyprawa 1907 – i to dokładnie w tej kolejności, bo w pierwszej odsłonie nauczycie się, jak rozwiązywać tego typu zagadki, a w drugiej części sprawdzicie swoje umiejętności. Za tak niską cenę, to wręcz grzech nie posiadać tych gamebooków w swojej kolekcji! 


Nazwa: Dziennik: Wyprawa 1907
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2019
Najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
FoxGames


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive