27 lut 2020

Kościane domino wchodzi do gry! - recenzja gry Kingdomino Duel

Seria Kingdomino gości w naszym Stertowym domu już dwa lata – najpierw recenzowaliśmy Kingodmino (jeszcze od GFP), potem Queendomino, a na końcu dodatek Era Gigantów. Gry bardzo dobrze się u nas przyjęły, więc informacja o wydaniu Kingdomino Duel bardzo nas ucieszyła. Dziś to właśnie ten tytuł chcielibyśmy Wam zaprezentować!


Kingdomino Duel to dwuosobowa, kościana odmiana tradycyjnego Kingdomino, w którym jedna partia to około 20 minut. Ładne, małe pudełeczko, które idealnie pasuje na wyjazdy, zawiera: 4 kości, notes 100 kartkowy (z jednej strony mapa, z drugiej umiejętności), 2 ołówki i instrukcję. Wykonaniu nie można niczego zarzucić, ale do tego już nas przyzwyczaiło zarówno Blue Orange, jak i Foxgames.

Zasady rozgrywki są banalnie proste, a jeśli ktoś zna tradycyjne Kingdomino, to złapie je jeszcze szybciej. W kościanej wersji również będziemy budować swoje małe królestwo, w którym będziemy zbierać te same symbole. Tak jak w Kingdomino zbieraliśmy te same obszary i korony na nich, tak tutaj będziemy zbierać herby tarcz i zaznaczać przy nich X (zamiast koron). Gracze otrzymują po jednej kartce z mapą, a na środku stołu kładziemy kartkę ze stroną umiejętności – co ważne, nie wyrzucajcie zużytych kartek, bo ich druga strona przyda Wam się w przyszłych partiach! Rozgrywka przebiega tak, że pierwszy gracz (zmienia się co rundę) rzuca wszystkimi czterema kostkami. Wybiera z nich jedną, drugi gracz wybiera 2 i pierwszy gracz otrzymuje ostatnią. Para kości musi być umieszczona w królestwie zgodnie z zasadami (nie można jej rozdzielić, przynajmniej jeden symbol musi pasować), a następnie, każdy z graczy zakreśla na stronie z umiejętnościami właśnie dołożone symbole. Gracz, który jako pierwszy zapełni wszystkie kratki przy umiejętności, zdobywa ją, a drugi gracz już nie ma takiej możliwości. Umiejętności jest kilka, a wśród nich na przykład: możliwość jednorazowego podzielenia kostek, możliwość dołączenia kostek, które nie pasują, zmianę symbolu na kości i jeszcze kilka innych. Gra się toczy do momentu zapełnienia przez co najmniej jednego gracza całej swojej mapy lub doprowadzenie do sytuacji, gdzie nie ma jak dołożyć już swoich kostek. Punkty liczymy tak jak w planszowych wersjach – mnożymy liczbę X przez liczbę pól z tym samym herbem i robimy to dla każdego pola. Umiejętności mogą nam jeszcze dodać inne punkty, a gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Kingdomino Duel świetnie wpisuję się w tę serię. Gra jest przyjemna, do zagrania praktycznie w każdym miejscu, daje możliwość pokombinowania, ale jednocześnie jest bardzo przystępna. Nam bardzo spodobało się to, że została dodana rywalizacja pomiędzy graczami nie tylko na punkty, ale i na umiejętności – zdarzało nam się dobrać kość, która nie będzie nam do końca pasować, ale przyniesie nam odpowiednią umiejętność i to przed przeciwnikiem.

Kingdomino to już marka sama w sobie. Ten najnowszy, dwuosobowy tytuł z kategorii roll&write jest bardzo udanym przeniesieniem z wersji planszowej. Kingdomino Duel sprawdzi się zarówno u starych wyjadaczy, jak i u nowych graczy. Małe pudełeczko zamykane na magnes świetnie sprawdzi się w podróży – w końcu wystarczy nam tylko kawałek miejsca, żeby rzucać kostkami i miejsce na kolanie, by narysować dany herb.

Serdecznie polecamy Wam zagranie i zakupienie Kingdomino Duel. W tej cenie naprawdę trudno znaleźć tak dobry tytuł. Szybki, trochę wredny, ale przyjemny. No i mały, idealny na wyjazd, zasady do wytłumaczenia w minutę! Sprawdzi się również u tych, którzy średnio przepadają za grami roll&write – polecamy spróbować ich przekonać właśnie za pomocą tej gry!


Nazwa: Kingdomino Duel
Wydwnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ
Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przesłanie egzemplarza recenzenckiego:FoxGamesShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive