5 lut 2020

Wiosną wszystko budzi się do życia – recenzja gry Everdell

Jaka jest najładniejsza gra planszowa, w jaką ostatnimi czasy mieliście przyjemność zagrać? Nam w pierwszej chwili do głowy przychodzi Feudum lub Solenia. Ale nie można zapominać o Kanagawie czy Karmace. Gier z pięknymi ilustracjami na pewno nie brakuje. Dziś mamy przyjemność przedstawić wam kolejną perełkę, wydaną przez wydawnictwo Rebel.

Everdell, bo o tej grze mowa, to planszowa gra karciana dla 1-4 graczy w wieku 14+. W grze będziecie budować własne miasto w tytułowej dolinie, zagrywając karty stworzeń i budowli. Dowodzona przez was grupka zwierząt (do wyboru mamy jeże, żółwie, wiewiórki i myszy) ma za zadanie zbierać surowce, dzięki którym wzniesiecie prężne miasto i przygotujecie się do kolejnej zimy. Gracz, którego miasto będzie najlepiej rozbudowane, wygra rozgrywkę.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, ilustracje w grze Everdell są przepiękne. Już z okładki dużego pudełka bije pewnego rodzaju bajkowość, występująca praktycznie na każdej karcie. Zapewniamy, że spędzicie sporo czasu na samym oglądaniu obrazków, zanim zaczniecie właściwą rozgrywkę. A co zobaczymy po otwarciu pudełka? Dużo, bo aż 128 kart stworzeń i budowli, 11 kart lasu z dodatkowymi polami akcji, 16 kart wydarzeń, 4 żetony wydarzeń podstawowych, drewniane figurki robotników, mnóstwo żetonów oraz znaczniki surowców. No i oczywiście planszę oraz instrukcję. O czymś zapomnieliśmy? Oczywiście! O Wiecznym Drzewie – rozkładamy je do każdej rozgrywki, a dzięki niemu nasza gra planszowa toczy się w trzech wymiarach! Świetny bajer, który idealnie pasuje do leśnego tematu gry, a i cieszący oko. Całość prezentuje się bardzo dobrze. Komponenty są trwałe, a na uwagę zasługują również surowce – zwłaszcza jagody, które wykonane są z gumy.

Dobrze. Przyjrzeliśmy się wykonaniu, czas więc na przetrwanie czterech pór roku. Bo tyle trwa rozgrywka – każda pora roku reprezentuje jedną rundę, w których trakcie gracze kolejno wykonują po jednej akcji. Ale jeszcze parę słów o przygotowaniu rozgrywki. Dosłownie parę, bo wystarczy rozłożyć planszę i drzewo, wyłożyć surowce w odpowiednie miejsca, wylosować karty lasu i karty wydarzeń, które będą obowiązywały w tej partii oraz potasować talię kart stworzeń i budowli i wyłożyć 8 z nich na polanę. Dodatkowo, każdy z graczy otrzymuje 2 startowych robotników i odpowiednią liczbę kart na rękę (pierwszy pięć, drugi sześć itd.) W swojej turze gracz ma do wyboru trzy akcje. Pierwsza z nich to wyłożenie pionka na planszę i wykonanie akcji z pola lub karty. Druga to wybudowanie karty w swoim mieście, po opłaceniu jej kosztu w surowcach. Trzecią i ostatnią możliwością, a wręcz koniecznością, jest przygotowanie się do nowej pory roku. Dzieje się to w momencie, gdy nie mamy opcji wykonania żadnej akcji – wyczerpaliśmy się z robotników i zapasów, bądź gdy sami zdecydujemy, że chcemy spasować. Po każdej porze roku dostajemy specjalne bonusy, ale najważniejszym z nich jest pobranie kolejnego pracownika. Z każdą porą roku będziemy mieć ich więcej do dyspozycji. I tak partia trwa cały rok… Znaczy się, aż wszyscy gracze przejdą przez wszystkie pory roku. Następuje wtedy podliczenie punktów, a gracz z ich największą ilością – zwycięży.

Ot tyle z zasad. Wydawać by się mogło, że Everdell to prosty tytuł o zagrywaniu kart i pobieraniu surowców. Nic bardziej mylnego. Gra będzie twardo weryfikowała nasze plany już od pierwszej pory roku, która skończy się szybciej, niż się nam wydaje i zostawi z poczuciem, że nic nie zrobiliśmy. Gra rozkręca się jednak z każdą kolejną rundą. Jak? Combosami! Warto tutaj wspomnieć, że za karty można płacić nie tylko surowcami. Niektóre budynki pozwalają przywołać konkretne stworzenie za darmo. Tak więc budując Karczmę, możemy od razu aktywować Karczmarza, którego trzymaliśmy na ręce od początku gry. I tym sposobem okazuje się, że kończy nam się dozwolone miejsce w naszej leśnej metropolii.

Everdell to świetna gra karciana, którą można pokazać początkującym graczom, aby wprowadzić ich w świat planszówek. Bajkowe ilustracje i całkiem przystępne zasady powinny się spodobać osobom, które na co dzień nie mają styczności z takimi grami. Warto tutaj zaznaczyć, że najlepiej się gra w pełnym składzie. Łatwiej jest wtedy komuś przeszkodzić, podbierając mu kartę ze stołu. Przez co sami musimy się również pilnować i na bieżąco weryfikować swoje plany. Co więcej, warto zapoznać się na początku z kartami wydarzeń, które dają dodatkowe punkty za spełnienie warunków i być szybszym w ich realizacji od przeciwników.

Gra Everdell bardzo się nam spodobała i na pewno nie raz jeszcze do niej zasiądziemy, w każdym towarzystwie. Tytuł ten urzekł nas swoją prostotą, ale jednocześnie dużą dawką czytania kart i sprawdzania, które ich połączenie bardziej się opłaci. Warto też zaznaczyć, że z każdą kolejną partią będą się zmieniać cele do zrealizowania oraz karty lasu, czyli pola, na które można wysłać swoich robotników. Jest to ciekawy zabieg, który sprawia, że gra jest jeszcze bardziej regrywalna.

Serdecznie polecamy tytuł Everdell wydawnictwa Rebel wszystkim graczom. Początkującym, aby zobaczyli, że gry mogą być nawet trójwymiarowe. Zaawansowanym, bo możliwości kombinowania w grze jest bez liku. A jeśli jesteście osobami, które lubią dodać trochę klimatu do swoich rozgrywek, to spróbujcie zabrać swój egzemplarz na wycieczkę do lasu! Bo wiosna już tuż, tuż!


Nazwa: Everdell
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2020
Grę kupisz w Księgarni Internetowej Gandalf.com.pl

Dziękujemy księgarni Gandalf za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Księgarnia Internetowa Gandalf.com.pl

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive