10 wrz 2019

Rozszerz swoje kafelkowe królestwo! – recenzja dodatku do gry Kingdomino – Era Gigantów

Recenzowane przez nas parę lat temu Kingdomino miało swój urok i wciąż pozostaje świetną grą. Jednak jeśli coś dobrego może być jeszcze lepsze – to dlaczego nie! Chcemy wam przedstawić mały dodatek do wspomnianej gry, który całkowicie zmieni wasze rozgrywki. Proszę Państwa, nastała Era Gigantów.

Kingdomino: Era Gigantów wydawnictwa FoxGames to dodatek do gier Kingdomino i Queendomino. W rozszerzeniu znajdziemy kilka nowych rozwiązań. Jednak najważniejszym z nich jest wprowadzenie zestawu elementów dla piątego gracza oraz komplet nowych kafli celów, które sprawią, że każda rozgrywka będzie inna. Dodatkowo, do waszego królestwa mogą wprowadzić się tytułowi Giganci, którzy przysporzą wam wielu kłopotów podczas finalnej punktacji.

W pudełku dodatku znajdziemy dużo dobroci. Wspomniany wcześniej zestaw dla piątego gracza, notatnik, nowe kafelki (płytki Gigantów oraz zadań) oraz super gadżet – wieżę do dobierania płytek. Dzięki niej kafelki są uporządkowane i nie uciekają nam gdzie popadnie. Dobiera się je bardzo łatwo, a wieża zamykana jest na magnes. Wszystko pasuje jak ulał. Kolejną nowością są pionki gigantów, które są faktycznie gigantyczne. Czasem wręcz zasłaniają nam pole widzenia na własnej planszy. Elementy są trwałe i nieprędko ulegną zniszczeniu. Jeśli jesteście osobami, które cenią sobie miejsce na regale – możecie pokombinować tak, by zmieścić dodatek z podstawką. Całość okraszona jest sympatycznymi grafikami, które dobrze znamy z podstawowej wersji gry.

Giganci, kafle celów, wieża do dobierania. Wszystko to ciekawie brzmi, ale jak to działa? Już śpieszymy z wyjaśnieniami. Mechanicznie Era Gigantów niczego nie zmienia – w dalszym ciągu w każdej rundzie gracze wybierają nową płytkę i dołączają ją do swojego królestwa. Jeśli jednak w rozgrywce bierze udział mniej niż pięć osób, to należy (zachowując odpowiednie zasady) odrzucać kafle, zanim gracze dokonają wyboru kartoniku, który przyłączą w tej rundzie. Jeśli na właśnie dobranym kaflu widnieje ilustracja giganta – gracz musi dobrać jedną jego figurkę i postawić na jednej ze swoich koron w królestwie. Tak zakryte korony nie są punktowane na koniec gry. Aby się pozbyć intruza, należy dobrać kafel z widocznymi śladami stóp. Wtedy trzeba przesunąć giganta do królestwa przeciwnika. Ot, taka negatywna interakcja się rysuje. W podstawowej wersji Kingdomino można było urozmaicić rozgrywkę kilkoma dodatkowymi zasadami. Era Gigantów wnosi aż 17 różnych płytek zadań, a każda z nich to inna droga do zdobycia dodatkowych punktów! Waszym celem może być dokładanie odpowiedniego terenu naokoło zamku, bądź też w narożnikach królestwa. Albo będziecie mogli zdobyć dodatkowe punkty, gdy wasz zamek znajdzie się w rogu całego terenu. Możliwości i kombinacji jest sporo!

Tak oto prezentuje się dodatek do gier Kingdomino oraz Queendomino pod tytułem Era Gigantów. Chociaż rozszerzenie można zastosować do obu tytułów, to my proponujemy pozostać przy połączeniu Gigantów z Kingdomino. „Żeńska” wersja ma już w sobie wystarczająco dużo zasad bez dodatków. Sądzimy, że Era Gigantów to świetne dopełnienie podstawowej wersji.

Potężnym plusem jest fakt, że dodatek wnosi możliwość rozgrywki dla piątego gracza. Dodatkowo, osoby lubiące negatywną interakcję na pewno docenią mechanikę gigantów i nie będą chciały wracać do gołej i nudnej podstawki. Mimo iż dodano wiele nowych celów, które urozmaicają absolutnie każdą rozgrywkę, to wciąż czuć, że gra jest dobrze zbalansowana. Jeśli noga nam się podwinie z ilością gigantów w królestwie, to zawsze możemy się uratować realizując cele dodatkowe. Giganci dodają lekkiego stresu, ponieważ usuwają z finalnego punktowania jedną koronę. A czasem ta jedna korona może przeważyć szalę na naszą niekorzyść.

Serdecznie polecamy dodatek do gry Kingomino: Era Gigantów wydawnictwa FoxGames. Jeśli jesteście fanami serii to jest to pozycja obowiązkowa. Nie dość, że dobrze wygląda na półce, to wnosi sporo dobrych i przemyślanych rozwiązań, które urozmaicają rozgrywki w te królewskie domino.Nazwa: Kingdomino – Era Gigantów
Wydawnictwo: FoxGames
Rok: 2019
Sugerowana cena: 50zł
Dziękujemy wydawnictwu Foxames za przesłanie egzemplarza recenzenckiegoShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive