14 wrz 2019

Pokaż, opisz i naśladuj! - recenzja gry Kalambury od Kapitana Nauki

Czasami na naszej stronie możecie poczytać o grach dla tych najmłodszych. Od pewnego czasu staramy się dobierać takie gry w tej kategorii, które niosą ze sobą wariant edukacyjny, a dodatkowo które możemy wykorzystać w szkole na lekcjach języka angielskiego. Kolejnym takim tytułem, który do nas trafił, są Kalambury od Kapitana Nauki.

Kalambury to gra od dwóch osób w wieku od 3 lat. W kartonowym pudełku znajdziecie 110 kart z rysunkami i oznaczeniami czy dane hasło trzeba opisać, narysować, pokazać czy naśladować dźwiękiem. Karty zilustrowane zostały przez Anne Kleszczewską.

Wydanie gry jest dość proste – kartonowe pudełko, na której raczej trzeba uważać by nam się nie zniszczyło, karty „standardowe”, ale za to ładnie zilustrowane oraz instrukcja. Same elementy poza pudełkiem powinny Wam starczyć na dłużej.

Zasady gry są bardzo proste, jak to w kalamburach. Gracz dobiera kartę z rysunkiem, na której ma zaznaczone czy dane hasło ma pokazać, narysować opisać słowami czy naśladować dźwiękiem. Pozostali gracze starają się odgadnąć o jakie hasło chodzi i jeśli im się to uda to pokazujący zdobywa punkt i swoją kolejkę zaczyna kolejny gracz.

Niektórzy z Was mogą być zdziwieni, że próg wejścia to tylko 3 lata. Jest to spowodowane faktem, że na kartach nie ma ilustracji, dzięki czemu już tak małe dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, mogą zasiąść do rozgrywki. Oczywiście czasem mogą potrzebować pomocy, ale w końcu to gra rodzinna, więc bardziej liczy się zabawa niż rywalizacja.

Dzięki zasadzie narzucania tego jak ma być pokazane dane hasło u dzieci rozwija się wiele różnych umiejętności. Po pierwsze, Ci najmłodsi, mogą poznać nowe słowa i ich znaczenia. Przy pokazywaniu rozwija się aspekt ruchowy dziecka i umiejętności wyrażania swoich myśli w sposób niewerbalny. Przy konieczności opisywania rozwija się myślenie logicznie jak i kreatywność i wyobraźnia. Przy rysowaniu rozwijamy część artystyczną dziecka. Jak widzicie – same plusy!

Na początku wspomnieliśmy o nauce języka angielskiego i choć w tej grze nie występują żadne słowa to nie stoi to na przeszkodzie. Po prostu gramy z dziećmi po angielsku, a w zależności od ich poziomu zaawansowania, stosujemy różne zasady. Z najmłodszymi gramy tylko na proste karty jak np. zwierzęta, które dzieci muszą zgadnąć po angielsku. Ze starszymi stosujemy już więcej kart, a opisywanie i zgadywanie kart jest w języku angielskim. Dodatkowo instrukcja jest w dwóch językach angielskim i polskim.

Gra rodzinna Kalambury to prosta, acz fajna gra. Tutaj ewidentnie liczy się zabawa, a mniej rywalizacja, więc zdecydowanie polecamy ją rodzicom i nauczycielom, do grania z dziećmi. Naszym zdaniem warto mieć w swojej kolekcji tę grę, gdyż niesie sporo walorów edukacyjnych, a dodatkowo jest w stosunkowo niskiej cenie. Jeśli szukacie ciekawej gry do grania z dzieciakami to sięgnijcie po Kalambury od Kapitana Nauki.

Nazwa: Kalambury
Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2019
Sugerowana cena: 34,90zł
Dziękujemy wydawnictwu Edgard za przesłanie egzemplarza recenzenckiego

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive