1 mar 2020

Sprawdzisz się jako ogrodnik? - recenzja gry Ishtar: Ogrody Babilonu

Bruno Cathala – uznany na całym świecie projektant gier planszowych. Twórca takich hitów jak Kingdomino, 7 Cudów Świata: Pojedynek czy Pięć Klanów. Najnowsza gra tego uznanego autora miała w lutym premierę za pośrednictwem wydawnictwa Portal Games. Tak, mowa tutaj o pięknie wydanym Ishtar: Ogrody Babilonu. Zapraszamy!

Ishtar: Ogrody Babilonu to rodzinna gra, w której wcielamy się w królewskich ogrodników. Do rozgrywki zasiądziemy w 2 – 4 osoby w wieku, naszym zdaniem, powyżej 12 roku życia. Jedna partia, w zależności od liczby graczy, to około 45 – 60 min. W pudełku z grą znajdziemy: 4 plansze graczy, 6 plansz terenu, 1 plansza Dywanu, 42 kafelki Roślinności, 8 żetonów Rabat, 26 kart Drzew, 6 kafelków Mis, 20 Drzew, 6 Fontann, 114 Klejnotów (w 3 kolorach), 16 Asystentów, 1 Konewka, 1 notatnik, arkusz przygotowania rozgrywki ze skrótem zasad.

Wykonanie gry stoi na bardzo wysokim poziomie. Grube kafelki, bardzo ładne drewniane drzewa, czytelna plansza jak i czytelne karty. Wypraska jest wykonana w taki sposób, że wszystkie elementy mają swoje miejsce, do tego kafelki są zakryte, dzięki czemu nic nie lata w pudełku podczas transportu. Wielki plus!

Ishtar jest w miarę prostą grą w której, w dużej mierze, naszą akcją jest wybranie w którym miejscu na planszy ułożymy kafelek. Może on nam dać bonusy w postaci klejnotów albo przewagę przy fontannach – obie z tych rzeczy są równie ważne, gdyż za klejnoty możemy kupować specjalne umiejętności, które będą nam punktować na koniec gry, a przewaga w fontannach daje nam punkty w zależności od ich koloru. Swojego ogrodnika możemy kłaść tylko w konkretnych momentach – wtedy, gdy na dokładanym kafelku jest symbol ogrodnika lub joker (dzięki umiejętnościom również w innych sytuacjach). Gra toczy się, aż wyczerpią się dwa stosy z kafelkami – wtedy dogrywamy rundę do końca i podliczamy punkty.

To w wielkim skrócie zasady Ishtara. Są one proste, ale jest przy czym kombinować w trakcie rozgrywki – kafelki trzeba układać w odpowiednie miejsca, tak by sobie pomóc, ale i przyblokować przeciwników. W zależności od liczby graczy będzie zmieniać się wielkość planszy i liczba kafelków.

W tym najnowszym tytule od Bruno odnajdziemy wiele strategii, jak na tak rodzinna grę, które mogą nas doprowadzić do wygranej. Jest to naprawdę miły i przyjemny tytuł do pokazania nowoczesnych gier planszowych. Z pewnością sprawdzi się on jako pozycja, która wprowadzi nowych graczy do świata planszówek.

Serdecznie polecamy Wam Ishtara wydawnictwa Portal Games. Gra jest przyjemna, ładnie i solidnie wykonana. Sprawdzi się zarówno wśród tych co znają gry, jak i jako wprowadzenie do świata gier planszowych. Zatroszczcie się o Ogrody Babilonu i stwórzcie najpiękniejszy z 7 cudów świata!

Nazwa: Ishtar: Ogrody Babilonu
Wydawnictwo: Portal Games
Rok: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Portal Games za przesłanie egzemplarza recenzenckiego 

Portal GamesShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive