28 paź 2015

Wygraj ten pojedynek! - recenzja gry 7 Cudów Świata: Pojedynek

Stań oko w oko ze swoim przeciwnikiem w znanej na całym świecie grze 7 Cudów Świata! Wydawnictwo Rebel.pl wydało grę 7 Cudów Świata: Pojedynek, czyli zmodyfikowaną wersje światowego hitu. W nowej odsłonie przyjdzie nam się zmierzyć  jeden na jednego!

7 Cudów Świata to gra, która zyskała uznanie graczy na całym świecie. Spotkałem się jednak z opinią, że jest średnio przeskalowana na 2 graczy, gdyż system tworzenia talii, przez wymianę kartami z innymi graczami, był dość przewidywalny. Czy to właśnie spowodowało, że Antoine Bauza, twórca gry, postanowił stworzyć osobną grę tylko dla dwóch graczy?

W nowej odsłonie tej świetnej gry wprowadzono parę zmian. Nie dociągamy kart poprzez wymianę z graczami, tylko rozkładamy 20 kart z każdej epoki w ustalony sposób i dobieramy na zmianę z naszym przeciwnikiem. Jest do świetne rozwiązanie dla dwuosobowej rozgrywki, które sprawdza się o wiele lepiej niż tzw. draft. Należy wspomnieć, że nie wszystkie karty są od razu odsłonięte i dostępne!

Dodatkową zmianą są również same cuda. Nie dostajemy po 1, a po 4 (w zasadzie to wybieramy na zmianę, według konkretnych zasad), ale idea wybudowania tylko 7 została zachowana. Zmienił się również system handlu – teraz za odrzucenie karty dostajemy 2 monety oraz dodatkowo jedną za każdą złotą kartę w naszym mieście, dzięki czemu warto też czasem w nie zainwestować.

Nie zmieniły się akcje jakie może wykonać gracz: można dobrać kartę i wybudować budynek, odrzucić kartę i dostać monety bądź wybudować cud. Za brakujące surowce zapłacimy 2 monety, plus dodatkowo jedną za każdy szary bądź brązowy budynek, dostarczający dany surowiec w wrogim mieście.

Założenie gry pozostało takie samo – zbudować lepsze miasto od przeciwnika i go zdominować. Wygrać można na 3 sposoby. Przez dominacje militarną, cywilizacyjną lub klasycznie na punkty. W dwóch pierwszych wersjach grę kończymy natychmiast. Dominacja militarna to przejście pionkiem po planszy do samego jej końca. Nie jest to proste, aczkolwiek wykonalne. O wiele ciężej zdominować przeciwnika cywilizacyjnie. Mamy karty z 7 symbolami (a nie z trzema jak w podstawowej wersji), każdy na dwóch kopiach kart. Zdobycie 6 odmiennych symboli powoduje dominacje cywilizacyjną. Należy więc zebrać prawie połowę takich kart, aby móc wygrać! Ciężko, ciężko, jeszcze się nam to nie zdarzyło.

Bardzo ważne, szczególnie dla mnie, gdyż często rozgrywam partie z osobami nowymi w świecie planszówek, jest to że instrukcja jest napisana w bardzo jasny sposób. Dla osób, które nie obcowały nigdy z klasycznymi 7 Cudami to Pojedynek nadal nie będzie wyzwaniem jeśli chodzi o zrozumienie mechaniki.

Jeżeli chodzi o wykonanie gry to ma ono swoje plusy i minusy. Karty zostały zmniejszone i to pierwsze co rzuca się w oczy. Mimo, że ciągle zdobią je przepiękne ilustracje, to nadal nie dają one tego czegoś, co pozwala na ciągłe wpatrywanie się w nie. Oczywiście nie jest to po prostu wymysł autorów, jest to praktyczne rozwiązanie, gdyż rozłożenie 20 standardowych kart, do tego plansza no i miejsce na miasto gracza, wymagałoby dużego stołu. Dzięki zmniejszonej wersji wszystko mieści się na zwykłym stole.
Pozostałe elementy również są świetnie wykonane, a notesik do podliczania punktów to bardzo, bardzo przydatna rzecz. Do przeczytania (i zobaczenia) o samych elementach zapraszam do mojego unboxingu tego tytułu: UNBOXING

Jak wrażenia z rozgrywki? Świetnie! Gra jest przemyślana co widać od samego początku do samego końca. Rozłożenie kart (przy odrzuceniu 3 zaraz przed przystąpieniem do rozgrywki) powoduje, że każda partia jest inna i należy objąć inną taktykę. Cześć zakrytych kart to również jedna wielka niewiadoma, którą odkrywamy dopiero w ciągu gry. 

Regrywalność gry jest bardzo duża. Z pewnością będę często wracał do tej gry. 7 Cudów Świata: Pojedynek  to pozycja obowiązkowa u każdego miłośnika gier dla dwóch graczy, a nawet śmiem twierdzić, że dla każdego fana gier planszowych. Gra przeznaczona od 10 roku życia, co uważam za idealny wiek na obcowanie z tą grą. Jedna partia 30 minut – no może poza pierwszą dla świeżaków. Zdecydowanie polecam ją tym, którzy mają duże doświadczenie z grami, gdyż nie będą zawiedzeni, a nowym graczom polecam ją zakupić w celu zapoznania się z grą, która pokazuje jak robi się hity dla dwóch graczy! Wszyscy tutaj znajdą coś dla siebie.  7 Cudów Świata: Pojedynek to druga gra na Stercie Gier, która otrzymuje notę 10/10!


 Nazwa: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Wydawca: Rebel.pl

 Rok wydania: 2015

 Edycja: Pierwsza

 Sugerowana cena: 109,95zł

 Ocena: 10/10 
 Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Rebel.pl

www.rebel.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive