5 paź 2015

Stwórz swój filmowy hit - recenzja gry Hollywood

Wielkie pieniądze, znane nazwiska, rozpoznawalność na całym świecie – to właśnie spotyka osoby obracające się w Hollywood. Chcieliście kiedyś spróbować swoich sił przy tworzeniu filmów? Czy zdobycie filmowych nagród było Waszym marzeniem? Jeżeli tak to namiastkę tego wszystkiego pozwoli Wam zakosztować gra Hollywood, wydawnictwa Egmont.

W tej produkcji przyjdzie wcielać nam się w producenta filmowego, który dąży do zdobycia jak największej ilości statuetek za film roku.  Zawartość pudełka jest dość spora. W grze znajdziemy:   6 żetonów po 100milionów każdy, 42 żetony licytacji, 208 kart (w tym 16 bezwartościowych scenariuszy, 126 kart podstawowych, 36 kart gwiazdorskich i 30 kart licytacji),  6 znaczników graczy oraz 6 plansz graczy. To nas czeka w podstawowej wersji gry, ale Egmont zadbał o graczy i do polskiej wersji Hollywood dołożone zostały 3 dodatki.
Pierwszy to festiwale – otrzymujemy 6 kart festiwali, które wprowadzają zmiany przy podliczaniu zysków. Drugi dodatek to łowcy nagród. Zostały dodane karty podstawowe (np. skaut, trener gwiazd), reżyser drugiej ekipy oraz podwójne karty. Ostatni, najciekawszy dodatek, to za kulisami. Wprowadza on negatywną interakcje pomiędzy graczami, dzięki kartom, które wykluczają inne karty z gry lub powodują, że film staje się mniej dochodowy.

Zasady gry są bardzo proste.  Plansze rozkładamy według wytycznych w instrukcji, których nie będę tutaj przytaczał, gdyż jest co rozkładać. Po przygotowaniu planszy, zasiadamy przy stole i rozpoczynamy wyścig po miliony! Gra składa się z siedmiu faz, a ich skrót napisany jest na naszej płytce gracza. W pierwszej kolejności każdy gracz pobiera kartę gwiazdorską. Następnie z tali kart podstawowych, gracze ciągną po siedem kart. Po przejrzeniu pociągniętych kat, gracze odkładają jedną do swojej ręki, a następne 6 podają graczowi po swojej lewej stronie. I powtarzamy to, aż do rozdania wszystkich 7 kart. Kolejna faza to licytacja. Na starcie gracze posiadają 12 milionów. Każdy gracz może w tej fazie wylicytować jedną kartę. Licytacja przebiega w prosty sposób. Z wyłożonych na planszy kart, gracze wybierają potajemnie jedną (poprzez żeton, na którym jest numer przynależący do danej karty), a następnie wykładają zakrytą kartę gotówki z wartością równą temu ile chcą zapłacić. Kartę zgarnia gracz, który zapłacić najwięcej. W przypadku remisu, oboje gracze przechodzą do drugiej rundy licytacji.. Na koniec tej fazy, każdy gracz musi wylicytować jedną kartę. Gdy został sam to z pozostałych na planszy kart wybiera jedną i płaci za nią 1 milion.

I tak o to przechodzimy do fazy tworzenia filmów. Powinniśmy mieć na ręce 9 kart (gwiazdorska z pierwszej tury, 7 normalnych i jedna wylicytowana), z których przyjdzie nam tworzyć nasz hit. Aby film mógł powstać to musi spełnić konkretne wymagania czyli posiadać: scenariusz, reżysera i aktora/aktorkę. Jednocześnie jeden film może posiadać maksymalnie 1 scenariusz i jednego reżysera. Liczba gwiazd? Maksymalnie 2 (aktor i aktorka, dwóch aktorów, dwie aktorki). Kart zielonych, jak np. dźwiękowiec, kierowniczka obsady itd. może być dowolna ilość w jednym filmie. Zamiast zwykłego scenariusza możemy pobrać scenariusz bezwartościowy (w dodatku łowcy nagród również reżysera drugiego planu). Przydatne jest to w momencie gdy nie posiadamy scenariusza, bądź nie pasuje on gatunkiem do zebranych aktorów/reżysera. Zasada wymiany jest 1 do 1 czyli odrzucamy jedną kartę z ręki i bierzemy scenariusz.

Po stworzeniu filmu przez każdego z graczy, przychodzi czas na obliczenie zysku. Jest to proces składający się z kilku „podfaz”, gdyż zsumować należy:
- liczbę kart (1 milion za każdą użytą kartę),

- gatunek filmu (określany na podstawie symbolu na scenariuszu. Sprawdzamy ile mamy kart z tym symbolem i każda ta karta jest ważna tyle ile jest takich kart, np. jak mamy 3 karty, w tym scenariusz, z nożami to każda taka karta jest warta 3 miliony, więc dostaniemy za nie w sumie 9), 

- parę: aktor i aktorka (za parę w filmie otrzymujemy 4 miliony),

- złote monety (niektóre karty posiadają złote monety w prawym górnym rogu, sumujemy tyle milionów ile prezentuje cyfra na monecie),

- ekipę filmową (karty ekipy zwiększają zysk na różne sposoby, jest to ładnie opisane w instrukcji).

Na koniec należy przyznać nagrodę za film roku. Na kartach znajdują się statuetki, które zliczamy. Gracz z największą ich ilością zdobywa nagrodę. Gdy występuje remis, gracze (nienominowani) głosują kto ma zdobyć nagrodę.

Po przyznaniu nagród, zbieramy swoje 9 kart i układamy na polu archiwum.  I tak zakończyliśmy jeden rok gry. Cała gra trwa 3 lata. Po trzech latach przychodzi czas na wyłonienie zwycięzcy gry. Każdy gracz, który zdobył co najmniej 1 nagrodę roku otrzymuje dodatkowy zysk. Liczbę nagród, które zdobyliśmy przemnażamy przez ilość statuetek na wszystkich kartach z naszego archiwum. Wygrywa gracz, który po trzech latach ma najwięcej pieniędzy, a jeżeli jest remis to ten, który ma więcej nagród. W innym przypadku – dzielicie się wygraną.

Tak prezentują się w skrócie zasady podstawowej wersji gry. Trochę się na ich temat rozpisałem, ale to tylko po to, aby zaprezentować Wam w pełni tę grę. Z jednej strony jest ona złożona, a z drugiej prostota zasad przyciąga graczy. Elementy gry są bardzo dobrze wykonane, twarda plansza, karty z przyjemnymi dla oka ilustracjami, rozbudowana instrukcja. Do rozegrania partii trzeba posiadać trochę miejsca, ale można grać np. na łóżku.

W grze występuje widoczna losowość – dostajemy karty, z których co prawda wybieramy te przydatne, jednak nigdy nie wiemy co wybierze nasz przeciwnik. Nie można jednak powiedzieć, że losowość zdominowała grę. Należy tak lawirować swoimi kartami, aby zdobywać nagrody, tworzyć bardzo kasowe filmy. Liczy się dobra taktyka i odpowiednie podejście do tematu. Niektórzy wolą stworzyć 3 tańsze filmy, a inni jeden ale bardzo dochodowy. 

Zarówno mnie jak i moim znajomym gra przypadła do gustu. Regrywalność, naszym zdaniem, jest bardzo duża, każdy zawsze chce się odegrać. Na pudełku zaznaczono, że jedna partia to około 45 minut, ale wszystko zależy od tego jak szybko decyzje podejmują gracze, my kończymy partie w około 30 minut. Gra jest odpowiednia dla minimum 3 osób, mimo zapewnień, że można grać od 2 osób. W tej drugiej wersji ruchy są bardzo przewidywalne i szybko się kończy gra. My sobie urozmaiciliśmy grę i „sterowaliśmy” dwoma taliami, czyli tak jakbyśmy grali w 4 osoby.

Hollywood to zarówno gra rodzinna jak i imprezowa. Nadaje się do poobiedniego posiedzenia przy grach jak i na wieczorne spotkanie ze znajomymi. Dużo śmiechu, planowania i różnych interakcji to aspekty, które są nieodłącznym elementem tej gry. Polecam ją wszystkim fanom dobrych planszówek.


Nazwa:Hollywood

Wydawca: Egmont

Wydanie: pierwsze
Rok: 2015

Sugerowana cena: 99,99zł

Ocena: 9/10
Za grę dziękuje wydawnictwu EGMONTCo inni piszą o tej grze? Sprawdźcie na:
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive