19 mar 2020

Graj i ucz się z dziećmi! - recenja gry Zwierzątka (seria: Moja Pierwsza gra)

Często znajomi piszą do nas z prośbą o radę w wyborze gier planszowych. Często pada stwierdzenie, że chcieliby coś prostego, dla dzieci. I tutaj zaczyna się pełen wywiad, kim tak naprawdę jest owe dziecko, czyli ile ma lat (dla niektórych to 5-6 lat, dla innych to 15-16), czym się interesuje, czy zna gry i tym podobne. Często musimy się nagłówkować, gdy pada stwierdzenie „dla malucha”, czyli z reguły dziecka, które ma 2-3 latka. I dziś taką grę Wam zaprezentujemy. Zapraszamy do poczytania o Moja pierwsza gra: Zwierzątka wydawnictwa Egmont.

Moja pierwsza gra: Zwierzątka to gra planszowa dla 2-4 dzieci od drugiego roku życia. W zależności od dzieciaków, jedna partia to około 10-15 minut zabawy. W pudelku z grą znajdziemy 5 zwierzątek (tekturowych), 20 figur (po 4 w 5 kolorach) oraz płócienny woreczek. Nie mamy nic do zarzucenia wykonaniu produktu.

Zasady gry są dobrze dostosowane do dwuletniego dziecka. Autor zaleca, by przed przystąpieniem do jakichkolwiek zasad pokazać dziecku/dzieciom wszystkie zwierzątka, figury, które trzeba w nich układać oraz woreczek. Dać podotykać, by dzieciaki zapoznały się grą, nazwać każde zwierzę i każdy kolor oraz figurę. Następnie przygotowujemy dzieciom rozgrywkę – każde dziecko otrzymuje zwierzaka w jednym z 5 kolorów (przy 2 graczach, każde dziecko ma dwa zwierzaki). Wszystkie figury wyciągamy ze zwierzaków i wrzucamy do worka. Zaczyna najmłodszy gracz – losuje on jedną figurę z worka (może je dotykać, obracać w ręce, ale nie może podglądać), a następnie sprawdza, czy wylosował w swoim kolorze – jeżeli tak, to dokłada w pasujące miejsce. Jeżeli wylosował w kolorze innego gracza lub neutralnym (będą neutralne zwierzaki na środku stołu), to układa w danym zwierzaku daną figurę, zachowując wszystkie zasady dobrego wychowania, czyli przekazując mówi: „Proszę”, a osoba obdarowana musi grzecznie odpowiedzieć „Dziękuję”. Gra kończy się, gdy któryś z graczy uzupełni całego swojego zwierzaka.

Moja pierwsza gra: Zwierzątka to tytuł, który jest przystosowany dla dzieci powyżej drugiego roku życia. Grające dzieci poznają różne kształty, kolory, uczą się nazw zwierzątek i figur. Gra ma na celu ćwiczenie zmysłu dotyku i rozpoznawania kształtów, ćwiczenia mięśni palców (chwytanie) oraz rozwijanie interakcji społecznych, co w dzisiejszych czasach jest mocno zaniedbane.

Poza standardową rozgrywką, ze starszymi dzieciakami można zagrać w zgadywanie – wkładają rękę do środka, losują przedmiot i muszą go nazwać i opisać (na przykład że to kwadrat, a wiem bo ma 4 boki). Jest to kolejny walor edukacyjny.

Patrząc na ten tytuł z perspektywy rodzica, to jest to całkiem przyjemna forma nauki przez zabawę. Dzieci poznają kolory, figury, uczą się dzielić i dziękować. Gra jest kolorowa, co przyciąga dzieci, a to przecież ważne! Dodatkowo jesteśmy za każdym pomysłem zabaw dla dzieci, który odciągnie je od telewizora/tableta czy telefonu. Jeżeli szukasz gry dla swojej pociechy, która ma 2-3 latka, to warto sięgnąć po gry z serii Moja pierwsza gra.

Nazwa: Zwierzątka
Wydawca: Kraina Planszówek
Rok: 2020
Grę najtaniej kupisz: TUTAJ
Za grę dziękujemy wydawnictwu:


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive