17 sty 2020

Rusz głową z EMPIKiem! - recenzja łamigłówek STEM oraz Łamigłówka z atomem

Dziś chcielibyśmy Wam zaprezentować troszkę inny asortyment, choć również powiązany w pewnym sensie z grami planszowymi. Na półki EMPIKu wchodzi coraz więcej produktów, które docelowo mają zarówno rozwijać, jak i bawić. W nasze ręce wpadły różne łamigłówki, które chcielibyśmy Wam przybliżyć.

Na pierwszy ogień poszły zestawy łamigłówek STEM. Dostaliśmy dwa takie zestawy do przetestowania – inżynieria oraz matematyka. Przyjrzyjmy się bliżej wersji Matematyka.

W STEM: Matematyka będziemy mierzyli się z układaniem różnych wzorów z pentomino. Pentomino to kształt składający się z 5 takich samych kwadratów (tak jak domino to kształt składający się z dwóch takich samych). Celem gry jest ułożenie z konkretnych elementów wzoru przedstawionego na karcie. Czasami używamy 5 lub 6, czasem 12 elementów, a czasami ten sam wzór układamy z różnej liczby części. Co ważne – na odwrocie kart znajdują się rozwiązania zagadek – to dla tych bardziej niecierpliwych.Choć to właśnie dla nich na samym pudełku jest ostrzeżenie, że „Może czasem powodować napady frustracji” - jakie to prawdziwe…

STEM: Inżyniera to nic innego jak tangram, czyli 7 figur geometrycznych (2 duże trójkąty, 1 średni trójkąt, 2 małe trójkąty, mały kwadrat i mały równoległobok), które należy układać w konkretne kształty. W pudełku znajdziemy 40 kart z figurami, budynkami czy zwierzętami do ułożenia, na odwrocie oczywiście rozwiązanie, dzięki któremu sprawdzicie, czy dobrze poukładaliście elementy. Zawsze trzeba użyć wszystkich 7 części, które można dowolnie obracać.

Wiek na obu pudełkach to 8+, choć odnosimy wrażenie, że to prawda tylko pod nadzorem i drobną pomocą osób dorosłych. Ciężko tutaj określić czas układania, bo to bardzo zależy od umiejętności osoby układającej. Zarówno w wersji Matematyka jak i Inżynieria karty są dobrej jakości, a elementy są drewniane, więc jeśli ich nie pogubicie, to z pewnością posłużą na lata.

Obie z tych łamigłówek rozwijają wiele podstawowych umiejętności, które przydadzą się każdemu w życiu. Pierwszą i najważniejszą z nich jest chyba umiejętność widzenia przestrzennego – to dzięki niej będziemy coraz sprawniej układać tangram czy pentomino. Łamigłówki zmuszają do myślenia poprzez zabawę i zdecydowanie ćwiczą naszą cierpliwość. Już nie raz mieliśmy ochotę rzucić tym jak najdalej albo siedzieliśmy i marudziliśmy, że przecież „tego się nie da ułożyć!”.

Kolejną łamigłówką, która trafiła w nasze ręce jest Łamigłówka z atomem z oficjalnej kolekcji łamigłówek z Albertem Einsteinem. W pudełku znajdziemy jądro atomu wraz z „obudową”. Naszym zadaniem jest rozłożenie puzzli atomu na części, następnie rozłożenie jądra atomu na części, a na koniec poskładanie wszystkiego do kupy. Proste? Nie sądzę.

Wbrew pozorom, ta łamigłówka potrafi dać w kość. Samo rozkładanie nie jest takie proste jakby się mogło wydawać, a ponowne składanie wymaga odpowiedniego zastanowienia i przemyślenia swoich ruchów. Łamigłówka z Atomem również wspiera rozwój myślenia przestrzennego. Czy uda się Wam poskładać ponownie jądro? Nam to zajęło sporo czasu, ale nie poddaliśmy się i nie sprawdzaliśmy rozwiązań (które można znaleźć na oficjalnej stronie).

Wszystkim fanom łamigłówek polecamy wszystkie te trzy tytuły. Bardzo dużą zaletą tych produktów jest fakt, że elementy są wykonane z drewna, co sprawia że są trwałe, a dodatkowo opakowania są bardzo eleganckie, więc łamigłówki świetnie nadają się na prezent. Polecamy sprawdzić!


Dziękujemy EMPIK za wysłanie egzemplarza recenzenckiegoShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive