3 wrz 2020

Z lornetką ornitologiczną przy grze planszowej — recenzja gry Na skrzydłach

Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się na leśnej dróżce, zielonej łące, czy też na porośniętym trzciną brzegu jeziora. Wiejski krajobraz, niczym z obrazka, otacza was wszem i wobec. Jednak, aby dopełnić tej sielankowości, brakuje szumu drzew czy też świergotu ptaków. By tego doświadczyć, wystarczy wziąć urlop w pracy i wyjechać na parę dni za miasto. Jednak gdy nie mamy takich możliwości, warto zapoznać się z grą Na skrzydłach wydawnictwa Rebel.

Na skrzydłach to planszowa gra karciana dla 1-5 graczy w wieku 10+. Chociaż gra nie zapewni wam prawdziwego kontaktu z naturą, to z pewnością nauczycie się rozpoznawać wiele nowych gatunków ptaków. W grze Na skrzydłach stajecie się opiekunami rezerwatów, które są ostoją dla ptactwa. Zbierając karty z ptakami, wzbogacacie swoje siedliska i powiększacie własne ostoje ornitologiczne. Zwycięzcą zostanie ten z graczy, który zgromadzi najwięcej punktów z kart ptaków oraz wielu innych czynników, które opiszemy w dalszej części recenzji.

Chociaż gra Na skrzydłach została wydana już ponad rok temu, to wciąż się nie starzeje i jest bardzo rozchwytywanym tytułem. Nie można niczego odjąć szacie graficznej, która mimo swojego minimalistycznego stylu jest bardzo ładna. Gra zawiera aż 170 kart ptaków i praktycznie żadna się nie powtarza. W dużym pudełku, oprócz wymienionych kart, znajdziemy kostki akcji, żetony pożywienia oraz celów, 75 plastikowych i kolorowych jaj, tackę na karty oraz plastikowe pojemniki do segregowania jaj i żetonów w trakcie gry. Jak widzicie jest tego sporo, ale to, co robi największą furorę, to składana wieża kości w kształcie karmika dla ptaków. Nie mamy do czego się przyczepić, jeśli chodzi o wykonanie gry Na skrzydłach — elementy są solidne, a ilustracje bardzo ładne.

Rozgrywka w grę Na skrzydłach toczy się przez 4 rundy. W każdej rundzie rozgrywacie swoje tury zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, do momentu aż wykorzystacie wszystkie swoje kostki akcji. W swojej turze macie możliwość wykonać 1 z 4 dostępnych akcji wymienionych na waszych planszetkach gracza. Nie będziemy ich opisywać bardzo szczegółowo, gdyż zależy nam, abyście poznali ogólny zarys rozgrywki, a nie zostali przytłoczeni nadmierną ilością zasad. Naukę reguł zostawcie sobie na czas czytania samej instrukcji. Pierwszą akcją, jaką możecie wykonać, jest zagranie karty ptaka z ręki — aby to zrobić, połóżcie kostkę akcji w rzędzie nad kolumną, w której będziecie zagrywać kartę, a następnie zapłaćcie jej ewentualny koszt. Akcje zdobywania pożywienia, składania jaj, czy dobierania karty ptaków, przebiegają według tego samego 3-stopniowego schematu. To znaczy, że po wyborze jednego z trzech siedlisk, kładziecie na swojej planszy kostkę akcji na pierwszym pustym polu od lewej w tym rzędzie i natychmiast zdobywacie korzyści wynikające z tego pola. Następnie przesuwacie kostkę akcji przez kolejne pola, kierując się w lewą stronę i aktywujecie po kolei ptaki z konkretną zdolnością. Po czym, gdy kostka dotrze całkiem na lewo, na pole z nazwą akcji, już tam zostaje, a wasza tura dobiega końca. W ten sposób runda się toczy, aż wszyscy gracze rozmieszczą swoje kostki akcji. Wtedy następuje szybkie czyszczenie plansz oraz sprawdzenie realizacji celów wyznaczonych na daną rundę. Cała gra kończy się wraz z końcem czwartej rundy. Następuje wtedy podliczenie punktów za każdą kartę ptaka, karty bonusowe, zrealizowane cele oraz po punkcie za jaja, żetony pożywienia oraz dodatkowe karty. Gracz z największą liczbą punktów może się ogłosić zwycięzcą.

Gra Na skrzydłach zrobiła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Nie dość, że jest to solidna gra euro, w której trzeba nieźle główkować, by zdobywać jak najwięcej punktów, to jeszcze gra ma wiele walorów edukacyjnych. Autorzy wykonali kawał solidnej pracy, by rozpisać na kartach gatunki ptaków wraz z ich nazwami w języku łacińskim oraz rozpiętością skrzydeł! Robi wrażenie i aż chce się przestudiować każdą kartę osobno, by poznać jak najwięcej rodzajów ptaków.

W grze będziemy budować swój silniczek z kart, by napędzać kolejne, wymienione przez nas w opisie mechanicznym, akcje. Naszym zadaniem jest tak pokierować swoimi ruchami, by wszystko nam zagrało idealnie i pasowało do siebie. Tak więc gra wymaga od nas myślenia oraz umiejętności podejmowania właściwych decyzji — odpowiedniego zarządzania kartami. Nie musimy chyba wam mówić, jak dużo satysfakcji daje dobrze zagrane kombo?

Rozgrywka w Na skrzydłach jest bardzo dynamiczna. Po opanowaniu reguł i ograniu kilku rund tury stają się automatyczne i bardzo rzadko zdarzają się przestoje w rozgrywce. Czas gry według pudełka to około 40-70 minut, jednak w składzie 2-3 osobowym zdarzało nam się kończyć rozgrywkę po około 35-40 minutach.

Krótkim słowem podsumowania, bardzo polecamy grę Na skrzydłach wydawnictwa Rebel za walory estetyczne, jak i edukacyjne. Co więcej, jeśli szukacie gry o niezbyt dużym poziomie trudności i szybkiej rozgrywce, to jest to tytuł zdecydowanie warty wypróbowania. Gra zdecydowanie wywoła efekt "wow" na osobach początkujących co sprawia, że jest to również dobry tytuł, by wprowadzać nowe osoby w świat gier planszowych.

Nazwa: Na skrzydłach
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2019
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy księgarni Gandalf za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
https://www.gandalf.com.pl/


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive